fazla inceliğin düşüncesizliğe dönüşmesi

geleneksel davranışlar, iletişimin kalıplaşmış kuralları derken insanların yaptıkları hareketleri robotlaşarak yapmasıyla veya durum içinde karşıdaki insanı fazla düşünürek incelik yapılmak isteyerek gelişen düşünceli olarak nitelendirilebilecek davranışların düşüncesizlik hatta kabalık olarak sonuçlanmasıdır.

mesela hasta olan evi ziyaret etme geleneği kadar saçma bir şey yok zira içinde hasta olan ev zaten kaos içinde olur. ev düzenli değildir, hastanın ihtiyaçları öncelik alınarak karışık bir düzen oluşturulmuştur. ev sahibi zaten tüm gününü hastayı rahat ettirmek için harcıyor ve yoruluyorken üstüne bir de misafir endişesiyle yemek, temizlik, ağırlamak için ayrı enerji harcayarak kendini paralayacaktır. hasta olan evde herkes yorgundur. çok isterseniz kapıdan uğrayıp hal hatır sormak daha güzel bir davranış.

ya da samimi olmayacağı için klasik olmasını istemeyerek üzerine çok düşünüp yazdığınız özel gün mesajlarında fark etmeden yanlış anlaşılabilecek veya karşıdakini üzebilecek kelimeler kullanabilir ve yine düşüncesizlik yapmış olursunuz.
devamını gör...
düşüncesizce ince düşünmekten dolayıdır. oysa ince düşünen insan enine boyuna düşünür. doğruyu yanlışı iyice ayırt eder ondan sonra yapar. hasta ziyareti dediğimiz şey zaten uzun süreli yapılmaz. hadislerde de o tavsiye edilir. hasta ziyaret edilebilecek bir durumda değilse zaten edilmez. yakınlarına telefon açılır, "geçmiş olsun" denilir. bunu ince düşünenler* bilir.

yani ince düşünmekten ötürü değil, yeterince ince düşünmemekten dolayı oluşur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar