felçli hayvan bakımı

arkadaşlar böyle bir başlık açıyorum çünkü başıma gelen elim bir olay neticesinde bilgi arayışına girdiğimde net üzerinden bu konu hakkında bilgi edinebileceğim hiç bir kaynak bulamadım ne yazık ki.
bulabildiğim bir kaç forumsal site oldu, soru-cevap seklinde yazılan bazı yazılar vardı. onun çoğunda da çoğu kişi soru sormuş ya cevap alamamış ya da hayvanınız felç kaldıysa ötenazi yaptırın gibi saçma sapan cevaplar verilmiş.

felçli bir hayvana bakmak biraz zor ama imkansız ve dayanılmaz değil.

sanılanın aksine yükü hiçte ağır olmayan, ilk başlarda biraz zor fakat zaman geçtikçe sağlıklı bir hayvana bakmaktan daha kolay olduğunu gördüm. yani olur da başına böyle bir durum gelen yani kedisi, köpeği, kuşu felç olan bir insan olursa kimsenin lafı sözüyle hareket ederek hayvanın canına kıymasın.
zaten eğer gerçekten hayvanınızı seviyor ve onu ego kasmak için yanınızda barındırmıyorsanız yüreğiniz onu öldürmeye el vermeyecektir. inanın bana bu bir kurtuluş değil, o hayvana bakmayı kabul etmeniz hayvan için yeni bir başlangıç olacak. ne olmuş olursa olsun.

benim kedimin başına bu durum geldi yaklaşık 1 hafta kadar önce, bir veterinere götürdüm alelacele. adam bana resmen ameliyatla düzelirse düzelir düzelmezse uyuturlar dedi. o benim evladım bunu nasıl kabul ederim? dedim. yılmadım bildiğim başka bir veterinere götürdüm.
şansı olduğunu öğrendim an da o şansı değerlendirdim. şu an felç evet ama bebek gibi bakıyorum ve hiç gocunmuyorum. başına gelen kimse de gocunmamalı.

ilerleyen zamanlarda buraya bu konu hakkında edindiğim bilgileri daha da ayrıntılı yazacağım. olur ya belki biri bu konuda bir umut ışığı arar.
burası onların ışığı olsun.
sağlıcakla...
devamını gör...
geçenlerde tvde bir teyze çıkmıştı.

yıllarca felçli kocasına bakmış. tüm eklemlerine egzersiz yaparak bir miktar düzeltmiş.

sonra aynı yöntemi felçli bir köpeğe de uygulayıp bir miktar sonuç almıştı.

her gün yemeğini suyunu verip kemiklerini düzenli olarak hareket ettiriyordu.
devamını gör...
felçli hayvan bakımında sizi az biraz zorlayacak olan şey belki hayvanın tuvalet ihtiyacını gidermesinde destek olmanızdır. belden aşağısını hissetmediği için, kendileri yapamıyorlar. özellikle idrarını yaptırma konusunda titiz davranılmalı çünkü ileride böbrek hastası olmasına sebebiyet verebiliyor.

örneğin eğer felç olmuş bir hayvanınız var ise kasık bölgesinde idrar kesesi bulunuyor. oraya elinizle baskı uygulayarak çişini bir hasta bezi ya da lavabo da yaptırıp, temizleyip bu sorunu çözebiliyorsunuz. alışana kadar biraz zor alıştıktan sonra çok kolay geliyor. zaten bir hayvan yemeğini suyunu yedikten yaklaşık yarım saat sonra yediğini içtiğini sindiriyor eğer elinizle dokunarak idrar kesesinin doluluğunu anlayamıyorsanız yemeğini yedikten yarım saat sonra yaptırabilirsiniz.
kaka olayını kendiliğinden yapıyor onuda yapar yapmaz temizlerseniz eğer hayvanın poposunda herhangi pişik ya da açık yara oluşumu olmuyor.
ben felçli hayvanlara gerekmedikçe bez takılmasını pek önermiyorum çünkü cidden tahriş ediyor hem hayvana hem size iki kere eziyet oluyor. dediğim gibi yeme içme saatlerini ayarlarsanız bu konu cok kolay aşılıyor.

bir de imkan varsa sabah akşam ılık suyla belden aşağısını yıkarsanız hem ağrısı hafifliyor hem de biraz daha temiz hissediyorlar. özellikle kedilerde cok önemli cünkü kediler doğaları gereği çok titiz hayvanlar orayı temizleyedikleri için zaten strese giriyorlar. bir de çok pis kalırsa iyice strese giriyorlar. bu da çok istenilen bir durum değil. hem sizin açınızdan hem hayvan açısında bu da önemli bir ayrıntı.
devamını gör...
arka ayakları felç olmuş bir hayvanın, ön patileriyle yürüdüğü esnada arka ayaklarının sürtünmesine dayalı yaralar açılma ihtimali olabiliyor. çok ileri seviye de olmazsa eğer, eczaneden bepanthen yara kremi alarak sabah akşam uygulanabilir.

ben kantaron yağının da faydasını gördüm. bu da yararlı olacaktır. ev içinde halıları kaldırmak, her gün yerleri silmekte hayvanın daha rahat gezinebilmesine imkan tanıyor. sildiğiniz zaman daha kaygan oluyor yerler, bu kısmı önemli.

yaralar çok ileri seviyede olur ise, yüzülme değil de açık yaralar oluşmaya başlarsa, genital bölgede yaralar oluşursa mutlaka veteriner hekime danışılmalı.
bir de geçenlerde şöyle bir bilgi daha öğrendim. felç olan hayvanların çeşitli fizik tedavi yöntemleriyle eskisi gibi olmasa da yürüyebilme ihtimali varmış. hatta bazıları tuvaletini kendi bile yapmaya başlayabiliyormuş.
nerelerde yapılır, neresi daha güvenlidir biraz araştırdıktan sonra onuda paylaşırım.
devamını gör...
felcli hayvanlarda sık görülen açık yaralarin tedavisinde veterinerin önerdiği antibiyotik bazlı sprey yahut kremi kullanmak çok önemli. yalnizca yara iyilestirici kremler kullanıldıgında cok işe yaramayabiliyor. cünkü yaranın enfeksiyon kapma riski cok yüksek oluyor alışkın olunmadığı icin. o yuzden asla gozardi edilmemesi gereken bir ayrinti bu.

bir de kedilerde idrar yaptirma hususunda ki supheleri ortadan kaldiracak bir bilgi ogrendim bizzat uzmanindan kesinlikle herhangi bi hastalik unsuru gozetmenize gerek yok. evinizde varolan bir lavaboda bu isi kolayca halleddbilir bir damla camasir suyuyla muazzam temizligi aninda saglayabilirsiniz.
devamını gör...
merhaba,
şans eseri burayı bulan, okuyan ya da bu bilgiye ulaşmaya çalışan arkadaşlar, felçli hayvanlarda mama tercihi konusunda dikkat etmeniz gereken bir kaç husustan bahsetmek istiyorum.
felçli hayvanlar kakalarını tutamadıkları için aniden yapıyorlar ve bunun en kolay temizlenme şekline ulaşılması için hayvanın kakasının olabildiğince katı olması bekleniyor. sıvı olduğu takdirde hayvan belden yarısına bulaştırıyor ve bu da temizlemesi zor bir durum haline geliyor.
köpeklerde tam bi bilgi sahibi değilim fekat kedilerde tavsiye edebileceğim yegane bir mama var.
ismi "n&d" bu mama kedilerin sindirim sistemini inanılmaz şekilde düzene sokuyor. mama içeriğinde et bazlı ürünlerin yanı sıra meyve aromaları da bulunuyor. fiyatı biraz pahalı ama 10 kiloluk bir mama yaklaşık bir kediye 6-7 ay yeter. ben 10 kilo mamayı 3 kediye kullandım yaklaşık 3 ay götürdü bizi.
eğer felçli hayvanınızın kakasında sıvılaşma, bulaştırma gibi şikayetleriniz varsa çözüm bu mama diyorum, bir deneyiniz.
sevgiler.
devamını gör...
genel olarak felçli hayvanlarda oluşan alt enfeksiyonlar çok sıkıntılı süreçler yaşatabiliyor. idrar yolu enfeksiyonu kaka yapamamaktan kaynaklı bağırsak sorunları vs. bunları ilaçla aşsanızda nüksedebiliyor veya ameliyat gerektirecek durumlar ortaya çıkabiliyor. kedim de şu an da idrar yolu enfeksiyonu mevcut, felçli olmasına rağmen istemsiz idrar kaçırıyor çok ciddi şekilde ve bu sürekli nüksediyor. bir kaç gündür bez takmak durumunda kaldım. net bir bilgi de alamadım. eğer bilen biri varsa yeşillendirirse süper olur. hazır yeni yazarlarımız gelmiş.
devamını gör...
sanılanın aksine müthiş bir eylem. bu mutluluk her şeye değer. hep nasıl olması gerektiğini anlattım. size bir de onu göstereyim. kızlar dikkatli baksın, oğlum çok yakışıklıdır.

devamını gör...
her şey yolunda, başlığı açalı neredeyse 2 yıl olmuş.
oğlum hala benimle ve yaşıyor. hiç bir problem yaşamıyoruz. bana bir zorluğu var dersem şımarıklık etmiş olurum. buraya ilk zamanlar entry girmek, anlatmak pek kolay değildi... olay daha çok yeni olduğu için çok üzgündüm. durumu kabullenmekte de çok fazla zorluk yaşıyordum.
ama geldiğimiz noktada çok şükür rabbime kedim yaşıyor ve mutlu.

başlığı açma amacım bu durumu yaşayan evcil hayvan sahiplerine bir umut ışığı olmaktı.
inşallah amacına uygun olur. tontikimin bir resmini de paylaşayım;

https://hizliresim.com/XMRk33
devamını gör...
bu başlığı ilk açtığım gün çok ağır bir gündü benim için, mutsuz, üzgün, tedirgin halimle belki benim gibi aynı durumla kalanlar olur diye düşünerek başlamıştım.

uzun zamandır bir şey yazmıyorum çünkü 3-4 ay önce ne yazık ki, böbrek yetmezliği sebebi ile kedim öldü. bir önceki entryimde "kedim yaşıyor ve mutlu" demişim. yeniden diyebilmeyi isterdim.

felçli olması her açıdan bizim için bir eksiydi, bir problem bekliyordum ama bu kadar genc ölmesini beklemiyordum.

biliyor musunuz, çok asil ve tosun gibi bir hayvandi, aşırı güçlüydü. hala ona özel diktigim kiyafetleri saklıyorum. resimlerine çok bakamıyorum, çünkü kendimi tutamıyorum. hayatımda belki de tek bu denli bağlandığım hayvandi.

çok üzgünüm, bu başlık benim için burada son buldu...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar