fatih-harbiye

peyami safa'nın tüm eserlerinde olduğu gibi doğu-batı çatışmasını ele aldığı romanlarından biridir. bu romanda doğu ve batıyı sadece kişiler nezdinde örneklememiş, romana adını veren fatih ve harbiyeyi bu bitmek bilmez karşıtlığın tarafları olarak simgesel şekilde kullanmıştır.
devamını gör...
peyami safa.. okunası bir romanı daha.

-bulunduğun konumdan başla ve git gidebildiğin kadar batıya! en batıya ancak başladığın yere ulaştığında ulaşmış olursun. fakat bu kadar çok ilerleyebilmeyi, yani 'en batıya' gidebilmeyi herkes başaramıyor ne yazık ki. yola çıkmış ve kaybolmuş bir konumda buluyor birçoğu kendini. ne eskisi gibi huzur dolu, ne de hayallerindeki gibi mutlu olabiliyorlar.. öte yandan; 'en batıya' gitmeyi başarabilen, yanlışlarından doğruları ayırarak kendisini geliştirir. hatalarından ders alıp tecrübeli ve bulunduğu konumdan emin, aldığı nefesten dahi mutmain bir şekilde yaşar.

bir de sormak isterim, peki ya hiç yola çıkmayanlar?
en sadedilane hayatı yaşayanlardır onlar.
devamını gör...
peyami safa'nın cumhuriyet dönemindeki gelişmelerle beraber ülkedeki genç kızlarda görülen değişmeleri anlattığı kitaptır.
peyami safa bu kitabında istanbul'u ikiye bölüp bir tarafta doğu kültürünü göstermek için fatih'i anlatırken diğer tarafta ise batı kültürünü anlatmak için de harbiye'yi, emirgan'ı anlatır. peyami safa'nın yeri geldiği zaman ağır türkçesini konuşturduğu, akıcı olan bir şaheser.
devamını gör...
işte bir kült eser daha. oryantalizm ve taşra kavramları kaim olduğu sürece devam edecek paradoksun kelimelere nakşı. fatih asla taşra olamaz ancak modernizm denen mayasılın kimliğimize indirilmiş bir nacak gibi bizi nasıl ikilemde bıraktığını ustaca anlatmıştır peyami safa. bizi öldürenler tecrübesizliğin pençesinin ikilem süreçlerindeki sancılar değil mi zaten.
devamını gör...
bu kitap 1931 yılında basılmış. o dönem insanının içinde bulunduğu kararsızlıkları, doğu-batı çekişmesini anlatmış peyami safa. şimdi bakınca aslında pek de bir şey değişmemiş diyorum. hala aynı şeyleri yaşıyoruz. nerede duracağını bilmeyen, ne olduğu belirsiz bir yığın insan var. 80 yıldır devam eden bu durumun nasıl değişeceğini merak ediyorum. acaba ne zaman, kim olduğumuzdan utanmayı bırakıp kendimizi gösterebileceğiz?
devamını gör...
inşallah dizisi çekilmez dediğim roman.

peyami safa'nın diğer romanları da güzeldir ama fatih harbiye farklıdır.kitaplıkta başta durur, sıkıldıkça açar okursun.öyle bi roman işte.
devamını gör...
ilk bölümünü beğendiğim dizi. fakat kitabı diziye uyarlamayı nasıl başaracaklar bilemiyorum. birkaç sezon süren fox dizilerine benzerse konu, kitaptan alıp başını gider.
devamını gör...
reyting uğruna abuk subuk bir bekaret kontrolü sahnesi yayınlamışlar. toplumsal duyarlılık sıfır. aldınız reytingi mutlu musunuz?
devamını gör...
o kadar çok tekrar yayınlandı ki en sonunda bende ilk bölümünü izledim. fena değilmiş. o tekrarlarla iyi temel attılar. yapacak bişey yok izlecez artık.

izlenesi bir dizidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar