evliyken başka evlilere imrenmek

Allah’ın razı olmadığı, kur’an ve sünneti yaşa(ya)mayanların başına gelen durumdur. huzurun esas kaynağından yoksun bir birliktelikten ne beklenebilir ki? sağlam temeller üzerine inşâ edilmemiş.
devamını gör...
başka sözlüğün meselesini burada faş etmek istemiyorum ama birkaç sene önce başka sözlüğün birinde büyük bir tantana koptu bununla ilgili. olay evli birinin, başka evli birinin evliliğine olan bakış açısını dile getirmesi ile meydana geldi diyelim.

o zamanlar evlilik gibi bir şey çok da gündemimde olmadığı ve dahası çevremde evlenip yuva kurmuş kişi sayısı asgari olduğu için çok saçma gelmişti vaziyet ama var böyle bir durum. ekseri de güzellik, para pul, mevki vs vs dünyalık şeyler için yapılan evliliklerde meydana geliyor sanırım. iki kişiyi bir arada tutabilecek en en en önemli şey muhabbetullahtır bana kalırsa. muhabbetin membaı da dünyalık meseleler olmasa gerek.
oturup iki laf edemediğin biri ile evlenmek çok çok güzel bir çiçek alıp salonun ortasına koymak ama asla onunla istediğin derecede yakınlık kuramamaya benziyor.

evli arkadaşlardan ve belki de dinlenmesi daha elzem olan boşanma avukatı bir arkadaştan aldığım tavsiyelerin tümü , huzur veren ve iletişim kurabileceğiniz insanlarla bu yola çıkmak üstüne.
geri kalan şeyler baki değil. kaldı ki insan baki değil. sonsuz sevme hissinin mukabili de başka bir insan değil. insan ruhunun birçok latifesi olduğu gibi o sevme hissiyatı da dünyalık şeylere meyledince Allah göstermesin üzücü sonuçlar da doğurabilir. şu konuda tanıdığım tanımadığım herkese dua ediyorum. inşallah kimse pişman olacağı bir yuvaya taş koymaz. dışarısı zaten zor, bir de evin içi.. Allah korusun.
devamını gör...
imrenmek bana olumlu ve ya en azından zararsız bir bakışaçısı gibi geliyor. yani haset, kıskançlık , kin , hainlik , içi fesatlık gibi tehlikeli şeyler değil.

hatta böyle bir çifti yakinen tanıyorsam onlara söylerim de bunu. "imrenilecek bir evliliğiniz var tebrik ederim sizi Allah mutluluğunuzu daim etsin " diye dua bile ederim.
devamını gör...
40 yıllık evliyim size evliliğin özetini söylim: imreneceğiniz tek şey bekarlık olacaktır. buram buram burnumda tüter hala. ah bataklı günler, gece vakti çıldırmalar, kafana göre eve gidip gelmeler, yemek bulamayıp emaaan dışarıdan söyleriz halleri. olm iyi düşünüp evlenin bak.

saçmalıktır. cidden saçmalık.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar