ex libris

sahipliği ifade eder. elinize bir kitap aldınız kapağını açtınız ve orada bir yazı, bir sembol, bir resim gördünüz, o gördüğünüz işaret size kitabın sahibini tanıtır, ya da kitabın kim'e ait olduğunu, hangi kişiye, hangi kütüphaneye. latince bir deyiştir.
devamını gör...
kitapların ilk sayfasına basılan kime ait olduğunu gösteren kaşedir. bir dönem pek bir popülerdi, internette güzel örnekleri var. kitap alıp geri getirmeyenlerde bir hatıra kalmış oluyor en azından.
devamını gör...
--- alıntı ---

“ex-libris” olarak yazılan ve ingilizce karşılığı “bookplate” olan ekslibris önemli bir iletişim aracıdır. bir ihtiyaç grafiği olarak doğmasına karşın, estetik kaygılarla yapılan özgün yapıtlardır. sanatı, insanın elleri arasına, kitapların içine kadar getirir, onun büyüleyici sıcaklığını hissettirir.

--- alıntı ---devamını gör...
kitabın kimin kütüphanesine ait olduğunu belirten bir çeşit damga. eski zamanlarda üretilmesi zor olduğu için sadece zenginlerde varmış bu meretten, şimdilerde eğer elinizde bir tasarım varsa gayet uygun fiyatlara edinebiliyorsunuz.
bu arkadaşın birçok çeşidi var, mesela kitabı alıp getirmeyenlere beddua edileni, gayet zarif bir çizimle süsleneni, yalnızca imzanızdan oluşanı. uygun olanı bulursunuz bulmasına ama kendi içinde kuralları da var küçük dostumuzun, mesela exlibrisinizde "exlibris" yazmak zorunda ve pek tabii kitabın size ait olduğunun anlaşılması için adınızın, soyadınızın tasarım içinde yer alması gerekiyor.
devamını gör...
bir kitabın kime ait olduğunu belirtmek için kullanılan etiket/sticker. kullanılmasının amacı; kişinin kitabın sahibi olduğunu belirterek kaybolmasını önlemek olsa da ex-libris etiketleri hazırlanan kişiler tarafından farklı tasarımlara sahip olabiliyor.

pek bizim ilkokulda kullandığımız etiketler gibi sayılmaz..
devamını gör...
kitabın ilk sayfalarına basılırsa onu ele geçirenin rahatlıkla yırtacağı unutulmamalı.
benim ex librislerim 21. sayfanın sol üst köşesindedir.
devamını gör...
kitaplığından anlamına gelen latince bir kelimedir. kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları ya da mühür olarak bastıkları , üzerinde adlarının ve değişik konularda tasarımların yer aldığı küçük boyutlu özgün yapıtlardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar