evlilikte denklik meselesi

efendimize bakarsak, hatice validemiz için; yaş da denklik yoktur, maddi imkanlar da denklik yoktur, medeni halde denklik yoktur ama ahlaki denklik söz konusudur. demek neymiş asıl öneli olan kafaların uyuşması imiş.

eşitlik ile denklik karıştırılmamalıdır. eşitlikte çiftler uyuşamaz ve bir birlerini sevemezler zira farklı yönlerinin bir birini tamamlaması boşlukların doldurulması gerekir. şöyle bir örnek vermek gerekirse kaldırım taşları eğer düz ise çabuk ayrılırlar ya da bir birini tutacak bir şeye ihtiyaç vardır* ama kilit taşları ya da girintisi bol olan taşlar bir birini daha sıkıtı tutarlar ama bu girintilerinde bir birine denk olması gereklidir, birinin eksiğini diğeri tamamlamalıdır. eksiklikler zinhar örtülmemeli görmezden gelinilmemelidir zira bu vakit ilerde sorunlar çıkar aşk denilen şey de ise aşırı sevgiden dolayı eksik boş tarafların görmezden gelinmektedir bu sebeple çabuk biter hele nikahtan sonra nadiren kalır.
devamını gör...
yurtdışında ünivesite okumuş adamın, evlenmek üzere kız istemeye gittikleri evde; kızın babası tarafından sorulan, hangi üniversiteden mezunsunuz sorusuna, mesela kiev üniversitesi diye cevap vermesiyle, kız babasının yök denklik veriyor mu o üniversiteye sorusuna muhatap kalarak kendisinde derin yaralar açılmasıyla alakalı olabilir dedim.
devamını gör...
önemli bir meseledir efenim.68 yıllık evli biri olarak bu meseleyi sizlere şöyle anlatayım.evlenmeden önce denk değilseniz size garanti veriyorum evlendikten sonra kesin denk olursunuz.o , sadce zaman meselesidir.kadın, çocuk doğurduktan sonra malum bilinen tampon bölgeleri ene doğru genişlemeye başlar,zayıf durumda kalan erkek işte denkliği kaybetmiş erkektir.kendini bol bol yemeğe vermesi lazımdır bu durumda günde 3 öğüne 5 öğün katarak beslemelidir kendini yoksa aradaki denklik bozulur bu da tüm hayata yansır.işte bu denkliği sağlamak için kadının evlenmeden önce kendine mutlaka varil gibi bir koca seçmesi lazımdır.o zaman iş daha kolay olur.hayat mutluluklarla dolu geçer.iki bidonun karşılıklı birbilerine şiirler yazıp hadi olmadı yemekler falan yapıp mutlu olmamaları mümkün değil.işte denklikteki ince detay burada o detayı iyi yakalamak lazım.ben 73 sene önce ilk evlendiğimde tığ gibiydim ve bu durumları badireleri atlamam çok zor oldu siz siz olun vakti zamanında bu hataya düşmeyin evlatlarım.benden bu kadar tüyo size gerisi size kalmış ak ve ya ot olayını artık ayarlayın bir şekilde hangisine konacağına karar verin.
devamını gör...
insanlar dünyaya farklı pencerelerden bakabilirler. ama baktıkları aynı dünya değil mi??

vay efendim farklıyız, vay efendim denk değiliz hepsi hikayedir. aslolan özveridir. o da sevgiden doğar.
devamını gör...
dünyaya,benzer-yakın konumlardan,aynı pencereden bakmaktır..
dünya görüşü,hayat gayesi,beklentiler,güzel ve çirkin kavramlarında ortak payda da buluşmaktır..
birbirinin eksikliklerini azami tamamlayabilme istidadına sahip olabilmektir..
gerisi teferruattır..
devamını gör...
ahlakların ne kadar denk olduğu mevzusudur.

ahlakı sadece kadın/erkek ilişkisine indirgemeden: insanlarla ilişkilerde, karşılıklı muhabbette, dünyevi meselelerde, malda , mülkte, hastalıkta, sağlıkta olaylara yaklaşım tarzının aynı olması mevzusudur.

çok kötü durumda olduğu duyulan bir tanıdık için: biri hadi kolları sıvayalım, biri bize ne diyorsa; arada ciddi ahlak dengesizliği vardır.
iyi ahlak, sadece başkasına yan gözle bakmamak değil; tüm dünyaya iyilik penceresinden bakabilmektir zira.

Allah herkesi kendisinden korkanlarla karşılaştırsın...

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar