fareler ve insanlar

john steinbeck üstad tarafından yazılmış bir kitaptır. büyük buhran döneminde iki arkadaşın hikayesinin ele alındığı bu kitapta, özellikle birbiri ile ters karakterli iki ahbabın trajikomik ve bir o kadar insanı hayrete düşürücü durumu ustalıkla ele alınmaktadır. 1937 yılında yazılan bu kitabın beyaz perdeye aktarılmasıyla daha da ünlenmesi sonucu, bestseller kategorisinde kendine yer bulması hiçte zor olmamıştır.

roman kahramanları:

george milton: zeki ve iş bitirici anaç ruhlu karakter.

lennie small: aklı dengesi bozuk ruhunda temiz hareketlerinde ise dengesiz insan.


john steinbeck kitabıyla ilgili şu yorumu yapmıştır.

ben kendim de bayağı uzun bir süre göçmen işçiydim. öykünün geçtiği yerlerde çalıştım. karakterler bir yere kadar, çeşitli insanların karışımıyla ortaya çıktı. lennie ise gerçek biriydi. şu anda kaliforniya'daki bir akıl hastanesinde. onunla haftalar boyunca yan yana çalıştım. gerçek lennie bir kızı değil, bir ustabaşını öldürdü. kızgındı, çünkü patron arkadaşını işten çıkarmıştı, lennie de dirgeni karnına saplayıverdi. bunu arka arkaya defalarca yapışını izlediğimi anlatmaktan nefret ediyorum. onu, çok geç olmadan durdurmayı başaramadık.
devamını gör...
çeşit çeşit fare vardır: fındık faresi, tarla faresi, lağım faresi
çeşit çeşit insan vardır: yaz yaz bitmez

fareler kemiricidir, insanlar da kemirir.

fareler insanlardan, insanlar farelerden tırsar.
devamını gör...
john steinbeck'in okunulası bir romanıdır.

romanda lennie small'in iri cüssesi ile kombine olmuş düşük zeka kapasitesi okuyucuyu oldukça eğlendirir.

okuyalı uzun bir zaman olsa da hala birçok yeri hafızamda kalabilmiş ayrıcalıklı olduğunu düşündüğüm kitaplardan bir tanesidir.
devamını gör...
o da ahlaki değerlere acayip hassasiyet gösteren resmi kurumlarımız tarafından yasaklanmıştır hamdolsun. artık çocuklarımız ve gençlerimiz bu tarz zararlı kitaplardan uzaklaştırılmalı. vurun kahpeye!
devamını gör...
kitabını yıllar önce okumuştum. filmini ise yeni izledim. her ikisinde de kuvvetli bir anlatım, ayrıntılı betimlemeler ve sürükleyici bir öykü var. benim aklıma takılan öykünün sonu. müslüman bir son değil bu son. bu eser bir doğu klasiği olsaydı böyle bitmezdi. hikayenin bir kısmı yaşanmış da olabilir, bu bir şeyi değiştirmez. ana fikrinde sorun var bu eserin. eser zaten o sorunu anlatıyor da olabilir. o sonun karşıtı olan bir anlatım yok öyküde. belki de sorun bendedir. kurgulanmış bir eserde acı sonlara kesinlikle karşıyım ben.
devamını gör...
bugün tekrardan filmini izleme fırsatım oldu. herhalde kitabıyla beyaz perde'ye aks ettirilmesi arasında en yakın baş yapıtlardan bir tanesi kendisi. özellikle oyunculuk kalitesinde görülen farklılık bunun yanında sahnelerin uyumu , kıyafetlerin kelam ile özdeşliği son derece etkili.
devamını gör...
--- alıntı ---

"kitaplar bir halta yaramaz. insanın birine ihtiyacı vardır, birine yakın olmak ister." inler gibi devam etti. "kimsesi yoksa delirir insan. kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında biri olsun. inanın bana, insan fazla yalnız kaldı mı, hastalanır."


--- alıntı ---

dehşet...
devamını gör...
tom sawyer ve lost karakteri. lost dizisinde josh holloway ile henry karakteri idi sanırım bu ikisinin bu kitap üzerinden atışması muhteşemdi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar