evrim ve devrim arasındaki ilişki

birbirinden farklı anlamları olsa da birbiriyle ilişkili iki kavramdırlar. zaten aralarında sadece bir "d" harfli fark olması da rastlantı olmasa gerek, tıpkı ingilizcedeki evolution ile revolution gibi!

bu kavramları mecazi olarak anlatmak gerekirse:
sudaki yaşam bir evrimdir, canlının karaya atlaması devrim;
sürünmek bir evrimdir, ayağa dikilmek devrim!

not: nur suresi 45. ayete göre tanım yapılmıştır: allah bütün canlıları sudan yarattı. işte bunlardan bir kısmı karnı üzerinde sürünür, kimi iki ayak üzerinde yürür, kimisi dört ayak üzerinde yürür. Allah dilediğini yaratır. çünkü Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir.
devamını gör...
aşk bir devrimdir evvela.
verilen isimler de hakeza.

eylem çirkin bir solcu bacıdır. devrim ona yoldaş der, eylem'in arkadaşı evrim ile tanışır, kız güzel bir solcu bacıdır, ona yoldaş demez yürür.

devrim'ler kalp gibidir/
kan pompalar toplumun damarlarına.

nihayetinde evrim doğa'sına ihanet etmez ve devrim'in bu aşkını görmezden gelir. uzak şehirlerden birinde en güzel bir duvar yazısı gibi doğa'sına özlem'i vardır.
eylem ise hep umut'suzdur. umut'u devrim'dir, ama görmez gözleri devrim'in.

duvar yazısını halktan bir boyacı kapatır ve eylemler de biter.

umut ile özlem evlenir. tek kalan mutluluk budur. diğerleri yarım porsiyon aşk olarak meze olur devrimci, evrimci, eylemci türkülere. doğa, belki de doğası gereği patron olur. doğa ismini koymuş baba tabiatıyla fakir olamaz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar