fanatizm

herhangi bir "şŸeye" körü körüne inanma halidir.
"fikirlerin birbirinin yerine geçebildiğŸini kabullenmemekte ısrar edilince, kan akar... kesin kararların altından bir hançer yükselir; alevli gözler cinayet habercisidir." diyen cioran zaten harikulade bir tanımını yapmışŸtır bu kavramın.
devamını gör...
sonucu mutlaka hüsran olan haldir. bu, kumarda her zaman kasanın kazanmasına benzer. yada daha dini bir deyişle dünyadan kimseye hayır yok o yüzden fanatik olmaya değmez hiçbirşey. bu arada ..biir....kiii...üüç...beşıktaş! beşiktaş! la la lal lal laaa
devamını gör...
geçen bir dergide rastladım. eski bir fotoğraf. 1927'li yıllar olabilir. ya da 1910'lu yıllar tam hatırlayamadım. galatasaraylı ve fenerbahçeli futbolcular karma bir takım kurmuşlar.. dışarıdan gelen ecnebi takıma karşı birlik olup top oynayacaklar.. düşünün şimdinin iki düşman takımı, geçmişte birbirinin kardeşi gibi aynı takımda top koşturup ter döküyor.. demek biz bitmişiz. bittiğimizin resmi de şu fundamental dünyada son yıllarda oynanan derbilerin esamesinde saklı. üzgünüm. bu fanatikliği güdenlerin üzerine benzin döküp kibrit çakacak kadar müsrif olmadığım için. hakikaten üzgünüm.
hangi şairdi hatırlamıyorum. "öpüp öpüp de başıma koyduğum" diyordu bir şiirinde sevdiği kadını tasavvur edip yazıya dökerken... yine bir derbi ve küfürler, ego tatmini, düşmanlık, onca kelime israfı. nereden baksan ziyan..
devamını gör...
akıl ve sağduyu ve sükuneti bir kenara bırakarak taraftarlık yapmak.

bu insani vasıflar olmayınca hayvani güdülerin ve vandallığın ön plana çıkması normal.
devamını gör...
türkiyede malesef iyi sonuçlar doğurmayan kavramdır.
türkiyede fanatizm demek, aynı ülkeyi paylaştığın insanların, anasına sövmek, sahada olana zarar vermek, maç çıkışı birbirini dövmek, ezeli rekabet deyip avrupa maçlarında yabancı takımı tutmaktır, öyle içimiz de yer etmiş ki artık insanların hanımlarını, kızlarını karıştırır olduk, hangi kimliğe yakışır ki bu, hangi müslümana yakışır, takım tutuyorsun alt tarafı.
devamını gör...
körü körüne bağlanma, taassup. fanatizme kapılmış bir fanatik için kendi bağlandığı "şey"in her yaptığı doğru ve güzeldir. yanlışı yoktur, yanlış olarak görünenler ya komplodur ya da mutlaka bir açıklaması vardır. fanatiği olduğu "şey"i eleştirenler, ona karşı çıkanlar "düşman"dır. onlara saldırılmalıdır. bir ideolojinin, spor kulübünün, siyasi partinin, cemaatin ... fanatiklerini her gün görmek mümkündür.
devamını gör...
fanatik olmayanları aşağılık birer parazit olarak göremenin haklı gururunu yaşatan saçma salak bir kavram.

+galatasarayın kalecisi kim?
-bilmiyorum, ilgilenmiyorum da.
+hahah ben söyleyeyim ....* (içses: ne kadar geri zekalı bunu bile bilmiyor. ne insanlar var teyhey)
devamını gör...
kendi katı inancının en doğru olduğuna inanan ve bunu şiddetle başkalarına kabul ettirmeye çalışan kişi.empati(duygusal zeka) yani karşı tarafın ne düşündüğünü anlama yetisinden mahrum olmak sonucu ortaya çıkar ve şiddet ile terörizme yöneldiğinde tehlikelidir!
devamını gör...
sadece sporda değil ,hayatın her alanında rastladığımız bir konu.

bir çeşit ait olmadığı ortama ait olma çabasıdır. fanatizm ve soytarılık akraba sayılacak kavramlar aslında. ikisinde de bir güce kendini beğendirme ve kabul görme amacı vardır. ikisi de toplumu kandırmaya algılarıyla oynamaya yöneliktir. ikisi de tehlikelidir , kabul görmezse zarar verir.

fanatikler de hakikat algısı bozuktur. hayal dünyalarında yarattıkları doğruyu ve düşmanı kabul ettirmeye çalışırlar.

böyle insanların geçmişi biraz kurcalanırsa dönme ve/ya devşirme oldukları görülür. anadolu da bununla ilgili bir söz vardır.'' şarap(üzüm suyu) dan bozma sirke keskin olur. insan ruhunda yaşanan küçük yaşlar da aile ve çevrenin etkisiyle fermentasyona benzer işlemler ileride fanatik , yarı gerçek yarı hayal dünyasında yaşayan devşirilmiş insanları yaratır. bu insanlar kendileriyle ilgili (kendilerini) rahatsız eden hakikatı gizlemeye çalışarak aidiyeti kendini kabul ettirmeyi hedef edinirler. osmanlı sarayların da vezirlerin ve askerlerin genellikle bu çeşit devşirmelerden seçilmiş olması örnek verilebilir. osmanlı siyaseti devşirmelerin fanatizminden faydalanmak istemiş olabilir.
kısacası fanatizm ve soytarılık devşirilmiş , kendi hakikatını inkar eden insan mesleğidir.
devamını gör...
dün akşam özellikle garipsediğim bağlılık şekli.
bkz:

-alooo canıım
+ne var ne cevap veriyorum ya işte mesajına neden ariyosun?
-ya sesini özledim
+iyi
-neyin var senin?
+beşiktaş elendi
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar