faturamı kürtçe istiyorum

yüksekova'da 300 vatandaşın tedaş şefliğine verdiği dilekçenin ana metni (arka sıra gülmeyin evladım!). biz doğu ve güneydoğu'da kaçak elektriğin sebeplerini ararken meğer sorun anadilde fatura hakkıymış. bak sen Allah'ın işine...

not: ırkçı, kavmiyetçi, asabiyetçi bu entrymin yazdıklarımın en iyileri arasına girmesi beni üzdü açıkçası.
devamını gör...
rakamları bile kürtçe istiyorum dememesi için kodlanmamış bir beyin olması gereklidir.

aga fatura bu yav alıp arkadaki lütfen okuyunuz kısmını hanginiz baştan sona okudu? lan ben türkçesini okumam? o metni yazanlar bile o metnin önizlemesini bile okumaz! harcadığın kwhlerin dökümünü mü isteyecen? rakamlarıda mı kürtçe yazsın? anlamadım gitti yav. rakama bak parayı öde, rakama bak parayı öde, rakama bak parayı öde.. bu.

*didimdeki faturanın sahipleridir bu halka nifak tohumu eken.
devamını gör...
isterse latince istesinler dediğim durumdur. devlet bunu vermek zorundadır. ama vatandaşında görevleri vardır. vatana ihanet etmemek gibi.. bu illa dağlara çıkmakla olmaz.. bazen adam kayırmaktır, bazen kaçak elektriktir - kısaca haram yemektir ve suratında en ufak bir kızarıklık olmadan pişmiş pişmiş böyle yaşamaya devam etmektir!
devamını gör...
daha öncesinde (ocak '11) genç siviller de cemil çiçek'e kürtçe elektrik faturası gönderip anadilde fatura talebinin reddini protesto etmiş.
devamını gör...
evlerini inşa ederken tuğlaların içinden elektrik teli geçirerek evi fırın gibi ısıttıkları halde 5 kuruş fatura ödememelerinin sebebini de anlamış olduk böylece. meğerse faturanın dilinden anlamıyorlarmış.
devamını gör...
bir devletin kürt vatandaşına kürtçe dilinde fatura göndermesi, yarım yamalak aldığım dini bilgilere göre; o devletin türk vatandaşını gavur etmez. bu konuda yanlış biliyorsam düzeltin lütfen. ha bir devlet kaçağın önüne geçmiyorsa ve bunun önlemini almıyorsa bundan dolayı da kürt vatandaş gavur olmaz. şincik şöyle bir göz gezdirdim, ve şunları öğrendim ki; bu devletin elektrik bölge dağıtımlarına göre ortalama yüzde 10 kaçak kullanımı var, ancak bu oran doğu ve güneydoğunun özelikle bazı bölgelerinde yüzde 60 civarlarına kadar çıkıyor. bu bölgeleri de ortalama yüzde 10 kaçak seviyesine getirirsek geriye yüzde 50 lik bir açık kalıyor. bu yüzde 50 lik kesim ise zaten devletle savaş halinde ki kesimdir. devletle savaş halinde ki kesimin kaçak kullanması abes değildir. çünkü bu kesim değil kaçak kullanma, yeri geldiğinde cana kasdetmeyi de mübah gören bir kesim. burada bu iş devlete düşüyor, devlet abi araştırmasını yapacak, kaçak tespitini yapacak ve sonrasında da yasalara göre ceza işlemini uygulayacak.

asıl soru bence şu; devlet bu konuda neden hiç bir yaptırıma gitmiyor. ayrıca çok iyi bildiğim bir mesele var ki; söz konusu bölgelerde pek çok köye elektrik sayaçları okumaya elektrik şirketleri eleman göndermiyor. yanlış anlamayın sadece şimdi göndermemezlik etmiyorlar, bundan en az 10-15 sene öncesinden beri sayaçlar okunmuyor. bence devletin bu konudaki tutumu öncelikle sorgulanmalı. devlet ''uludağ'' bölgesinde de bu kadar gevşek davransaydı emin olun ''uludağ'' bölgesinde ki kaçak kullanımı da yaklaşık bu seviyelerde olurdu.

önemli not: ben yarım yamalak dini bilgilerime rağmen, yeniden yarım yamalak bir araştırma yaptım; evet evet kürtçe fatura kesinlikle türk vatandaşın dinine bir zarar getirmiyor. bana inanmıyorsanız zekeriya beyaz hocama sorun.
devamını gör...
onlar elektriği kaçak kullanıyor.. tabii ki faturalarını kürtçe istemeye hakları yok.. evet dostum.. kazandın.. al sana 10 puan.. tepe tepe şey yap.. ne bilim.. kullan mesela..

çok güzel bir taleptir ki en yakın zamanda yerine getirilmelidir.. eğer devlet vatandaşları bu dilekçeleri vermedek yapmış olsaydı hepiniz tayyip babanızı alkışlardınız değil mi? kürtler böyle bir şeyi talep edince zorunuza gitti! ya bak yeminle tek sebep bu.. her şeyi gökten bekliyoruz.. yazık yazık.. vallahi yazık.. ogumuş adamlarsınız lan siz.. sirkelenin.. kendinize gelin.. istemeyi, talep etmeyi öğrenin.. kavuşunca da Allah'a şükredelim..
devamını gör...
işin aslı ben türkçe bilmeme rağmen faturamdaki rakamlar dışında herhangi bir yeri okumuyorum. fatura kürtçe yazılsa da faturayı ödemeye engel değil. kürtçe fatura olsa da "50 tl", "50 tl" olarak yazılacak.

ha adam kürtçe istiyorsa faturayı kürtçe göndermekte bir sorun yok. devlete ne zararı var yani. vatan millet sakaryalık olay yok bunda.
devamını gör...
(bkz: tabi ne demek para alalım)

haktan bahsedenlerin isteği." hey maşallah" nerdeyse yüzde 99u kaçak olan bir yerde fatura isteniyor kesin dağda çoban istemiştir vışşş.
okuyamayan vatandaşın eğitimini hangi mağarada tamamladığı da sorulmalı bence eksik bir şey var sanki.
devamını gör...
hangi kürtçe sorusunu cevapsız bırakan istek.

sonanice mi istersiniz, kirmanice mi yoksa zazaca mı? peki bu lehçelerin hepsinin bilimsel araştırmaların sonucunda birbirinden ayrı diller olarak kanıksanması ne anlama geliyor? kürtlerin ortak bir dilinin bulunmaması, pkk'nın anadolu'da zaza ve soranileri ezip, sünni kürtlere zulmedip leninist-kirmani akımını bir sulta olarak kürt halklarına dayatması ne ifade ediyor. faturamı kürtçe istiyorum diyen kişi gerçekten mantıklı düşünme kabiliyetine sahip mi? ya da okumaya bu kadar meraklıysa ömründe kaç kürtçe kitap okumuş? cehaletten kıvranan kürt halkları, sözde özgürlük adı altına israilin altına yatan, ingilizlere karılık yapan pkk'nın sultasında koyun gibi güdülüyorsa, düşünemiyor, irade ortaya koyamıyor demektir.

ne özgürlüğünden bahsediyorsunuz siz? israilin yatağından çıkmayan pkk sizi üç kuruşa yarın başkasına satacak. uyanık olun, toprağınıza hainlik etmeyin.

(bkz: müslüman anadolu toprakları üzerinde pkk nın marxist leninist sultası)
devamını gör...
bence sorun değil. ama bizim gürcüler de kalkar gürcüce ister. sonra lazlar lazca isteyebilir. romanlarımız var onlar da ister pomakca falan. olabilir neden olmasın.
devamını gör...
merakı cezbeden şudur ki o da şudur ; dilekçeleri acaba kürtçe mi yoksa türkçe mi yazıp vermişlerdir. asıl probleme gelince, haklılık payları yüksektir. bir fatura girecekse ana dilimde girsin isterim bende en kazığından
devamını gör...
türkiye'de kaçak elektrik kullanımının en yaygın olduğu şehirleri aklıma getiren söylem.. sahi nerelerdi oralar?
mevzuya dönecek olursak; ödeyecek olduktan sonra antik yunanca bile gönderilmelidir talep olursa!

not: yine de milyınlarca lira vergi kaçıranların peşine düşmeyip, fatura çakallığı yapan garibanı sıkıştırmak ne devlet anlayışına ne de insan etiğine sığmaz. lakin kaçak elektrik kul hakkı mıdır? elbette!
devamını gör...
doğuda ki şehirlere fatura mı geliyo sanki ben vanda arkadaştan dinledim nerdeyse gelmediğini söyledi antepte 45 kurus kw/s hiç yakma 80 lirası garanti bundan daha büyük sorunlarımız var .
devamını gör...
her fırsatta, ırkçı, faşist, devletçi (bunun neresi hakaretse), diye kürt olmayanları itham edip devlet kurmak için atmadıkları takla bırakmayanların talepleri. ha şöyle de bir durum var ki burdan itibaren daha bi şahsi düşüncem, kültür dediğimiz şeyi yaşamak varken, kültürü yitirip sonra bilim adamları ve profesorler kanıtlasınlar diye didinmek de saçmadır. bir dil var ve neden yitirilsin ki, insanların kendi dilini kullanma özgürlüğü, bulgaristanlı aysel kadar, kürt rojin'in de hakkı olmalı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar