evliliği herkesin idare edemeyeceği gerçeği

yok öyle anne yemeğim nerde, çorabım ütülendi mi filan. işten geleceksin yemek hazır olacak ama sofrayı kaldırmaya yardım edeceksin. akşam döke saça çerez yiyip film keyfi yapmayacaksın. yani canın ne istiyorsa yapmak yok artık. yanındaki ile ortak bir kararda olacaksın. dahası bir çok zevkinden, arkadaşından ve ortamından vazgeçmek zorunda kalacaksın. ha yok vazgeçmem dersen karşıdakinin de vazgeçmesini beklemeyeceksin. karşıdaki vazgeçmezse veya senin benim istediğim gibi olacak dayatmana uymazsa da o evliik de yürümeyecek.

günümüzün ben bilirim, ben istiyorum arkadaşları için zor bir durum bu.
devamını gör...
herkes evleniyor. bir şekilde de evliliğini sürdürüyor. elbette zorlukları olacak. hem anlaşamıyorsan ayrılırsın. bu kasar basit. idare edemeyeceğim diye düşünüp evlenmesin mi yani insanlar. o da yanlış bişey.
devamını gör...
var olan bir gerçektir.
herkes evlenmek için uygun yaradılışta olmayabilir. şuan evlilik diye bahsettiğimiz kurum, nikahla kurulan tek eşli heteroseksüel ilişkiler. herkes bu ölçülere uygun mu, herkes için makbul olan birliktelik bu işe tarih boyunca niye farklı ilişkiler vaki oldu?
kaldı ki tek eşli heteroseksüeller için bile güncel evlilik kurumu, uygun olmayabilir. evlilik ziyadesiyle ciddi bir iştir; insanın kendine tahammülü kalmadığı bir yolda başkasının duygularını ağırlamaktır. emek ister, fedakarlık ister, sorumluluk ister, özen ister, şefkat ister, rikkat ister.
olmadı boşanırsınız diyen türk dizisi müdavimleri, çağlayan'a bir gitsin görsünler bakalım olmayınca boşanılıyormuymuş? geleceğini onsuz tahayyül etmeye edilemeyen tahammül, mazideki hatıralara edilemeyen tahammüle dönüşmesi nasıl bir şeymiş; hısımların hasım olması nasıl bir şeymiş; mahremlerin aleni kılınması nasıl bir şeymiş.
boşuna dememiş eskiler
ölüm ile ayrılığı tartmışlar
elli dirhem fazla gelmiş ayrılık
devamını gör...
lan bundna basit ne var? kadin sabah herifin kahvaltisinu verecek, ayda 1 haftada adam "aşkım ananı özlemişsindir sen onlara git" diycek bu kadar basit.
devamını gör...
hiç de düşünmemiştim sahiden, bu baskıyı iyiden iyiye hissettiğim şu günlerde.
ben başına buyruk, dibine kadar bireysel, köküne kadar keyfe keder, kendi aleminde öyle böyle yaşayan herhangi biriyim. ulan nasıl evlilik gibi bir kurumun o büyük sorumluluğunu alayım ki üstüme. yani evet, idare edemeyen de evlenmesin aga, ben varım, kabul ediyorum.
devamını gör...
ülkede evlenen 10 kişiden 2si boşanıyormuş, geri kalan 6’sı boşanmamak için direniyor, geri kalan 2’si mutlu mesut yaşıyormuş.
evli kalabilmek için bana göre: iki tarafında dürüst olması ya da iki tarafında yine antidürüst olması lazım.
iki taraftan biri yamuk biri düzgün olursa o iş yaş anacım. işte o yüzden boşanmalar, avukatlar çoğalıyor ya!
devamını gör...
çok doğru bir önerme. çağımız narsizmin had safhada olduğu bir dönem. yetişen liseli gençlere bakın çoğunda var bu. örneğin;
liseli——-abi ben hukuk kazanacam gelecek sınavda
ben———ooo çok güzel hadi inşallah. sen lisede matematik görmüşmüydün?
l————yok görmedim ama bir yılda hallederim ben
b———-tabikide halledebilirsin ama fizik kimya gördünmü?
l———-yok ama onlarda basit
b———-(hafif hafif sinirlenmekle birlikte hevesini de kırmak istemiyorum) iyi de canım bunlar basit değil o kadar. hukuk için en iyi ihtimal bu şartlarda 2 yıl sonra
l———yaa yok be abi yapan arkadaşlarım var.
b——-yapamazsın lann at kafası yapamazsın (demedim tabiki bunu). ama sonuç hüsran. altyapısız öz güven özet olarak.
velhasılı toplumda inanılmaz yaygınlaşan bencillik ve narsisizmin boşanma ve aile içi şiddette önemli yeri var.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar