farid farjad

delilik ve cildiris uzerine harika eserleri var bence. salt melankoli degil. kemaniyla asmis persli. iranli keman virtuozu. gol e pamchal, taghtam deh, anroozha gibi eserleri ve envai albumleri dinledikten sonra ya durulursunuz ya da siyaha karisirsiniz. fazlasi zarardir. tecrubeyle sabittir. sado-mazosisme kayilir mazallah. tu tu..
devamını gör...
direk farid farjad olarak telaffuz edilince acaba ferid feryad olmasın diye işkillenmiştim.eğer doğru telaffuz olduğunu yetkili makamlara teyid ettirirsem ilk işim farid farjad diyene evet ya ferid feryad çok iyidir demek olsun.
devamını gör...
10.
fars asıllı abd vatandaşı keman virtüözü. "kemanı ağlatan adam" olarak bilinir ve dünyanın en iyi keman virtüözlerinden birisi olarak kabul edilir.
8 yaşından beri keman çalan iranlı bir müzisyen olan farjad, 1938 yılında tahran’da doğmuştur. 1966 yılında, tahran müzik konservatuarı'nda klasik müzik üzerine master yapmış, bundan sonraki adımında tahran senfoni orkestrası'nda önemli görevler üstlenmiştir. fars halk müziği birikimine sahip olan farjad, keman ile klasik batı müziği üzerinde de çalışmalarda bulunmuştur. bu çalışmaları fars müziğinin gelişmesinde önemli bir yer tutmuştur.
farjad, pehlevi hanedanı döneminde doğmuş fakat 1979 yılındaki iran islam devrimi öncesinde ülkesinden ayrılarak kaliforniya'ya yerleşmiştir. bu yıldan itibaren abd vatandaşlığına geçmiş ve yaşamını abd'de sürdürmüştür. fakat kendisini abdli değil, iranlı ve fars olarak nitelendirmektedir. devrimden sonra iran'da müziğin "haram" ilân edilmesi ve yasaklanmasından sonra farjad'ın ve birçok fars müzisyenin ülkeye girmesi yasaklanmıştır.sanatçı yıllardır los angeles'ta yaşamaktadır.
farjad’ın, yalnızca piyano ve keman kullanarak oluşturduğu anroozha (o günler) isminde beş albümden oluşan bir albüm serisi bulunmaktadır.

ayrıca golha orkestrası adlı kolektif iki albüm de sanatçının eserleri arasındadır. bu albümlerde farjad, kendi deyimiyle doğadaki hüznü notalara dökmüştür.albümlerinin bu yönde oluşmasının sebeplerinden birisi olarak devrimden sonra ülkesinden uzaklaşması ve ülkesinden uzakta yaşamak zorunda kalmasını göstermiştir.

anroozha serisinin ilk dördünde farjad'a abdi yamini, beşinci albümde ise eşi mitra tavakkoli farjad piyano ile eşlik etmiştir--- alıntı ---


--- alıntı ---
devamını gör...
12.
elin gavuru senin ismini kendi diline ve telaffuzuna göre yazıyor, sonra sen kendi ismini onun yazdığı gibi yazıyor ve yazdığını kendi telaffuzuna göre okuyorsun.

ferid fercad oluyor sana farid farjad.

osama'da da böyle olmuştu.
devamını gör...
murat menteş'in melodiler kelimelere beş çeker cümlesini doğrular nitelikte şarkıları vardır.
#s/1am9w8" target="_blank">http://fizy.com/~~~capture0...
devamını gör...
sanatçı şu sıra türkiye turnesinde. dün dadaşlar diyarındaymış. biletler biletix'tn temin edilebilir olmasına rağmen çok pahalı.
ilgilenenler için bugünden sonraki konser programı:

8 ekim ankara (şura salonu)
10 ekim gaziantep
12 ekim mersin
14 ekim diyarbakır
15 ekim istanbul (caddebostan kültür merkezi)
19 ekim'de kültür üniversitesi akıngüç oditoryum.


devamını gör...
kemanı ağlatır ama sadece kemanı değil.. anruzha gelir oturur yüreğimin üzerine.. kelimeleri ağlatmak isterim ben de hiç değilse. beceremem kendim ağlarım sessizce..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar