ezandan sonra da vaaza devam eden vaiz

genelde cemaatte sıkılmaların, uf-puflamaların başŸlamasına, terlerin dökülmesine neden olan vaizlerdir...kandil günlerinde falan rastlanır
devamını gör...
cemaatin o namaza gelebilmek için ne taklalar attığını, o zamanı nerelerden kopardığını düşünmeyen imamın sahne şovu yapmasıdır. mikrofon sevdasıdır.

(bkz: feel like a star)
devamını gör...
bazı vaizler de vardır ki, sırf o gelicek diye yolları aşar; sohbetine haiz olur, ezan sesini duyduğunuzda da "ne kadar çabuk vakit geçti yahu? Allah' ım nolur devam etsin" diye dualara başlarsınız.
(bkz: seyfettin alkan)
(bkz: hüseyin kumaş)
devamını gör...
kandiller, bayramlar ve cumalar haricindeki vakitlerde, o kadar cemaati bir arada göremeyeceği için, herşeyi anlatmaya çalışan vaizdir. kendisinde, yakaladım sizi kolay bırakmam, düşüncesi hakimdir.
devamını gör...
bugün bayram namazındaki bizim imamdır...ama sıkılmamışımdır.. tabi cemaatte patlamalar falan oldu müezzin yeter artık hoca falan dedi yani isyanlar falan çıktı...
devamını gör...
özellikle bayram namazı öncesinde verilen vaazlarda çok rastlanır, vaiz hızını alamaz ezan okunur ezan biter bayram namazı vakti girer vaiz hiç oralı değildir, cemaatin yüksek sesle öksürüp tıksırmasından hareketlenmelerinden anlar ki hata yaptım, bu kez de bayram namazı senede iki kez kılınan bir namazdır diye başlar bir de bayram namazının tarifini yapmaya, işte o vaiz böyle bir vaizdir. *
devamını gör...
namaz vaktinin girmesi ile cemaatin arttığını gören vaizin cemeate ayar vermesidir. gelecek namazda cemaatin ezandan sonra camiye gireceğini düşünememektedir.
devamını gör...
ders aralarında, kısıtlı bir süreniz varken camiye gittiğinizde, sizi cemaatle birlikte namaz kılma eyleminden alıkoyan vaizdir. vaazın süreceğini anladığınızda, derse geç kalmamak için usulca arkalara geçer, tek başınıza eda edersiniz namazınızı. ama öbür taraftan o vaazı dinleyenlerin kazanacağı sevap, sizin cemaatle birlikte kılarken kazanacağınız sevaptan daha değerli de olabilir. o yüzden kızmak yerine, vaazı dinleyemediğiniz için üzülmek en hayırlısı sanırım.
devamını gör...
bırakın ezan bittikten sonra vaaz etmeyi;
hocaların ezan başladığı esnada vaazı bırakması gerekir. bizim hocalar malesef ısrarla ezanın bitmesinin son anına kadar konuşmaya devam ederler. üstelik ezan sesini bastırsın diye daha da bağıra bağıra konuşurlar. cemaate biraz daha bilgi yükleyeyim de irşad olsun derdindeler. malesef bunu ezana sonsuz saygısızlık yaparak gerçekleştirirler.
eğer bir gün; ezan okunmaya başladığı anda sohbeti bitiren bir hoca bulursam -ki bu güne kadar hiç rastlamadım- namaz için özellikle onun olduğu camiyi tercih edeceğim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar