Allah akıl fikir versin dedirten durumdur. söz konusu cemaat ve tarikatlar sapkın olmadıkça ki sapkın olanlar asla ilerleyememiş, büyüyememişlerdir, Allah erngel olmuştur. şimdi profil olarak ele alındığında hepsi birden; farklı yollarla, farklı hizmetlerle, farklı fiillerle Allah rızası ve cennet hayatı için çalışmaktadırlar. bindikleri trenleri her ne kadar farklı olsada varacakları durak aynıdır, bu nedenle küçük sıkıntıların dile getirilmesi hatta sakız edilmesi söz konusu gevezenin kendi cemaat veya tarikatına zarar verecektir. dil attığı husus Allah rızasıdır. bu tarz sıkıntıları dillendirmek yerine, hata örtmede eksiksiz olmak lazımdır ki; islamla bütünleşen kişilerin hataları sayesinde islam düşmanlarınca ve bilinçli saldırgan tiplerle etrafa ve özellikle islamı tanımaya çalışan bireylere hatalı ve yanlış lanse edilmesin.
devamını gör...
uhuvvet eksikliğinden ve fitnenin çokluğundan dolayıdır. adı lazım değil bir müslüman ülkesinde medreseler öyle bir hal almış ki bir medresenin öğrencisi diğer medreseye el bombası atıp, bunu da meziyetmiş gibi "cihat" ettiğini söyleyerek anlatıyor. burdan "cemaatler çok kötü" gibi bir anlam çıkaracaksanız da şunu söyleyeyim: eğer cemaatler kötü bir şey olsaydı yahudiler aramıza fetö gibi ajan bir "cemaat" sokmazdı. evet fetöyü çıkardılar ki millet cemaatlerden, dolayısıyla dini herhangi bir oluşumdan uzaklaşıp yalnızlaşsın.

şuan öyle bir hale gelmişiz ki insanlar bırakın cemaatten birine selam vermeyi, herhangi vakfın yurduna bile girmeye korkuyor veya nefret ederek uzaklaşıyor. düşmanlar bize cemaat(komite, örgüt vs.) halinde saldırıyor ve bizim bir topluluk olmamızı istemiyor ki yemesi kolay olsun. cemaatler iyi bir amaca hizmet ediyorsa kötü bir şey değildir. tam tersi size destek olarak sizin bu tür örgütlerden manevi olarak kendinizi korumanızı sağlar. bir cemaatin kötü olup olmadığı faaliyetlerinden hemencecik anlaşılır. sadece dikkat lazım.
devamını gör...
şeyhler arası çekişmenin tabana yansıması sonucudur. bizzat bir sohbetinde cübbeli'nin ağzından ''ben senin şeyhine gavs diyorum, sen de benimkine müceddid desene'' dediğini duydum. böyle bir ortamda, manevi rütbelerin kızılay yardımı gibi dağıtıldığı ortamda bu çekişmelerin ve izdihamın olması normaldir. halbuki birçoğu şeyhlerinin aslına hiçbir kerameti olmadığını, kendilerinin bile kurtarılmaya ihtiyacı olduğunu bilse farklı cemaatler oluşmazdı. yanlış anlaşılmasın, tarikatle değil tarikatçilikle benim derdim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar