fas'ta bim'in yasaklanması

kuzey afrika ülkesi fas’ın, ülkesindeki bim mağazaları için yaptığı kapatma tehdididir efendim. “mağaza açtıkları yerde 60 dükkan kapanıyor” diyen fas ticaret bakanı moulay hafid elalamy, “eğer ürünlerin en az yarısını fas’tan almazlarsa mağazalarını kapatabiliriz” demiş.
habere göre fas, türkiye ile yaptığı ticaretten 2 milyar dolar civarı açık veriyor ve fas bunun türkiye ile 2004’te yapılan anlaşmadan kaynaklandığını düşünüyor. benzer bir dükkan kapanması olayı bizde de oluyor ama bizimkilerden bu yönde pek bir ses çıkmıyor. tamam bim ürünlerini türkiye’de de yaptırsa etrafındaki esnafı o kadar eziyor ki en azından iki mağaza arasındaki mesafeyi belli bir sınırın altına olmayacak şekilde düzenlemeleri gerek, mesela 2 bim arasında en az 2 km. olmalı ki diğer dükkan sahipleri de yaşayabilsin. tabi şahsi kanaatim bu.

haberin kaynağı
devamını gör...
yeni gidip gelmiş birisi olarak bim harici market yok ve fazla değil zaten, fes'de bir avm de carrefour gördüm o kadar, gerisi küçük bakkal/büfe ve çeşit az, yanlış bir karar gibi görünüyor.
devamını gör...
discount market meselesi istihdam-enflasyon ikilemi yaratmakta. faslı bakan esnafa göz kırpmayı tercih etmiş. ama günün sonunda adı bim veya başka bir şey olur, faslı bakkallar da discount marketler karşısında diz çökecek. şimdiden hazırlansalar iyi olur.
devamını gör...
fas kısmından ziyade türkiye kısmı ile alakalı şunu söylemek istiyorum. bakkallar er geç ka-pa-na-cak. yok başka çözümü ve şekli. köylerdeki ve bazı ücra yerlerdeki bakkallar hariç hepsinin sonu bu. bu bir değişim ve dönüşüm. hayatta birçok alanda bu değişim oluyor kaçınılmaz bir şekilde. napalım, eski kafa kadar nokia telefonları ya da çevirmeli telefonları kullanmaya devam mı edelim?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar