evliliklerde kültür farkı

istisnalar olmakla birlikte evliliklerde "yöresel kültür farkı" genellikle büyük bir sorundur.
psikologlar da bunu kabul ederler.

bu yüzden mutlu bir evlilik için kısa yoldan herkes kendi memleketinden evlenmeli.

boşanmaların bu denli arttığı günümüzde memleket veya şehir dışından biriyle evlenmek istatistiksel olarak boşanma ihtimalini de artırıyor.

eğer yörede eş seçimi için yerleşik belli bir kalıp varsa mümkün olduğunca o kalıba ve göreneklere uymak faydalı olur.
devamını gör...
sorun olması aşıldığında hem filozof hem de mutlu olma şansı veren farktır...

şu şarkı sözü örnek olarak verilebilir...

zeytinyağlı yiyemem aman
basmada fistan giyemem aman...

ekleme: adanalı- aydınlı evlenmesine sorun olarak aşılırda gurme olursun...

devamını gör...
ispanyol muhtedi abimizle evlenen kayserili dostumdan sonra kötülüğüne inanmadığım farklar. kayınvalidesiyle konuşamıyor kız ya dünyanın en mükemmel olayı. *
devamını gör...
gelin süpürge sapı yemiyor damatta çiğ et yemiyorsa o zaman pek problem olmayacaktır. ne demek kültür farkı büyük problem? bu elemanları bi kültürdür evlendiremiyoruz sizin düşünceniz yüzünden. kültür farkıymış. peh.* * *
devamını gör...
kültürdeki rengin farklılığı kadar evliliği boğmayacaktır. düzey farkı sorun değil illaki bir yerde eşitlenir. ancak birinin ak dediğine öbürü kara gözüyle bakıyorsa o iş yaş.
devamını gör...
bir yerden sonra sıkıntı yaratacaktır. kapatılabilir ancak kapatılmıyor, fark olduğu gibi kalıyor ya da artıyorsa çiftten biri yeterince uğraşmıyor demektir. insan neden kendini geliştirmeye dair en ufak bir şey yapmayan biriyle ömür geçirsin ki?
devamını gör...
kültür farkını sadece ırk olarak algılıyorsak meseleyi çıkmaza sürüklemiş oluruz. şu ırkı lütfen ısıtıp ısıtıp önümüze sunmayın hepimiz müslümanız elhamdulillah bu gerçeğin olduğu yerde ırk gibi çirkef bir kelimenin hiçbir hükmü olmaz.
devamını gör...
kültür farklılığı çok genel bir kavram. millet, din, mezhep, eğitim seviyesi, maddiyat, yetişilmiş coğrafya farkı, siyasi görüş farkı gibi birbirinden farklı değişkenlere sahip. bu değişkenler evlilikten önce de çiftler arasında sorun çıkartır. ama en çok ailelerle ilgili sorun çıkar. bireyler yine sabırla bu farklılıklara saygı duyarak, kabul ederek üstesinden gelebilirler.

doğacak çocuklar açısından bakarsak bu farklılıklar bir bireyin yetişmesinde olumlu anlamda gelişmesine yardımcı olur. yeni ve farklı değerlere saygı duymayı, ön yargısız davranmayı bilir.

ama millet, din, mezhep, yetişilmiş coğrafya ve siyasi görüş meselesi çok sıkıntı çıkarabilir. biraz dikkatli olmak lazım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar