farsça

sağ gösterip sol vuran dildir. ilk başta "oha lan ne kolay dilmiş bu" dersiniz ancak vakit ilerleyip farisi gramerinin diplerine doğru daldıkça boğulma ihtimaliniz artar. hele ki eski farsça metinlere hiç yanaşmayın, aman diyim. şimdi haksızlık yapmayalım, evet bir türk için diğer dillere nazaran öğrenmesi, konuşması çok daha kolaydır lakin öyle gaza gelip benim gibi "anaa bu ne lan, 4 ayda öğrenirim ben bu dili" demeyin zira sonundaki hayal kırıklığı büyük oluyor. ancak iddia ediyorum 1 sene sonra bülbül gibi şakıcam bu dili, nah buraya da yazıyorum.
devamını gör...
yunus özyavuz ve rap parçaları ile son 5-6 senedir gündemde lise -orta okul çocuklarının bile bu dilden bir kaç kelime ezber ettiği bir dil. doğrusu bu kadar lezetli bir sunum didaktik pek çok furyadan daha tesirli oldu.
devamını gör...
edebi ve şiirsel bir lisandır. konuşan kişinin, ağaçlardaki süne zararlıları hakkındaki bilimsel bir makaleyi dile getiriyor olması bile "mübarek de ne güzel konuşuyor yahu" şeklinde düşünmenize yolaçacak derecede bir estetiğe sahiptir.
devamını gör...
hafizâ´dan mutevellit ogrenmeyi en cok istedigim fakat malesef yarida biraktigim dil. bir gun mutlaka ogrenecegime dair bir umudum var hala. hayir, klasik ve eski eserleri okuyabilecek kadar ogrenecegim demiyorum tabii ki. benimki umut iste. ozellikle dili guzel kullanan ve dogru telaffuz edenlerin agzindan dinlemek buyuk zevktir. hos bir ses ve tini birakir. bir turkâ´un ogrenmesi en kolay olan dillerden olsa da istanbul turkcesi ile konusan biri icin ayni ses ve vurguyu cikarmak nispeten zordur. dogu illerinde yasayanlar veya oralarda konusulan siveye asina olanlar icin konusmak daha kolay olabilir.
osmanli zamaninda, arapcaâ´nin islami ilim, farscaâ´nin edebiyat dili olmasi nedeniyle soylenen bir soz var imis ayrica.
"kim okursa farisi/ gider dinin yarisi"
devamını gör...
bu dili ögrenebilmek için ankarada farsça ögretim merkezi var. güzel bir ortamları var...beleş çayları var...iranlı, azeri hocaları var...firuze hanım gibi minyon tipli sekretarya işlerini yürüten bir hanım var...beyomzi farisii (farsça ögrenelim) diye bir kitapları var...gayet güzel bir kütüphaneleri var...iran filmlerini izleyebilmek için beleş verdikleri cd ler var...

kur ücreti (her bir kur yaklaşık iki ay sürüyo, dersler hafta sonları, hafta içi bir gün etüt) yanılmıyorsam 150 lira...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar