felsefe

düşüncenin özne ve nesnesiyle aynı anda hareket edebilmesi halinin ifadesi.. düşünce, kendisine konu aldığı şey üzerinde düşünürken sadece düşünmüş olursunuz, tutup da düşüncenin bizzat kendisini de işin içine katıp ikisini birden düşününce felsefe yapmış olursunuz.

yunana, almana, ingilize, fransıza hele de amerikalıya bırakılmayacak kadar ciddi bir şey.
devamını gör...
bugünkü hakim anlayıştaki felsefe, islam düşünürlerine göre haklı olarak kötü gelmektedir çünkü bugünkü felsefe tamamen zihni (aklı bile değil)öne çıkaran bir bilmişlikler ve teoriler toplamıdır..
bugünkü felsefenin anlayacağı dilden açıklarsak:
günümüz felsefesi tüme varım yapmaya çalışmakta, yani bir doğruya ulaşmaya çalışırken kafadan uydurmayı mubah saymaktadır. yani görünmeyen şeyleri görünen şeylerle açıklamaya çalışmaktadır..
bu durumda islam ise tümden gelimdir; yani görüneni görünmeyenden açıklayandır (bu kadar basit değil tabii ama felsefe gözlüğünden bakanların anlaması için)
yani yaratıcılık bir erdemdir ama fikir uydurma, daha beteri uydurduğun fikrin peşine takılıp gerçek zannına kapılma iyi birşey değildir islam düşünürlerine göre.
yaratıclıkta tabii hep ahlak ve vebal kıstasları vardır "aman atomun gücünün peşine takılayım, birileri çıkıp bundan silah yaparsa bana ne" tarzı yaklaşımlar uymaz..yani herşeyin bütündeki yerini anlamadan kurcalamak hayırlı değildir en azından kendi fikrime göre.
devamını gör...
insanın doğasında varolan merak, soru sorma, araştırma yetilerini sahiplenmiş saçma ve sonu görünmeyen bir yoldur.

sormak, araştırmak, merak etmek felsefenin insana kazandırdığı bir özellik değildir.
aksine insanlarda zaten vardır ve bir kısım insan tarafından insana bu özellikleri kazandırıyormuş gibi gösterilir.

oysa dipsiz bir kuyu olan felsefe'de asla soruların cevabı gerçek manada bulunmayacaktır.

çatıştığı dine karşı sorgulanamaz diyerek kendi üstünlüğünü kurma çabasında olsa da tüm felsefeciler bilmelidirki islam araştırılamaz ve sorgulanamaz değildir.

niteki hz. ibrahim Allah'ı sorgulayarak bulmuştur. fakat islam kendisinin doğruluğunun ispatına izin verirken, kendisine tabi olduktan, doğruluğu ispatlandıktan sonra red edilmeyi ve Allah ile tartışmayı yasaklamıştır. en yüce ile yaratılmış olan aynı seviyeye inemez.
felsefe neticede bir yerden sonra ''allah nasıl var oldu?'' sorusuna gelip dayanacağı için de, daima din ile zıt olacak, çatışacak, neticede yenilecektir.

felsefenin kendini gösterebildiği tek alan Allah'ın varlığına karşı çıkmak, Allah'a isyandır. tartışıldığı en önemli alandır. gereksizdir.

topu topu 60 yıllık ömrü olan adamın, Allah'ın varlığını bir domates, biber, patlıcanda bulabilecekken, dibi olmayan uçurumlarda kendini kaybetmesine yol açar. uçurumun sonunun olmadığını ve gerçeğin din olduğunu ilerde, en azından ölüm anında yine anlayacaktır fakat o zaman uçurumu tırmanmak imkansız hale gelmiş olabilir.
devamını gör...
biliyorum, filozofların hoşuna gitmeyecek amma, ne gelir elden diyen değmiş/değinmiş/demiş:

felsefe sözcüğü, beş harflidir. bunun çoğunu da 'sefeh' oluşturur. 'ekser için hükm-i kül vardır' kuralına göre, felsefe de bütünüyle sefahatten ibaret sayılır.

(molla câmi)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar