evlenilen kişinin anne babasına anne baba demek

ya ne olacağdı demeyin. çoğu için zordur. kendi anası babası dışında birine anne baba demek başlarda zor gelir. sonralardan alışılır. bazıları ise evlenmeden bile der hiç zorlanmaz, sorun olmaz.

daha kötüsü kendi ana babasının çaktırmadan yaptığı triptir.

"bak görüyor musun nankörü hemen anne baba diyor, annceğim diyor. bana bile öyle anneceğim demedi"

devamını gör...
mutlu eder, o anne babayı da evlenilen kişiyi de. belki söylemesi ve alışması zor ama bıraktığı etki için uğraşmaya değer.

(bkz: aidiyet duygusu)
devamını gör...
evlenilen kişi seviliyor ise yani zorla evlendirilmiyorsanız olması gerekendir..sen hayatını geçirmeyi planlıyorsun bir kişiyle,seviyorum diyorsun,senin sevdiğini dünyaya getirene atar yapıyorsun,anne baba demiyorsun gururundan..açık konuşayım öyle adamı döverim..nankörlüktür bu zira..
devamını gör...
ben bunu reddettim bir ara ama maalesef "efendim" dışında bir alternatif bulamadım o da çok cırk durdu. anne babaya geri döndük.
devamını gör...
gurur yapan çiftler yok değil fakat yaptıkları büyük totoşluk. insan kızı/oğlu için ve saygıdan ötürü anne ve baba der..

ben her gün salya sümük yalayıp üzerlerine çıkmayı düşünüyorum.

edit : üzerlerine çıkmak ; hoplamak zıplamak oyun oynamak..

devamını gör...
öz annesine bile 20 yaşından sonra anne diyebilen biri olarak, bir kişiye daha anne diyebileceğimi hiç düşünmüyorum. baba kısmına hiç girmiyorum bile.
devamını gör...
babam sırf bu çelişki de kalmamak için dayıkızı ile evlenmiş varın gerisini siz düşünün.
devamını gör...
arkadaş bir evlilik bu kadar mı sıkıntılı hale getirilir, buda mı sıkıntı oluyormuş. işin yoksa bunun sıkıntısını hisset.
devamını gör...
en başta dedin dedin, yoksa alışamıyor insan..sizli bizli ömür geçiyor..
devamını gör...
güzeldir efendim , olması gerekendir.. tabi saygıdeğer kayınvalide ve pederin de aynı zamanda size kızım oğlum diye hitap etmesi gerekir. ama insanın kendi anne babası yanında kayınvalidesine ya da pederine anne baba diye hitap etmesi nasıl desem biraz şey oluyor , ağızda kekremsi bi tat bırakıyor, lan yoksa yanlış bişey mi dedim bizimkiler alınmamıştır inş filan gibi..
devamını gör...
zor iştir. zor alıştık ama alıştık. 2-3 ay bir yapmacık kaçar. samimiyeti daha bir önceleyen, rol yapmayı bilmeyen, özellikle damat adayında görülen bir zorlanmadır.
devamını gör...
temelde saçmalık. ama yapılıyor, ne yaparsın.
evlendiğim kişinin anne babası benim de anne babammış. mantığa bak. e o zaman evlendiğim kişi benim kardeşim olur, zira benim anne babamın çocuğu benim kardeşim oluyor normalde. kabul etmek lazım ki, tamamen saçmalık. üstelik dini bir temeli de yok. zira evlat, kendi ana babasından başkasına mâl edilmemeli.
ahmet şahin hocanın güzel bir yazısı var bu konuda. okuyun kardeşim:
http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
içten gelerek söyleniyorsa sıkıntı değil de kendini zorlayarak oluyorsa zulüm bile olabilir.
devamını gör...
kimin icat ettiğini merak ettiğim, evlilikten soğutan durum.
devamını gör...
“anama ana diyesin, babama baba diyesin” diye başlayan bir ilişki ürünüdür.
devamını gör...
niye illa demek zorundayız dediğim durum. kimse kimsenin anne babasına anne baba demesin. ne ben diyeyim ne de karşı taraf sorun ortadan kalksın.
devamını gör...
getirisine ve götürüsüne bakarak karar verilecek seçimdir.
devamını gör...
gayet de mantıklı durum. buna karşı sunulan şeyler bir takım yalanlardır. erkekler problem etmez ama niye kızlar bu kadar problem sever anlamadım? anne deyince annene ihanet mi ediyorsun sinsirella.
(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
edit: kim bastı lan eksiyi. seni tanımak istiyorum yiğidim. beni mutlaka ara.
devamını gör...
yolda arkadaşını görse baba naber der ! ama gel gör ki saygı için sahiplendiği için eşinin ailesine anne baba demek batar.
t: sahiplenmenin aile olmanın türk kültürünün bir getirisidir.
devamını gör...
mevzunun özüne inmektir. çünkü iki tarafta kendi anne babasını sever ve evinde kendi eviymiş gibi hareket etmesini ister. eğer sen onları anne baba olarak görmezsen bunu kaldıramazsın. onların herhangi bir misafirden farkı olmaz.

tabi ki kendi annen baban gibi olmayacak ama bazı prosedürler mevzuya ısınmak açısından önemlidir. her şeyi egonuzla değerlendirmeyin biraz geniş bakın olaya.

ekleme: ayrıca kabul etsen de etmesen de onlar senin ailen artık. tabi 3 gün sonra boşanma ihtimalini aklının bir kenarında tutmuyorsan.
devamını gör...
bazı şeyler şekilden öze gider. bu durum da öylesi bir şey... gerçek anne ve babanızın yerini tutmasalar da çocuklarınızın gerçek büyük babası ve büyük annesi oluyorlar. sevgileri de öylesine içten...
benim için çocuklarımı eşimden bile daha fazla sevmeleri önemli bir değer. dilimi değil yüreğimi bile terbiye ederim sırf bu nedenden.
devamını gör...
bu konuda anne babalara ben de çok kırgınım. ama benim dikkatimi çeken başka bir husus var. annemizin ve babamızın annelerine anneanne ve babaanne derken babalarına neden annebaba ve babababa demiyoruz? burada bir tutarsızlık yok mu? babalara gelince neden ikisi de dede oluyor? biz de yaşlandığımızda torunumuz dede dediğinde sadece bizi kastettiğinden emin olma hakkına sahip değil miyiz?
devamını gör...
dört atanın dördünü de bir belle derler. çünkü evlendiğin kişi tek başına var olmuş ve evlendikten sonra herkesten soyutlanıp sadece senin olacak bir kukla ya da heykel değildir. onun da bir anası babası ailesi vardı senden önce, onlarla birlikte kabul etmelisin. anne baba gibi sevmeli, seviyorsan da anne baba demekte bir beis görmemelisin.
devamını gör...
samimiyetin, sahiplenmenin göstergesidir.ilk baştan mutlaka denmeli sonra denmiyor. *
devamını gör...
toplumumuzun garipliklerinden biri. hele bizim orada sadece kadınlar diyor. erkeklerin böyle bir sorumluluğu yok.

lafta anne baba diyip aşırı kötü davranması, anne baba demeyip saygıda kusur etmemesine tercih ediliyor. bu işte bir gariplik yok mu?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar