felsefe okuyanların sıyrık olması

en iyi düşünürler mahkumlardır. yapacak birşey olmayınca her konu hakkında kalplerinin ve akıllarının sesini defalarca dinleyebilir yoğunlaştıkları konularda her türlü ayrıntılrı hesaplarlar.
devamını gör...
bu daha çok bizim ifade etmediğimiz şekilde konuşmalarıyla ilgili olabilir. ön yargılar çabuk değişmez eski alışkanlıklar zor ölür.
devamını gör...
hakikatin yükü ağırdır ve her insan bu yükü kaldıramaz. dolayısıyla peygamberlerin de bir anlamda filozof olduğunu hesaba katarsak onlara da zamanında mecnun gibi sıyrık gibi ifadeler yakıştırılmıştır. yanlış bir ifadedir ama doğruluk payı yüksektir.
devamını gör...
birkaç felsefe kitabını üst üste sorgulaya sorgulaya okuyunca dahi insanın birkaç tahtası kontrol edilecek kıvama geliyor.
ayrıca yani felsefe okudukları için mi sıyrık; sıyrık oldukları için mi felsefe okuyorlar.

- "don kişot'u çıldırtan kitap mı, don kişot çılgın olduğu için mi kitap delisi?"
devamını gör...
türkiye şartlarında çok da doğru bulmadığım tespit. eski çağlardaki felsefeciler toplumun düşünen, sorgulayan, en zeki insanlarıymış. şimdi üniversitelerin felsefe bölümü öğrencilerine bir bakın...hadi onları geçtim; onlara eğitim verenlere bir bakın...bir şey demiyorum artık!

bu arada felsefî düşüncenin hakkını verebilenleri tenzih ederim, birkaç kişi yapmıyor diye tüm bir kitleyi dışlamamak lazım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar