factorio

son zamanlarda steamde gördüğüm açık ara en güzel yapımlardan. sıradışı olmuş. müzikleri, atmosferi, mekanikleri vs her şeyiyle gerçekten on numara oyun yapmış herifler. daha başka nasıl överim bilmiyorum ama en azından demosunu denemelisiniz.
devamını gör...
şöyle efsane olan, o yalnızlığı hissettiren bir müziğe sahip oyundur. gezegende tek başınıza, haydi bismillah deyip ilk taşı, odunu toplamaya başlamanız akabinde bu müzik farklı duygular hissettirir. ben diyem bak.

devamını gör...
gerçekten oyun hakkında ne desem bilemiyorum henüz early access aşamasında olmasına rağmen neredeyse kusursuz bir oyun. yapımcı her kimse inanılmaz kafa yormuş. özetle kaynak toplama ve bu kaynaklarla üretim yapma üzerine kurulu, oyunun başında dandik kazmanızla kaynakları toplarken oyun ilerledikçe inanılmaz bir üretim ağı kuruyorsunuz. bir yandan da oldukça aytıntılı olan teknoloji ağacından yeni teknolojiler açıyorsunuz ki üretiminiz daha da gelişsin.
yavaş bir oyun olmasına rağmen hiç sıkmıyor.
özetle herkese tavsiye ediyorum.
devamını gör...
ne kadar övsem az kalır. yıllardır geceleri beni geç saatlere kadar meşgul edecek, kendi kendime "söz yarım saat sonra yatıcam" dedirten bir oyun olmamıştı.
31 liralık ücreti ile verilen her kuruşu hak ediyor.
oyunu kaynak toplama, üretim ve ar-ge olarak 3 ana grupta ele alabiliriz. tabi bunlar birbirleri ile oldukça bağlantılı. kaynağın yer altından çıkıp tüm bu süreçlerden geçip ar-ge sonucu teknolojiye dönüşmesi ve tüm süreci otomatik yapabilmesi için ciddi kafa yormak gerekiyor. tüm bu süreci kağıda çizerek planladım mesela ben. ve bu süeç oldukça keyifli geçiyor.
ve tüm bu kaynak toplama teknoloji geliştirme hikayesinin yanına bir de tower defence öğelerinin eklenmesi harika bir fikir olmuş. yani bir yandan üretim ve gelişmeler ile uğraşırken bir yandan da kurduğunuz sistemi dışarıdan gelen saldırılandan korumanız gerekiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.