insanları anlamıyorum ya. devletin zor durumda olmasını eleştiri veya alay malzemesi olarak görme arkadaşım. sen türk evladısın. lan oğlum biz zengin bir ülke değiliz. devlet para basmıyor ve evet bu corona süreci ülkemizi ekonomik olarak ciddi anlamda etkileyecek. üretim sürecinin sekteye uğraması sebebiyle belki resesyona bile gireceğiz. tabi bir çok ülke de aynı şekilde.

şimdi devlet bu süreçte mağdur olan insanların mağduriyetini bir şekilde gidermek zorunda. zira sosyal devlet budur. peki bunu nasıl yapacak. devletin parası senin parandan ayrı mı? devletin kasasındaki para senin cebinden çıkan para. vergiyi artıracak veya başka bir şekilde senden alıp mağdur olanlara verecek. devletin maliyesi böyle işler zaten. şimdi devlet bunu yapmak yerine gönüllü olanlardan para alalım demiş ne var bunda.

sen zaten yardım yapmayacaksın. kaldı ki bunu yapmasa mecburen vergiyi artıracak ve senin cebinden para çıkacak. şu durumda bağış kampanyası senin lehine. cahilsin ama artık öğrendin. fenerbahçe için zevkle yardım eden insanlar vardı. eminim o insanlar şu anda milli dayanışma kampanyasını eleştiriyor.
devamını gör...
fenerbahçe'ye bir kuruş vermeyen hatta koyu cimbomlu olmama rağmen onlara da vermeyen ne olacak merak edilesi. iyi güzel hoş kampanya kötü de demiyorum zaten ancak var vurup harman savunurken ortak etmeyenler gemi batarken neden vatandaşa geliyor. yani bir kriz böyle mi yönetilir? hoş 7 maaş vermesi güzel diyebilirsiniz ancak sayin başkan kendisine yuzde 26 zam yaparken vatandaşa yüzde 5.01 enflasyon farkı ile zam yapmadı mı? o paraya ihtiyacı bile yokken hem de!! şimdi kimin parasını hibe ediyor. şimdi bana lütuf mu yâni?

tekrar ediyorum kampanya manidar, kampanya oldukça teşvik edici ve birleştirici lakin devletin zor günler için sakladığı parayı yiyen de bunlardı, botaşı hazineye bağlayıp dünyada doğalgaz fiyatları en dipte iken 2 kez zam yapan da bunlardı. benim tiksindiğim şey yapılan uygulama ya da bağış değil samimiyetsizlikleri, sözde ülkeyi düşünüyormus gibi takindiklari tavır.. şurası net, öyle ya da böyle bu bizim cebinizden çıkacak kabul çok doğru bir tespit ancak bugüne kadar vatandaşın cebinden çıkanları tek başına yiyenler şimdi bu eleştiririnin yapılmasına bi zahmet karşı çıkmasınlar.
devamını gör...
fenerbahçe bir dernektir. öncelikle bunu iyi bilelim. bunu ben demiyorum devlet diyor ayrıca. dernekler nasıl ayakta kalır ? ticari bazı faaliyetlerle (ürün satmak vb ) ya da yardımla ayakta kalır. bir kere başlık kafadan yanlış. devlet e yapılacak yardım ile bir derneğe yapılacak yardım aynı şey değildir. çünkü dernekler vergi toplamaz. 2105 tl lik asgari ücretten 1000 tl ye yakın vergi almaz.

devlet yardım ister. evet ne zaman ister ? tüm kurumları iflas etmiş, tüm tersanelerine girilmiş, tamamen teyakkuz halinde olacak bir savaş halindeyken. (bkz: birinci dünya savaşı) bunun dışında, afet, salgın vb durumlarda devlet yardım eder. 100 milyarlık ekonomi paketini işveren lehine açıklarken söylediğim " devlet bizi terketmiştir" sözü şimdi daha net bir ifade ve anlam kazanmıştır.

sosyal devletler, komunist devletler, kapitalist devletler vel hasıl tüm devlet tipleri halkından vergi alır ve bu vergi ile halkın güvenliğini, sağlığını teminat altına alır. şimdi bizim devletimiz nedendir bizden yardım istemektedir ? zekatımızı fitremizi istemektedir ?

çok basit ve sözcü ağzı gibi gelebilir ancak, devlet elindeki araçları (makam ) satsa, o araçları kullanmayı bıraksa eminim bu ülkedeki tüm insanlara yardım edilebilecek rakam kazanılır.

edit: teyide muhtaç bilgi : türkiyedeki makan aracı sayısı 115 bin. ortalama 115.000 * 100.000 tl yaparsak ciddi bir rakam çıkar sanırım ortaya.
devamını gör...
(bkz: türkiye cumcumhuriyeti vs fenerbahçe cumhuriyeti)
değerli arkadaşlarım kimse devletinin aciz duruma düşmesini istemez.
isteyen haindir, alçaktır!*

lakin bu vakte kadar kuyruğu dik tutup şöyle uçuyoruz, böyle kaçıyoruz diye vatandaşı kandırmayacaksın. boy boy gazete manşetleri attırmayacaksın. ekonomiyi eleştirenlere "siz ne anlarsınız" demeyeceksin. işte millet buna kızıyor.

bütün samimiyetiyle;
"ey halkım durum vahim. ekonomiyi düzeltmek için çok uğraştık. belli bir yere kadar getirdik. şu aşamada sizlerin desteğinize ihtiyacımız var." dese inanın bu kadar tepki almayacağı gibi yardımlar ikiye üçe katlanır.
millet samimiyet arıyor artık.
devamını gör...
ya okumuşu da böyle yazıyorsa bizim ülke düzelmez valla. öncelikle yukarıda yazılmış fenerbahçe bir dernek. yani bir nevi sivil toplum kuruluşu o yüzden fenerbahçe'ye insanlarin destek vermesi kendi aralarında bir yapılan bir eylem. nihayetinde fenerbahçeye yardım edenlerin ondan beklentisi, başarılı olup manevi duygular tatmin etmesi, sevinç mutluluk vesaire. ama devlet zaten bunun için var. bunun için vergi topluyor bir nevi yükümlülük, topladığı vergileri kendi yakınlarına kaynak olarak aktarıyor sonrasında köşeye sıkışıldıgında milletten isteniyor. bence bizim vatandaşlık bilincimiz gelişmediği için böyle yoksa devlette çok da suç yok yani.
devamını gör...
öncelikle içinde bulunduğumuz durum olağanüstü. belirli bir bölge ya da kısıtlı bir zaman dilimi için geçerli olan bir durumdan bahsetmiyoruz. önümüz belirsiz... niye sokağa çıkma yasağı ilan edilmiyor diye klavyeden sallıyor insanlar ama bunun tüm ülke genelinde uzun bir süre boyunca yapılmasının nelere mal olabileceğini düşünmüyorlar. koca bir ülkenin sisteminin kitlenmesinden bahsediyoruz... bence bu da bir modern zaman savaş hali... üstelik devletin klasik hizmet anlayışının tanımı içerisinde, bir ay boyunca çalışamayan ve evlerinde oturan insanların geçimini idame ettirmek diye bir şey yok. hiçbir devletin yok... o yüzden onca ülke imf'den borç almak için sıraya girdi. o yüzden amerika "gerekirse para basarız" diyor çünkü parası yok ve ekonomisi bu yükü kaldırmaz...

savaş hali dışında, bugünkü gibi neredeyse tüm hizmetlerin durma noktasına geldiği bir örnek biliyor musunuz siz? ben bilmiyorum. ve bence şu an bir savaştayız. devlet de, biz bize yeteriz umuduyla imf kapılarında dilenmek yerine milli bir seferberlik başlattı. imf batağında debelendiğimiz günlere öykünenler çıkıp da devleti eleştirmesin. biz bize yeteriz.
devamını gör...
ya atalarımız taşla sopayla kazma kürekle savaşa giderken "devletin silahı vardır aman küreğim oralarda kaybolur falan" deseydi muhtemelen bugün üzerinde durduğumuz vatan kim bilir kimlerin olacaktı. her şeyi devletler yapamaz bazen insanlar kendi yüreğini koymalı ortaya. fenerbahçe'ye adamlar gönül bağıyla bağlı bu milletinin insanına aynı şeyi hissetmiyor olabilirler. çomarız çünkü bizler devlet kendi çomarına kendi baksın istiyorlar bu yaygara bundan yoksa analizlere bir şey dediğimiz yok. bundan yıllar evvel ülke nasıl müreffeh bir haldeyken insanlar açlık çekmezken! heykel için para toplanmamış mı? kimi heykel için para toplanır verir kimi fenerbahçe için para toplanır verir kimi de milleti zor durumdayken taşın altına elimi koyayım diye verir. ben bu yaygaralara gülüp geçmeyi tercih edeceğim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar