fayiz mustafa es serrac

libya nın bm tarafından tanınan trablus hükümetinin başkanı. istifa ettiğine ve ekim de kurulacak hükümete görevi devretmeye hazır olduğuna dair bir açıklama söylentisi dolaşıyor ortalıkta. yakın zamanda kendisi fransa dan davet de almıştı. libya enteresan olaylara gebe.

--- alıntı ---

libya türkleri'nden olan es-serrac, trabluslu önemli bir aileden gelmektedir. babası, libya krallığı sırasında hükümette bakan olarak görev yapmış ve çağdaş libya'nın kurucularından biriydi. mühendis olduktan sonra kaddafi döneminde konut bakanlığı'nda çalıştı.

2014 yılında ahmed maitik başkanlığındaki genel ulusal kongre hükümeti'nde konut bakan yardımcısı olarak görev yaptı.

17 aralık 2015 tarihinde imzalanan libya siyasi uzlaşı anlaşması sonucunda oluşturulan libya ulusal uzlaşı hükûmeti başkanı olarak seçildi. 30 mart 2016 tarihinde libya devlet başkanlığı konseyi başkanlığı'na seçildi. 5 nisan 2016 tarihinde de libya başbakanı oldu. her iki görevi de birlikte yürütmektedir.

türkiye tarafından askeri danışmanlık, katar tarafından mali destek alan, birleşmiş milletler tarafından tanınan meşru ulusal mutabakat hükümeti'nin başındaki kişidir.

--- alıntı ---

*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar