toplum tarafından benimsenerek takdir edilme ihtiyacını gerçek hayatta gideremeyen kişilerin sosyal paylaşım ağlarında güçlü bir karakter ortaya koymak adına sergiledikleri tavırların bir neticesi olarak ortaya çıkan durum.

misal ben. mahlasa bak! infititi..neymiş efendim sonsuzluk. yav he he infinitum he heee..yaaav tamam sonsuz .tamam baba tamam tamam tamam!
devamını gör...
sanal alemin bir bakıma belki de yaşanılmak istenen, sınırlarını kendi eliyle çizebilme özelliğinden kaynaklı bir durum olabilir. sonuçta güncel hayatta kendinizi bir çok alanda ifade edememiş ve yeteneklerinizi, özelliklerinizi gerçek anlamda çevrenize lanse edememiş olabilirsiniz. bu durumda kendini tanıtmak ve yeni insanlar tanıma hususunda sanal alem etkili bir tercih. bakın, başlığın girişindeki kelimeler ezik tip diyerek ithamda bulunuyor ve içine sinmiş olan insanların bir sıfır geriden başlamasına sebep oluyor. ama diyorsanız ki, ezik tipten maksat hiç bir halt olmaz anlamında, haltsızın bile bir haltı vardır bana göre; hadsiz olmadığı müddetçe..
devamını gör...
bana pek mantıksız gelmiyor.
zira alem sanal;
kendi profilini/imajını oluşturma hakkı sanal alemin temel motivasyon kaynağı zaten.
neden ezik tip imajı oluşturmak istesin?
devamını gör...
herkesin fıtratının farklı şeylere meyilli olmasındandır. “gerçek hayat” şartları altında “ezik” sıfatına sahip olabilir kişi*. fakat o ezik denilen şahsın belki de kuvvetli ve baskın olarak kendini gösterebildiği alan sanal alemdir. tabii bu başlıktaki genelleme yanlış, her “ezik” denen şahsın sanal alemde başarılı olması gerekmiyor. fıtratın meyili ile alakalı. neye meyilliyse odur onu köklendiren. onu bulması lazım.
devamını gör...
Allah bir yerden alıp, bir yerden veriyorsa demek. gerçek hayatında baskın olanların da sonu iyi olmuyor merak etme.
devamını gör...
güçlü demeyelim de göründüğünden daha iyiymiş gibi bir tavır almalarını sık görüyorum. bunu sadece eziklikle de açıklayamayız. şimdi açın instagram'ı bakın, yakın çevrenizden onlarca, çocuğunun mutlu anası, mutlu çiftin eğlenceli zamanları vb. temalı profil görürsünüz. sanki bunların evinde geçim derdi, stres, tartışmalar yok. ama el alem kötü bilmesin, el alem bizi hep harika bilsin, her gün evde vücudumuza sprey krema ve akışkan çikolata sürüp partiler düzenliyoruz gibi düşünsün, kimsenin ağzına laf vermeyelim tarzında bir görüş hakim. herkesin çocuğu dünyanın en iyi yetişmiş çocuğu, herkesin eşi dünyanın en başarılı, en iyi eşi, herkesin karısı dünyanın en güzel ve tatlı hatunu boyutunda bir durum var. herkes her şeyin en iyisini biliyor ve öyle yaşıyor sosyal medyaya bakarsanız.

lümpenin sosyal medya ile imtihanının bir sonucudur güçlü, mutlu imaj ortaya koyma çabası. dünya'da böyle.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar