kesinlikle yanlış yola sapmış kadındır.

doğru islamda bunun ile ilgili net mücerret bir hüküm yoktur lakin bir vakada hüküm yoksa şeriat onu örfe yönlendirir ve örf kanun koyucu olur. bu bakımdan evlendiğimde kendi soy ismimi kullanacağım eşimin soy ismini almayacağım veya ikisini bir arada kullanacağım diyen kadın derin bir yanlışın içerisindedir bu anlayış zaten yerle bir olmuş anadolu aile geleneğini tamamen yıkacak, karıştırıcak tehlikededir. unutmamalıdır ki soy ismi bir ordu gibidir nasıl ki türk silahlı kuvvetlerine içerisinde farklı etnik yapıdan personeller bulunmasına rağmen farklı bir isim takılmıyorsa aile soy isminde de bir farklılık olamaz eğer buna müsade edilseydi ortada ne türk ordusu olurdu ne de bir nizam aile de böyledir yani demem o ki soy isim bir bayraktır, duruştur ve asla farklılık arz edemez.
devamını gör...
evlenilmeyecek kadındır.

ha kılıbık birini bulabilirse evlensin. onlara caiz.
devamını gör...
soyadı, hem erkek hem kadın için, soyun kime dayandığını gösterir. evlenirken bu durum değişmez, kişi aynı soyun üyesi olarak yaşamına devam eder. o halde ilk soyismini de kullanmanın ne gibi bir sakıncası olabilir ki? eğer evlilik, kadının kökenini, geçmişini, ailesini söküp atmasını gerektiren bir kurum değilse, gayet de mantıklı bir uygulama bu.
devamını gör...
islamiyetin ilk indiği zamanlarda soyadı da yoktu. genel tanımlarda önce aşiret- kabile - aile adı sonra baba adı (ibn) takısı ile birlikte (ör: ibni haldun- haldun'un oğlu) veya en büyük çocuğunun adı ile birlikte söylenirdi. (abu abbas- abbasın babası veya abu zehra - zehranın babası gibi)
devamını gör...
"kız almak", "kızın soyadını değiştirmesi" örfümüzde önemlidir.

kız evinden ayrılır, koca tarafı onu sahiplenir. tamamen yeni bir hayata geçer.

bu geçişin önemli bir kaidesine uymamak eksikliktir.

ben soyadımı değiştirmem demek, "koca tarafı da kimmiş, ben onlara gelin gitmiyorum, kız alma örfünüzü de kabul etmiyorum" demektir.

e böylesi kızdan da Allah'ın emri olarak kocaya itaat etmesi beklenmez. soyadını kılıbık sümsük bir kocaya vermesi beklenir.
devamını gör...
kanuni hakkını kullanmak isteyen kadındır. hem e-devlete girip soy bilgisi öğrenme imkanı olduğu için soyların karışması artık pek mümkün değildir merak etmeyin. böylece kadının hem kızlık soyadını hem de eşinin soyadını kullanması mümkün olur. çocuk da annesinin kızlık soyadını unutma tehlikesinden kurtulur.
devamını gör...
basit bir olgudan bahsetmiyoruz bakın aile diyoruz aile bir yerde aile ismi geçiyorsa yediği, içtiği, gezdiği, tozduğu, ismi, cismi bir olmalıdır bunlardan biri farklıysa maalesef onun ismi aile değildir askerlik yapanlar bilir bi 200 kişilik bir bölükten 199 kişi kışlık kep 1 kişi de yazlık kep giydiyse komutan o bölüğü tüm tabura rezil rüsva eder amaç burada henüz aile olamadınız mesajı vermektir.
devamını gör...
evlenmek bu devirde başlı başına problemken
bir de soyadı diye tutturursa hiç beklemeden tekmeyi basın
bir ömür rahat edersiniz.
devamını gör...
hakkı olan istektir.. örfi milli dini hiçbir otorite kadının kocasının soyadını taşımasına baskı yapmaz.. sadece batasıca feodal maço erkek odunluğu bunu baskılar..

soyadı şurda çıkalı 150 yıl olmuş bir kavramdır..
devamını gör...
şahsen bir önemi olduğunu düşünmüyorum ancak şöyle bir ince yanı olduğu kanaati var bende...

benimsemek, eşini benimsemek aileni benimsemek, yeni yaşamını benimsemek.

onun dışında çokta önemli bir şey arz etmiyor şahsen...
devamını gör...
çalışan kadınlarda bu istek daha yüksek, en azından iki soyadı kullanan kadınların ekseriyeti bir yerde çalışıyor bildiğim. doğruluğu yanlışlığı tartışılır lakin bunu savunan kadınların genel ağırlığı evin reisi erkektir hükmüne , gelenek konularına muhafazakar kesime göre oldukça uzak. babasından görmediği uygulamaları , annesinin yapmadığı hareketleri yaşayan erkekte bu konuda baya bir dağılıyor. sen önce bir babam gibi ol sonrasına bakarız diyen kezbanları katiyetle uzaklaştırın derim. bakın bazı hareket ve istekler kişisel ego , karakter baskınlığını ifade eder. eğer bir insan " ben tek başıma yaşamaya alıştım, bir sen olsan yeter bana" diyorsa demek istediği şudur yemişim aileni , akrabanı çevreni. azıcık gözlerinizi açın , kucağınızda çocuk olunca bunlardan kaçış yok.

fyi
devamını gör...
tiz kellesi vurula kadını.

ulan sen kimsin ya?! hayır, kimsin sen kendi soyadını da kullanacaksın!?

abi, bırakın evlenilmez bu kafadaki kadınlarla, neeemiş kendi soyadını kullanacakmış. öğğğhhh. başka?

ulan. komik komik şeyler ya. *
devamını gör...
ben
soyadımı seviyorum. basit, kısa ve adımla uyumlu bir anlama sahip. iki harf sadece.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar