farklı düşüncelere açık olmak

genelde larç, mezhebi geniş, mürted gibi sıfatlarla mücadele etmek anlamına gelir. en hafif tabirle halk dilinde "sen bozulmuşsun, üniversite seni bozmuş değiştirmiş" derler. halbuki farklı düşünceler insanı farkında olmasa bile değiştirip geliştirir. at gözlüğünü çıkardığınız zaman sizin dışınızda yaşayan bir dünya insan olduğunu anlamaya başlarsınız. bu anlamlandırma insanı bir yandan ihya ederken diğer yandan daha kaliteli bir yaşam olanağı sunar. farklı düşünceleri kabul etmekle onlara açık olmak birbirinden farklıdır. biz henüz bunu bile idrak ederken zorluk çekiyoruz.
devamını gör...
farklı düşüncelere açık olmak insanı belli bir düşünmeye saplanmaktan kurtarır. ve bu hayatınızı daha kaliteli yaşayıp doğru kararlar almanızada sebep olabilir.
devamını gör...
marifet değil, olması gerekendir. fikri - sabitlerle, at gözlükleriyle yaşamı anlamanın, algılamanın, ondan da ötesi insanı anlamanın, doğru ve adil davranmanın, empati yapmanın, zevk almanın, değişimin, üretmenin, biriktirmenin * pek mümkünü yoktur. fasit dairelede dönüp durmamak lazım, o döngü gün gelir fırlatır dışarıya sizi...
devamını gör...
beyaz, siyah olduğunda anlamlıdır. yani düşünce karşıtı olduğu vakit anlam kazanır. benim gibi düşünmeyenin her şeyi yanlış demek cahilliğin daniskasıdır. insan kendi gibi düşünmeyeni düşman ilan etmekten ne zaman vazgeçerse işte o zaman birşeyler değişmeye, gelişmeye başlar. biz farklılıklarımızla beraber bir bütünüz.
devamını gör...
farklı düşüncelerin varlığını kabul edip saygı duymak yapabileceğimiz en insani şey. onları kabullenmek ve inanmak zorunda değiliz. dinleriz, aklederiz, bakarız uyanı alır kendi bildiklerimizle harmanlarız.
devamını gör...
türkiye'de düşünme özgürlüğü var, düşündüğünü söyleme özgürlüğü yok.
o yüzden herkes her şeyi düşünüyor ama düşüncelerin açığa çıkması o kadar kolay olmuyor. o yüzden sevelim yada nefret edelim, düşündüğünü söyleyebilme cesaretine sahip olan o azınlıktaki kişileri he tebrik etmek istemişimidir. düşündüğü ve düşündüğünü cesur bir şekilde ifade edebildiği için.
devamını gör...
ben değilim olmam da birini dinlerim haklı bulsam bile yine kendi bildiğimi yaparım başkasının düşüncesini, başkasının fikrini üstümde taşıyamam ama yanlış da olsa kendi fikrimi taşıyabilir ve bazı gerekçelere dayandırabilirim ama başkasının fikri havada kalır. bilmem anlatabildim mi?
devamını gör...
(eğer bu bir siyasi fikir ise)

türkiye'de her seçime yaklaşık 1-2 ay kalana kadardır. o bir iki ayda hain, terörist,kafir, münafık olursunuz. seçimi karşı fikirden kişiler kazanınca sonra da dönüp "hepimiz kardeşiz kırgınlıklar için özür dileriz, seçimde olur böyle şeyler derler".

bu sözlükte de geçerli. kazandıktan sonra problem kalmıyor...ya kaybetselerdi? helallik dilerler miydifarklı fikirden olanlara başlarını eğip...yoksa daha fazla mı hain, terörist, kafir, münafık olurdunuz? vicdanımıza havale olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar