evliliği başarı olarak görmek

yerinde bir düşüncedir.

kalben, ruhen, dünya bakışı ve hayattan beklentileri size uygun birini bulmak öyle kolay bir meziyet değil. buldun mu, evlendin mi, mutlu oldun mu tabii bunu başarı sayacaksın!!!
devamını gör...
hayatta belli bir ideal, amaç peşinde koşmayan insanlar için pek tabî bir olay.

- bu zamanda zor olan evlenmek değil ki o evliliğin, beraberliğin hakkını verebilmek.
herkes bir evlenmeye meraklı bir de ayrılmaya azizim. ne diyelim hayırlı işler bol kazançlar ...
devamını gör...
iğneleyici sözlerle karşısındakini küçümseyen insan eylemi.

geçen ilkokul arkadaşımın annesini gördüm yolda. tanımamazlıktan gelecektim, çok konuştuğu için. ısrarla sarıldı falan kaç yıl oldu gibi klasik cümleler kurdu. acelem var benim dedim, hızlıca ilerledim. arkamdan seslendi:

- sen yenisin herhall!! evlilik, nişan var mı?
+ yok, hayır.
- hee, olsun, üzülme, zamanı var daha demek ki... (göz devirmeler)

iç sesim: senin kızın gibi kocaya kaçıp çocuk yaptıktan sonra düğün dernek kurmalıydım tabii, doğru.
devamını gör...
inançlarına uygun yaşamayı önemseyen bir müslüman olarak evliliğin yarısını kafadan başarı sayıyorum. ilk yarısında başarı oranı koşulun imza olmasından sebep oldukça yüksek. diğer yarısını ise çok az insana nasip olabilecek bir nimet ve başarı sayıyorum.

bir insanın dinde, dünya görüşünde, karakterde, kültürde, eğitimde ve hatta espri anlayışında dengini bulabilmesi, bulduğuna kalbinin ısınması, dahası kalbinin ısındığı insanın da kalbinde ona karşı sıcaklık hasıl olması mucizeden başka bir şey değil. bir insan bu mucizeyi bulup nikahı da basmışsa elbette başarılıdır.*

ben eşimle karşılaştığımda bir mucize yaşadığımın farkındaydım ve sümsük sümsük gelip bana açılmasını beklemedim. hz. hatice o cahiliyede açılmışsa ben de bu cahiliyede açılırım dedim, açıldım ve (bkz: cevab veremedi). buyrun başarı. daha büyük başarısı olan varsa hodri meydan.
devamını gör...
mezun olmak, iş sahibi olmak, evlenmek, anne/baba olmak, emekli olmak, ev/araba satın almak, iş kurmak insanların hayatlarında önemli yere sahip olaylardır. kimimiz sadece iş sahibi olmayı başarı sayarken bir diğerimiz sadece kazancıyla ev/araba sahibi olmasını başarı sayar. bu konuda kendisini över. çünkü kendi doğrusu ideali bu şekilde.

evlilik basit bir yapı değil. evlenen insanlar arasında yazılı olmayan bir kontrat vardır. birbirlerinin temas, sevgi ve birbiriyle yatışma ihtiyacını karşılarlar. henüz doğmamış çocuklarının sorumluluklarını ortak paylaşacaklarını bilirler, henüz karşılarına çıkmamış sorumlulukları üstlenmiş ve paylaşmış sayılırlar.

bana kalırsa insanın hayatının bir döneminden sonrasını yaşlanana kadar bir insanla geçirmeye karar vermesi, kabul etmesi cesaret isteyen bir iş. dediğim gibi evlilik basit bir yapı değil. ama ne yüceltilmeli ne yerin dibine sokulmalı. bir kadın ve bir erkeğin bilmedikleri bir şarkıda dans ederken birbirlerine uyum sağlaması gibi.
devamını gör...
neyi yapınca başarılı olunduğu kişiden kişiye göre değişir ama başarılı olmak demek herkesin yapamadığını yapabilmektir. evlilik neden bundan hariç olsun? yukarıda denildiği gibi hem kafa dengi olup hem de senin ısındığın, onun da sana ısındığı birini bulmak dünyanın en zor işlerinden biri. üstelik bununla da bitmiyor. aileler uyuşacak, şartlar yerine getirilecek, problemler giderilecek, etraftaki söylentilere kulak asılmayacak veya ikna edilecek vs insan perişan oluyor. yine bitmiyor, evliliği idame ettirmek çok zor. her taraf yıkımla dolu. maddiyat vs. de buna yardımcı olduğu için istenir. yoksa insanların çoğu tek başınayken asgari ücret ile geçirebilir.

başarı herkesin yapamadığı şeyleri yapmaktır, evet. huzurlu, eşlerin birbirine sadık ve dürüst olduğu kaç evlilik var? böyle bir evlilik yapılırsa başarı sayılmaz mı? benim için en büyük başarı ahlaklı, terbiyeli, kendine yeten ve dindar evlat yetiştirmek. özellikle bu devirde bunu yapabilmek en büyük başarılardan biridir. böyle bir çocuk görünce ister istemez ailesine hayranlık duyuyorum.

not: yukarıdaki "mucize yaşamak" herkesin başına gelen bir şey değil. o yüzden böyle bir beklentiye girmeyin. yoksa yanlış yapar şapa oturursunuz. acısı da uzun sürer.
devamını gör...
kimi kız çocuklarının evcilik ile başlayan ve bu yolun sonunda vardıkları evlilik ile istemese de oyun veya yetiştirilme ile evlenmek istemiyorum demese de aile baskısıyla kesinlikle varacağı noktadır.
devamını gör...
şeyma subaşı ve türevleri gibi düşürseniz başarıdır. ama bir kez evleniyorum o da eksik kalmasın, bu da eksik kalmasın diyen gruptan biriyseniz birkaç sene sonra mahkeme koridorlarında pişman pişman dolaşırsınız. olaya nereden baktığınıza bağlı..
devamını gör...
evlenmek tek başına bir başarı sayılmasa bile evliliği sürdürebilmek başarı sayılmalı bence. *
hem kafa dengi birini bulacaksın , hem de buna rağmen ortaya çıkabilecek farklılıklara tahammül göstereceksin.
işte bu bir başarıdır, özellikle de boşanma oranlarımız çağdaş ve medeni ! batı ülkelerinin istatistiklerine hızla yaklaşmakta iken.
devamını gör...
doğru sayılabilecek olan durum. evlilikte başarılı olmak çok önemli.
doğru eş seçimi, geleceğe umut olabilecek bir nesil varetmek, ölene kadar sadık kalmak, mutlu etmek ve mutlu olmak. tüm bunlar insan hayatında bir başarıdır.
bir şey oluşturmak, hayatı daha yaşanılır kılabilecek adımlar atmaktır. başarı kimsenin yapamadığını yapmak değil, yapılmış olanın en iyisini yapmış olmaktır. yani en iyi olmak.
dolayısıyla ömürlük bir evlilik başarıdır. içerisinde farklı bir çok başarıyı da barındırır.
devamını gör...
bu konuda diyebileceğim şeyler şunlar; eğer ailen ile eşin arasındaki dengeyi doğru bir şekilde sağlayabilmişsen, işin ve evin arasında doğru bir denge kurup akşam eve geldiğinde işte ne kadar sıkıntı yaşamış olursan ol ve o sıkıntılar yarın da devam edecek olsa bile mutluluğu hissedebiliyorsan bir de evin kadını evde ev işler çocuk bakma demeden akşam seninle oturup çay/kahve eşliğinde sıkıntılarını unutarak muhabbet edebiliyorsa evet bu çok ciddi bir başarıdır. bunu başarabilen de hayatta bir çok şeyi başarır zaten.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar