evliyalığa yükselmek için şeyhe karısını sunmak

seytaç yayınevinden çıktan menzil gavsının sohbetlerinden derlenmiş kitabın 118. sayfasında geçen husus.

mevzu ibrahim ethem ile şeyh arasında geçiyor. amaç ibrahim ethem'i denemek onu pişirmek.

şeyh ibrahim ethem'i çağırır ve ondan ilk önce şarap ister. hatta adres bile verir git al der. ibrahim ethem hiç kalbini bozmadan, itikadını zedelemeden yani bu helal mi haram mı diye düşünmeden gider şarabı alır gelir. şeyh artık canım istemiyor diye reddeder.

şeyh ibrahim ethem'i tekrar çağırır ve canım güzel bir kadın istiyor der. ibrahim ethem ulan padişahlığımda bir sürü kadın vardı ama şimdi nerden bulurum diye kara kara düşünürken en son hanımına karar verir. hanımına kalk süslen en güzel kıyafetlerini al diyerek hanımını şeyhinin karşısına götürür. ve bu hareketinden sonra ibrahim ethem evliyalık makamına terfi eder.

şimdi yok şeyh şarabı içmemiş yok kadınla yatmamış diyen olabilir. iyi de lan nerde haram helal çizgisi. 15 temmuzda fetö çık halkı öldür dediğinde de aynı motivasyon vardı müritlerinde. bir müslüman nasıl haram helal süzgecinden geçirmeden itirazsız önüne koyulanı kabul eder. ki milletin hanımına tarikat muhabbetiyle atlayanları da biliyoruz. yani bu bağlılık çok tehlikeli. müslüman Allah'tan başkas kimseye bu kadar bağlı olamaz.

hepsini geç bana kadın bul nedir lan.

video
devamını gör...
menzil cemaatiyle yollarımızın ayrılmasına neden olan menkıbedir bu.
16-17 yaşlarındayken cemaatin dergahında bu menkıbeyi okumuştular. tabi bir arkadaşla birlikte buna itiraz ettik, sonra sadece oradaki vekile itiraz etmekle kalmayıp, menzile, bu ve bunun benzeri bir kaç meseleyi de kapsayan bir mektup yazdık. şeyhin halifelerinden biri mektubumuzu yanıtlamış, bir sürü tasavvufi hal falan mevzusuna girdikten sonra, tarikatta nasibi olmayanların bunları eleştirmeye hakkı yoktur şeklinde bir şeyler söylemiş. hasılı biz de hayırlı işler dedik.
devamını gör...
bunun adı bağlılık değil itaattir, sadece Allah'a karşı olması gereken itaat.
insanların aklını "siz anlayamazsınız, o mertebede değilsiniz" diye diye bulandırdılar. hayır efendim, anlarsınız; kuran belli, hadisler belli, din belli, dinin yasakları belli. en önemlisi kula kulluk etmenin en büyük günahlardan biri olduğu belli. daha ne olması gerekiyordu acaba?
devamını gör...
kur'an'da geçen hz hızır ile hz musa arasındaki hadiseye benzer bir imtihan. hani masum bir çocuğun kafasını koparmıştı hz hızır da hz musa itiraz etmişti. hadi onu da yalanlayın. kur'an'a aykırı(?!) deyin. siz gidin namazınızı orucunuzu tutun sevgili gençler. boyunuzu aşan sulara girmeyin.

bu tür imtihanlar belli bir seviyedeki mürid içindir. senin benim gibi avama sormazlar böyle şeyler merak etme.

ha bir de tasavvuftaki bu tür uç imtihanların hikmeti kısa sürede açığa çıkar. çıkmazsa fitne olur zaten. fetö gibi.
devamını gör...
(bkz: andersen den masallar)

kafa çalışmıyor ama evliya olacak, bak hele. ulan insan düşünmez mi, şeyh karıyı düdükleyecekse, bu ne biçim şeyh, aksi durumda, bi hikmeti vardır şeyh öyle şey yapmaz diye düşünürse de, "bırak hacı boş yapmayı, senin öyle şey yapmayacağını biliyorum boşuna yorma beni" demez mi?

bütün tarikat hikayeleri ortalama 50 iq için mi olur arkadaş.
devamını gör...
ne demek yengeye mi sarkıyorsun ethem ben seni denedim.
devamını gör...
şeyh istedi diye validesini peşkeş çekebilecek yiğidoların gururunu inciten bir pasaj. zihinlerinde yüce bir konuma sahip olan beşerlerin yüreğinin en diplerinde avrada, valideye kerkinme hissiyatı taşıyor oldukları gerçeği şok edici olmalı. aha ehe ühü.
devamını gör...
hadi bütün hezeyanı bir kenara koyalım da, kadını sunmak nedir Allah aşkına. kadın senin sunabileceğin malın mı bre densiz. büyük harflerle haykırmak istiyorum sen kimsin ya?!
devamını gör...
bu da yetmeyince bir sonraki aşama olan badelemeye geçilecektir. din değil sanki mavi balina oyunu.

keramet çok güzel sen de gelsene, boyu geçmiyor...
devamını gör...
kadının yeri göğü yıkarak "ne oluyoruz yahu, ne giyinmesi süslenmesi, sapık mısın nesin " dememesi, dünden razı gibi giyinip hazırlanmış olması ayrı bir saçmalıktır. ibrahim ethemciğimin yerinde olsam işkillenirdim yani.
devamını gör...
bağnazlıktır.

her yerinden bağnaz. evliyalık! evliya adamın herhangi bir makamda sevdası olur mu? olmaz abi. ne derseniz deyin. inancı öylesine temiz ve yücedir ki karar koyucunun katında değerli kul olur olsa olsa. bunun da makam talep etmekle yan yana gelir yanı yok.

şeyh! şeyh nedir? sana makam vaat eden midir? karar koyucudan başka vaat edici varsa o imanda sıkıntı vardır. bir yere yükseltemez.

karısı: karısı bir eşya değildir! karısı sunulamaz. kadın bir insandır, ikram değildir.

netice: insan olduğunu inkar eden bağnazdır bunu yapan.

Allah ıslah etsin.
devamını gör...
cemaattir tarikattır niye bunlardan uzak durduğumu bana tekrar hatırlatan hikaye.

uzak kalalım, ilişkimiz hiç başlamasın...
devamını gör...
insan cahil ve zalimdir kur'an'ın ifadesiyle. neden? çünkü alemi kendi görüp bildiği kadar zanneder. aklının almadığı şeyden korkar. korktuğu şeye saldırır. vahşi bir refleks. tekke ve zaviyelerin kapatılmasıyla tasavvuf yer altına çekildi, avamın kolay kolay ulaşabileceği bir yere geldi. çok kirlendi.

behlül dânâ hzleri bir vakit ortadan kaybolmuş. harun reşid araya araya en sonunda bir meyve bahçesinde bulmuş. sormuş neden buradasın, neyden kaçıyorsun? behlül dânâ hazretleri buyurmuş ki şurada duran insan dışkısıyla konuşuyordum. bana dedi ki bak ben şu daldaki meyveler gibi bir meyve idim. insan içine girdim bu hale geldim. ben de insan içine girmek istemiyorum buyurmuş.

şimdi tasavvuf insan içine girdi maalesef. ortaya çıkan ürün de nahoş. aslı temiz olsa da maalesef durum ortada. ve meselelerin ötesini berisini kestiremeyen vahşi refleksli insanlar tasavvufa saldırır oldular.

mevzunun özü budur.
devamını gör...
böyle bir şeyi metaforik düzeyde olsa bile kabul edemeyeceğimiz için avam sayıldığımızı öğrendiğim hadisedir. sapıklık mertebesine ulaşamayacağımız gerekçesiyle hüzünlere gark oldum.
devamını gör...
kendi karını başkasına sunmanın adı gavatlıktır.bizim kültürümüzde bu böyle görülühttp://r.At avrat silah demişiz.bu tip bir menkıbeden bir arap kendi için bir şeyler çıkarabilir.ama bir türkün sadece midesi bulanır.burada mevzu eğer bir imtihansa bunu anlatmanın binbir türlü yolu var.neden böyle anlatıyorsun?bunu türklere böyle anlatamazsın.

burada anlamadığımız bir şey filan da yok.tipik bir öykü bu.kendi kültür havzası içinde anlam içeren bir öykü.buradan derin şeyler çıkarmaya çabalamak kelimeleri yormaktan başka bir şey değil.böyle basit hikayelerin deruni şeyler barındırdığına inanıyorsanız diyecek bir şey yok zaten.şeyh uçmaz mürit uçurur.

tasavuffun halk düzeyine inmesinden korkan insanların tasavuffu anladığına da inanmıyorum.zaten herkes tasavuftan farklı bir şey anlıyor.böyle bir şeylere gizemli hava katmak hoşumuza gidiyor.hakikati gizemli kılmak onu sadece bizim bildiğimiz,bilebileceğimiz bir şey olduğunu zannetmemize yarıyor.bunu da suyu bulandırarak yapıyoruz.böylece söylediğimiz şey derin mi sığ mı kimse anlamıyor.
devamını gör...
neden tarikatları görmezden geliyorum, işte tam da bu ve bunun gibi yüzlerce saçmalık yüzünden.
benim böyle şeyhede tarikatada ihtiyacım yok abicim.
günahsada benim boynuma.
hadi eyvallah.
devamını gör...
tasavvuf, şu bu, falan feşmekan çok önemli değil. ben şahsen bunlara karşı falan da değilim. ama bununla birlikte iradesini, dolayısıyla itikadını bir adama teslim etmiş olmak, islam dışında bir dine girmiş olmak olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
bakın benzer bir kaynaktan bir hikaye daha aktarayım size;
şahı hazne'nin (hatırladığım kadarıyla şahı hazne) iki mollası aralarında şöyle konuşuyorlar; biri diğerine şeyh hazretleri sana namazı terk etmeni emrederse ne yaparsın? diğeri cevaplar; kerhen (gönülsüz olarak) terk ederim. diğeri karşı çıkar; hayır, seve seve terketmelisin der. derken mevzu şeyh hazretlerine aktarılır, ve şeyh hazretleri şöyle der; müridin şeyhe bağlılığını ifade için, namazı seve seve terk etmen gerekir diyen mollanın söyledikleri bile eksik kalır.

bakın işte bu yepyeni bir din demektir. baştan aşağıya islamın farzlarını yapıp, haramlarından sakınsan, hatta menduba, mekruha harfiyen riayet bile etsen, artık o din islam değildir. çünkü o dinin kaynağı kuran ve peygamber değil, şeyhtir.

yok efendim avammış da, yok efendim anlamazmışız da falan da filan da... git abdulkadir geylani oku bakayım bu türden bir herze görecek misin? yoksa bu tür herzeleri yumurtlayanlara abdulkadir geylani zındık diyor mu demiyor mu? gör bakalım.
devamını gör...
iradesi kuvvetli bir adamın fiilidir.
bu adama iradesini teslim etmiş denmiş. lan bu irade kimde var Allah aşkına söyleyin!! hanginiz biri için böyle bir şey yapmaya cesaret edebilir ve buna güç yetirebilir? ben buradan bakınca özgürlüğü uçlarda yaşayan bir adam görüyorum.
devamını gör...
bu din işleri komple masalken bir de tarikatların, şeyhlerin peşinde sürünenler var. insan ne garip canlı!
devamını gör...
sonra toplum neden dinden soğuyor, deist oluyor bal gibi de olur berrak, saf tertemiz islam akidesini öğrenmeyenin varacağı köy ya hurafelerle dolu şirk dinidir ya da deizmdir. başta adıyaman'daki şeytan yuvasına ve ekürilerine dozerlerle dalınmadığı sürece bu tehlike devam edecektir heee söylemeden geçmeyeyim bunun başlıca sorumlusu da osmanlı devletidir.
devamını gör...
işi " musa- hızır" meselesine çekip ,hızır ın öldürdüğü çocukla, şeyhin ibrahim edhem' den içki ve karısını istemesini kıyaslayanlar olmuş.

senin şeyhin kim, koskoca kur an' da kıssası geçen hızır kim?

ayrıca bu mantığa göre tüm tarikat sapkınlıklarını " manevi sır" başlığı altında aklayabiliriz de.

hz musa ve hızır arasında geçen olayların hikmeti kur an la açığa çıkmıştır.

peki " manevi sır" adına işlenmiş bunca şeriata muhalif amelleri sen ne ile açıklayabilirsin?

peygamber insanın içinden geçirdiği düşüncesini bilmez. Allah münafıkları ona ayetle bildirir, lakin senin şeyhin bilir.

peygamber kabrin altını göremez lakin senin şeyhin velayete ayak basmadan görür.

peygamber cinleri göremez
(bkz: cin suresi)

lakin senin şeyhin cinlere de şeyhlik yapar.

yemin ediyorum hz muhammed ve sahabisinin tüm olağan üstü olaylarını toplasan sıradan bir şeyhin ki kadar malzemesi bulunmaz.

" biz herkese yolunu süslü gösterdik" der kuran. siz kısa yoldan Allah a ulaşmaya bakın!

uzun yolu deneyen peygamberler, sahabisi ve şehitler kerizdi zaten!
devamını gör...
neresinden tutsan elinde kalacak mevzu, bildiğin şamanizm destekcisi hikaye. biz müslümanlar malesef mertebeyi aracılardan değil Allahtan alıyoruz ve kalp gözü açılması dediğimiz olaylar arasında, kendi helalini alıp birine sunmak ilk defa duyduğum birşeydir bu ney lan? dış mihraklar bildiğin swinger kültürünü itelemeye çalışıyorlar bence.
devamını gör...
(bkz: taassub)

her şey din mevhumunu bu kadar hayattan soyutladığımız için oluyor. din ulan din. hayatın ta kendisi. kim istedi senden evliya olmanı. ahlaklı yaşa ibadet et güzel evlat yetiştir/ iyi örnek ol ve öl. beklenti bu.
devamını gör...
evliya olmak için iman etmiş olmak yeterlidir.
bunu bilmeyenleri yularından tutar her yöne çekersin.
karısını da elinden alırsın malını da.
devamını gör...
sıkı durun oruç kafaya vurdu düz gideceğim.

en çok üzülünmesi gereken mevzu aslında bunları milletin sırtında külfet olarak taşıyor olması olan konu. yanarım ona yanarım. biz bu ekmek düşmanı gerizekalı, deli, dembesek ve bir o kadar da art niyetli tayfayı resmen besliyoruz. bizim kaynaklarımızı kullanıyorlar, bizim suyumuzu içiyorlar. ve bizi rezil ve zelil bir durumda geri bırakıyorlar. bakın bu ilkellere karşı net ve sert bir duruş sergilemeliyiz. bunlar bir kuşak daha bu milletin kanını emmeye devam ederlerse işimiz iş. gelecek nesillere bu rezillikleri bırakamayız. bu lağım benzeri kültürün kökünün kuruması lazım. artık yeter!
devamını gör...
içeriği acayip geldiği için sırf tekke kültürüne ait diye rahatça ve bilmeden saldırılmasına imkan tanıyacak bir anlatı.

ruya görüp Allah’ın kendisinden oğlunun boğazını bıçakla kesmesini istediğini düşünen peygamberin anlatıldığı kıssa kuran-ı kerim’de geçmektedir malumunuz. en az karısını sunmak kadar absürd, haram, akla aykırı bir şey değil midir bir masumun canına kast etmek? hem de bir ruya üzerine. hz. ibrahim’den murad edilenin oğlunu kesmesi olmadığı nasıl kendisine lutfedilen kurbanlık hayvan ile anlaşılmışsa tekke kültürü içindeki bu tip anlatılarda da muradın akla aykırı-haram olan şeyh talebi olmadığı hikayenin sonunda anlaşılır. sonuçta kıssa, bilgi kaynağı bakımından hangi katmanda bulunursa bulunsun* anlattığı şey aynıdır: islam’ın özü olan teslimiyet. fakat çok tanrılı dinlerde nasıl temsili olanın tanrılaştırılmasıyla asıl din tahrif edilmişse, bugün tam tersi şekilde temsili olanı anlamaktan nasipsiz kimseler eliyle kupkuru bir din anlayışı ortaya çıkıyor. dünyasözlük’ün de bu bakımdan ekşisözlük’ten aşağı kalır potansiyeli yokmuş, bilvesile görmüş olduk.
devamını gör...
biz bunu tuzlada yaşayan şeyh ile zaten gördük.
din orjinalliğinden koparılıp menkıbe dini haline gelince bunlar kaçınılmaz oluyor.
oysa kurana sarılmak yeterdi diye düşünüyorum ama şeyh dediğiniz adama ekstra haberler geliyorsa bilemem.
hea bazıları peygamber soyundan falan diyor o zaten başlı başına ayrı konu.
devamını gör...
bütün yazılanları okudum ve diyorum ki şeyh sen haksızsın olum.
öncelikle şunu söyleyeyim: her hikaye gibi konsteksinden çok işaret ettiği şey önemlidir. özetle hikaye diyor ki şeyhine güveneceksin. ancak burada sorulması gereken soru şu: neden? hz. ibrahimin Allah'a güvenip, oğlunu kurban edecek pozisyona gelmesi ile müritin şeyhine güvenip karısını şeyhine ikram etmesi aynı şey değildir. şeyh'de en az senin benim kadar beşerdir. onun ulvilik iddiası sadece beşer katındadır. bizim ona atfettiğimiz değer ve Allahın ona atfettiği şeklinde düşündüğümüz değer kadardır. Allah katında olanı bilemeyiz. o yüzden şeyhin yanılma ihtimali var mıdır vardır. ona Allah'a güvendiğin gibi güvenmek sorun mudur sorundur. nokta.
burada yok siz anlamasızsınız hikayeleri komik kaçıyor. yukarıda boyacı çocuk yazmış, biz anlamıyoruz da abdurkadir geylani de mi anlamıyordu. zaten bir şey hakkında yanlış olduğunu söylendiğinde sen zaten anlamazsın lafı çok klişe. yani nihayetinde dinde bir sürü mezhep görüş vesaire var. bir çoğu birbiriyle çatışıyor bu görüşlerin e bu görüşte olanlarda okumuş etmiş insanlar. sadece meşrebince değerlendiriyor ve bu sonuca varıyor. bizde burada meşrebimizce değerlendiriyoruz. diyoruz ki: evliya olmak için şeyhe avans olarak karıyı vermek çok da iyi birşey değildir. dinin emirleriyle çelişir diyoruz. demen gerekir ki hayır çelişmez al bak emirler bunlar. ama bunu demiyorsun hayır anlamıyorsun diyorsun. komik bence.
devamını gör...
şeyh bu olaya cevaben;

sen nasıl bi gavatsın ethem bana niye karını getiriyorsun amk? demiş ve sonsuza kadar mutlu cima etmişler.
devamını gör...
konudan ayrı olarak sözlükte 5 tane menzilci olduğu ortaya çıkıyor. verilen eksiler 5 , menzili öven tanıma verilen artı sayısı 5.

demek ki dini konular ecmaine göre değil hocaya ve bağlılığa göre ya da sözlük bu konuda farklı düşünüyor. konu beni ilgilendirmiyor bu arada isteyen istediğine varsın, gitsin , sunulsun 2018'de bunu anlamayacaksanız mağaranızda yaşamaya devam edin..

beyin = use it !
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar