fargo

bembeyaz karlar.. son derece sıradan, ama olabildiğince özenli replikler..
fidye organizasyonunu yüzüne gözüne bulaştıran elemanın eşi bulunmaz salaklıkları.. kara talihinin sürekli daha büyük dertlere bulaşarak ilerlemesi..
hamile polisin süper zeka olması..
bir adamı tarif ederken sadece ama sadece komik görünüşlü diye bir tabire dayanılması..
bana göre muhteşem bir filmdir, para insana neler yaptırır üzerine olduğu kadar sıradan insanların öykülerinin hiç de sıradan olmayabileceğine yaptığı vurguyla da alkışı hakeder..
ayrıca filmin etkisinde kalan ruh hastası bir japon, paranın saklandığı yeri bulurum diye gitmiş araştırmalar yapmış..
donmuş donmamış, parayı bulmuş bulmamış benim meselem değil!
devamını gör...
bağımsız american sinemasının en güzel örneklerinden. aykırı karakterler, olayın belirli bir mekan çevresinde dönmesi, ulusal temalara uzak duruşu ve ince ince işlenen ironi bağımsız sinemanın ve coenlerin belirgin özellikleri. klasik hollywood zırvalarından uzakta olması bile tek başına yeter bu filmi sevmek için ancak bir başucu eseri değildir bittabi.

filmin durağan akışına işlenen yüksek dozlu şiddet sahneleri; karamsar, ciddi havasına sokulan absürd komedi unsurları fim-noir'i hatırlatıyor bize lakin imdb'den de aldığımız icazete göre biraz abartmış oluruz bu film için. ancak her türe dokundurma var sanki bu fimde; kaçırılan ablanın kafasındaki örtünün ardından nefes almaya çalıştığı sahne, uzak plan çekimler, kar manzaraları, home of paul bunyan yazılı heykel.... filme sanatsal bir boyut kazandırmış.

muhteşem performansıyla steve buscemi ve psikopat arkadaşının ilişkisi, polis memurunun seme uzakdoğuluyla olan dialoğu ve biliyor musun fena işler becermiyoruz repliğiye aynı ablanın kocasıyla olan ilişkisi ayrı bir ironi katmış filme. izlenilesi hülâsa
devamını gör...
fx kanalı, 1996 yapımı oscar ödüllü filmden esinlenerek yapılan yeni dizisi yayınladı.

başrollerini martin freeman, billy bob thornton, bob odenkirk, kate walsh, oliver platt ve colin hanks’in paylaşacağı projenin yapımcısı; bones dizisinde de imzası bulunan noah hawley… ilk sezonu 10 bölüm sürecek fargo, yeni bir suç hikayesi ile yeni karakterlerden oluşacak.

suç, psikoloji ve polisiye dizilerini seviyorsanız sanırım iyi bir dizi izleyeceksiniz...

ilk bölüm için :

68 dk.lık ilk bölüm için şunu söyleyebilirim. karekterlerin oyunculukları size o psikolojik havayı yansıtıyor. hani gerçekten elime bir çekiz alıp şunun kafasına vurayım dediğiniz durumlar olur ya işte o yüz ifadesini hemen görüyorsunuz....
devamını gör...
bu dizinin başında bu hikaye true story yazar. lakin ki öyle değildir. insanlar daha çok beğensin diye true story yazmışlar. filmi on numara filmdi. dizisi de gayet iyi olmuş. ama filmden bağımsız bir dizi olmuş gibi gibi.
devamını gör...
şu ana kadar 4 bölümünü izlediğim başarılı dizi. oyunculuklar çok iyi. hikayenin akışı sizi sıkmıyor. imdb'de boşuna 9.1 puanda değil.
devamını gör...
şu ana kadar 1 bölümünü izledim ve aşırı kendini geliştirme temalı klasik amerikan dizisi kıvamında geldi.
devamını gör...
coen kardeşler'in 1996 yapımı en iyi kadın oyuncu ve en iyi özgün senaryo oscar'lı filmi.
gerçek bir hikayeden yola çıkan coen biraderler yememiş, içmemiş, çöğdürmemiş ilmik ilmik işledikleri senaryo ve yönetimle muazzam bir film ortaya çıkarmışlar. zaten kendileri de söylüyor fargo en iyi filmimizdir diye.

--! spoiler !--

kara komedi bu film. kuzey dakota eyaletinin küçük bir şehri olan fargo'da kendi halinde yaşayan satış yöneticisi kartvizitli jerry'nin paraya kavuşma hikayesiyle başlıyor. bu jerry iti bir araba tamircisi aracılığıyla iki tane gangster buluyor ve onlara kendi karısını kaçırmalarını, zengin olan kayınpederinden fidye parası olarak alacağı 80 bin usd'nin yarısını da gangsterlere vermeyi taahhüt ediyor.
gangsterler kadını kaçırıyorlar ancak kaçırma işinin içine hesapta olmayan cinayetler girmeye başlıyor. fargo'nun, minnesota'nın karla örtülü muazzam atmosferinde adamı zaar gibi titreten soğuğun ortasında cinayetleri soruşturmaya başlayan hamile polis şefi marge giriyor hikayenin ortasına.
filmde olan bitenlere rağmen garip bir dinginlik var. carl'ın yüzü kanlar içindeyken paraları gömdüğü tel dibindeki sahneden ortağı gaear'ın ağaç rendeleme makinesinde kendisini parçaladığı sahneye kadar müthiş bir dinginlik var filmde. ben bu sakinliği tam bir kış daha doğrusu kar filmi olmasına verdim. bir de marge'ın gaear'ı yakalama sahnesini biraz kısa buldum ki sanırım coen kardeşler bu kısmı bilerek kısa tutmuşlar. se7en gibi ağırlıklı olarak suç unsuru üzerinden işleyen bir kurgusunun olmaması bu tercihe itmiş olabilir.
peter stormare tarafından canlandırılan gaear grimsrud tam bir antikahraman. bir erdener abi kayıtsızlığı, bıngıldağı gelişmemiş hannibal lecter bakışları. carl showalter'ı canlandıran steve buscemi'de iyi oynamış ama aklım ifadesiz gaear'da kaldı.

--! spoiler !--
devamını gör...
dikkatimi çekmesi herhalde "en iyi film" spotundan ileri gelmiyor.

başlar başlamaz gaear grimsrud a kesikledim. eğer gerçek hikayedeki adam da böyle idiyse bir imzasız vesikalığı hakediyoruz bence. cüzdanda taşımalık. onun bize ihtiyacı yoktu ama bence film yapıldıktan sonra var. biliyorsunuz ölüm bir son değildir.
devamını gör...
içerik değil ama çekim tekniği açısından breaking bad'in aynısı olan dizi. belki bu yüzden iki gecede 1 sezonu seyrettim. breaking bad sevenlere tavsiye edebilirim.
devamını gör...
martin freeman dan daha güzel silik,ezik ve çekingen bir karakteri canlandıran bir oyuncu var mıdır bilemem.son dönemin en revaçta oyuncularıhttp://ndan.sağlam oynuyor kendini inandırıyor.

dizide bolca gerçekle bağdaşmayan olay var.bir seyirci olarak bunu sorun etmiyorum.bazı şeyler havada kalabilir.bize her seyi açıklamasına gerek yok.gökten balıkda yağdırabilir fbi ajanlarının önünde 22 adamı da katlettirir.mantık aramak yerine keyfini sürmek bence çok daha iyi.

çekim teknikleri inanılmaz güzel.kışı hissediyorsunuz.üşüyorsunuz adeta.minik kasabayı oldukça güzel kameraya aksettiriyor yönetmen.

ya herkes yanlış yönde sen doğru yöndeysen mesajından da benim anladıgım biraz da 'lesterca' dusunmek.ben olsam bende öldürürüm diyesi geliyor insanın hatunu görünce.he ama manyaklık o ayrı konu bak.olmuş dizi.herkes öldü ayrıca.malak gibi kaldım ben.hani başrol ölmezdi oglum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar