farc

pkk gibi birşey ama daha kötüler. kolombiya, abd, kanada ve avrupa birliği tarafından terörist örgüt olarak tanımlanmış. marksist leninist. 16.000 mensubu olduğu söyleniyor. kendi ırkdaşlarıyla savaş içindeler.
devamını gör...
elindeki son güvenlik görevlilerini (bazıları 14 yıldır tutuluyordu) teslim etmiş...

masaya oturmak istiyor, teslim ettiği güvenlik görevlilerinden ziyade elinde hala yüzlerce sivil bulunmakta...

ayrıca örgüt eski gücünden çok daha az bir güce sahipler...

99 da masaya oturduklarında isviçre gibi bir alana sahip yerden kolombiya askerini geri çektirip özgür bölge oluşturabilmişlerdi lakin şimdi ipler kolombiya hükümetinin elinde...
devamını gör...
kolombiya devrimci silahlı güçleri – halk ordusu (ispanyolca: fuerzas armadas revolucionarias de colombia – ejército del pueblo), farc veya farc-ep kısaltmasıyla bilinen, marksist-leninist devrimci gerilla örgütüdür.
devamını gör...
-kolombiya devrimci silahlı güçleri- 50 yıldan fazla devam eden silahlı mücadeleden sonra kolombiya hükümeti ile ateşkes imzalamış.

demek ki isteyince oluyormuş. uzun süren bu çatışmalar yaklaşık 220 bin kişinin ölümüne, yedi milyon kişinin de evlerinden olmasına yol açmış. çok büyük bir kayıp.

"anlaşmada şunlar öngörülüyor;
*farc gerillaları nihai barış anlaşmasının imzalanmasından sonraki 180 gün içinde silah bırakacak.
*sayıları yedi bini bulduğu tahmin edilen gerillalar için geçici geçiş bölgeleri ve kamplar kurulacak.
*gerillaların güvenliğini garanti etmek için farc kamplarına hiçbir sivilin girişine izin verilmeyecek.
*örgütün tüm silahlarını bm gözlemcileri teslim alacak." *
devamını gör...
52 yılda 200 bin kişinin ölümüne neden olan o çatışma bile barışla sonuçlanabiliyorsa, biz haydi haydi barışabiliriz. baronların tahtlarını sallandıralım.hatta bence barışmamız bile baronların koltuklarını, saltanatlarını yıkmaya-yoketmeye yeter.. ve masaya oturalım. masaya da oturmaya gerek yok gönüllerimizi bütün oteritelerden, kafa karışlıklıklarından, arac ve gereclerden beri kılarak gönülden gönüle bir yol var o yolla kucaklaşalım..
devamını gör...
52 yıllık savaş ateşkes ile sonuçlanmış ve sonrasında farc gerillaları ile hükümet arasında barışın saglanmasi için referandum yapılmıştır. 2015 yılında kubanin araya girmesi ile iki taraf masaya oturmuş ve anlaşma hazırlamıştır. yapılan baris anlaşmasının halk tarafından oylanması gerekiyor. yapılan referanduma halkın yüzde 37 i katılmış ve bu yüzde otuzyediden 50,4 civarında oy barışa hayır olacak şekilde verilmiştir. halı hazırda başbakan referandum surecine rağmen ateşkesin devam etttirilecegini söylemiş. bakalım ileride ne olacak.

devamını gör...
açılımı kolombiya devrimci silahlı güçleri. pkk ile benzer yönleri olan terörist gerillalardır. kolombiya hükümeti ile yapılan barış anlaşması sonucu silahlarının yüzde 60'ını teslim etmiş, kalan yüzde 40'ının da bir hafta içinde teslim edilmesi kararlaştırılmış.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.