fener balığı

derin sularda, ışığın yansımadığı yerlerde yaşayan, ön kısmındaki beyaz ışık yayan organı nedeniyle fener balığı ismini alan ortalama 15 kilo ağırlığındaki balık türü. oldukça leziz bir balık olmakla birlikte tadı kırmızı eti andırır. åžişi yapılır, özel sosuyla güveçi yapılır. belki de kalkan ile beraber en leziz balık türüdür.
devamını gör...
--alıntı--
ilginç bir balık türü. yüzünün önüne sarkan "feneri" ile denizin derinliklerindeki karanlıkta ışık yaparak ufak balıkları avlar. türkiye'de akdeniz, ege denizi ve marmara denizinde bulunur. ayrıca atlas okyanusunda da bulunur.

vücudu çok yassıdır, büyük bir kafası ve çok büyük bir ağzı vardır. sırtında iki yüzgeci ve dikenleri vardır. bu dikenlerin birisi diğerlerinden çok daha uzundur ve ağzının önüne kadar sarkar. bu dikenin ucunda bulunan ve fener balığı ile bir simbiyoz içinde yaşayan bakteriler, ışık üretirler. fener balığı bu "fener"ini olta olarak kullanır; ışığı merak edip tam ağzına kadar yaklaşan küçük balıklardan beslenir. 300-350 metre derinliklerde yaşarlar.

fener balığı çok lezzetli bir balıktır, ve eti pişirildikten sonra bile hala beyaz ve sağlam kalır. ispanya'da "rape" isimi ile, italyada ise "coda di rana pescatrice veya coda di rospo" isimi ile restoranların kartlarında bulunur.

ortalama 40 ila 60 cm boyunda olurlar. tutulmuş olan en büyükleri 150 cm dir.

--alıntı--

aslında bu balığı en ilginç kılan erkeklerinin dişilere göre yaklaşık 40 kat daha küçük olması ve dişilerin bedenlerine yapışık olmaları.yani erkek fener balıkları birer asalaktırlar.
araştırmacılar uzun süre erkek fener balıklarını dişilerin vücudundaki bir çıkıntı zannetmişler.

bu aşamada erkek fener balıkları dişiyle füzyona girmeleri yüzünden,gözlerini ve tüm iç organlarını yitirirler.
yani sadece sperm iletebilen bir erbezi haline gelmiş olurlar.
sonuç olarak erkekler eriyerek ölüyorlar.
devamını gör...
en korkutucu balık türleri arasında ilk sıralarda olan bir türdür.örnek vermek gerekirse kayıp balık nemo daki başının ucunda ışık sallanan balıktır.evet gerçekten de fener balığının başının üstünde sarkan bir parça vardır.bunun tam ucunda da yaşayan bakteriler ışık yayarak diğer balıkların dikkatini celb ederler..avlarını bu şekilde tuzağa düşüren fener balıkları da ülkemiz sularında da yaşar ve ege tarafında çorbasını yaparlar...
devamını gör...
erkeği dişisinin yumurtlama bölgesine yapışık olarak asalak bir hayat yaşar. bir erkek fener balığı hayatta kalmak için kene gibi yapisabilecegi bir dişiye ihtiyaç duyar. neyse işte öyle bir şey.
devamını gör...
etinin oldukça lezzetli olduğu söylenen balık. çirkin demeye dilim varmasa da etinin lezzeti kadar güzel olduğu da söylenemez. hatta bu nedenle deniz şeytanı veya deniz kurbağası olarak da anılıyor. bu balıkların erkekleri dişisinden çok daha küçüktür.

fener balığının sırtındaki uzun olan dikenin ucunda biyo ışıldamalı bakteriler yaşar. bu bakterilerin yaydığı ışık nedeniyle fener balığı olarak adlandırılmıştır. bu ışık yayan yapı hem avlara hem de eşlere ilgi çekici gelir ve üremede etkilidir.
buradan

not: eti ıstakoz etine çok benziyormuş. bazı yerlerde ıstakoz eti yerine fener balığı satılabiliyormuş. balık tutkunlarının bilgisine.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar