ferhat ile şirin

dağları bile delecek kadar büyük aşka tutulmuş yurdum genci ve sevgilisi.
devamını gör...
''yürü bre güzelim endamını göreyim,
sensiz geçen gecelerin ecdadını sikeyim,
ben ferhat mıyım ki dağları deleyim,
şirini de sikeyim leylayı da sikeyim.'' dedirrtren efsane
devamını gör...
fantastik insanlar ya da kahramanla.
ne öyle yahu sevipte kavuşamamak. hiç mi kafan çalışmadı? kaçır kızı anasını satayım. kaçır!
sanki uydudan takip edicekler...
devamını gör...
--- alıntı ---
ferhad: gözlerine bakamıyorum. diklemesine güneşe bakmış gibi oluyorum. gözlerim kamaşıyor...
şirin: benimkiler de...
ferhad: sen ne deli, ne divane, ne kahrolunası, nasıl al gibi, yeşil gibi, lale gibi, su gibi, nakış gibi kızsın... kendimi tutmasam avaz avaz haykıracağım. kendimi tutmasam... sen sultanın cariyelerinden misin?
şirin: hayır ferhad, benim adım... şirin...
ferhad: eyvah, ne uzaksın. sabah yıldızına aşık olmuşum...
--- alıntı ---

nazım hikmet / ferhad ile şirin
devamını gör...
1970 yapımı bir yeşilçam filmdir. başrollerinde cüneyt arkın, fatma güler ve nilüfer'in yer aldığı filmin yönetmeni ismail koushan, senaristi bülent oran, yapımcısı ise erler filmdir.
devamını gör...
ferhat, nakkaşlık yapan, şirin'e sevdalı yiğit bir delikanlıdır. saraylar süsler, fırçasından dökülen zarafetin şirin'e olan duygularının ifadesi olduğu söylenir.

amasya sultanı mehmene banu'ya, kız kardeşi şirin için, dünürcü gönderir ferhat. sultan; şirin'i vermek istemediği için olmayacak bir iş ister delikanlıdan. "şehir'e suyu getir, şirin'i vereyim" der, demesine de su, şahinkayası denen uzak mı uzak bir yerdedir.

ferhat'ın gönlündeki şirin aşkı bu zorluğu dinler mi? alır külüngü eline, vurur kayaların böğrüne böğrüne. kayalar yarılır, yol verir suya. zaman geçtikçe açılan kayalardan gelen suyun sesi işitilir sanki şehirde.

mehmene banu, bakar ki kız kardeşi elden gidecek, sinsice planlar kurarak bir cadı buldurur, yollar ferhat'a. su kanallarını takip edip, külüngün sesini dinleyerek ferhat'a ulaşır. ferhat'ın dağları delen külüngünün sesi cadıyı korkutur korkutmasına da, acı acı güler sonra da. "ne vurursan kayalara böyle hırsla, şirin'in öldü. bak sana helvasını getirdim" der. ferhat bu sözlerle beyninden vurulmuşa döner. "şirin yoksa dünyada yaşamak bana haramdır" der. elindeki külüngü fırlatır havaya, külüng gelir başının üzerine bütün ağırlığıyla oturur. ferhat'ın başı döner, dünyası yıkılmıştır zaten. "şirin !" seslenişleri yankılanır kayalarda.

ferhat'ın öldüğünü duyan şirin, koşar kayalıklara bakar ki ferhat cansız yatıyor. atar kendini kayalıklardan aşağıya. cansız vücudu uzanır ferhat'ın yanına.

su gelmiştir, akar bütün coşkusuyla, ama iki seven genç yoktur artık bu dünyada. ikisini de gömerler yan yana. her mevsim iki mezarda da birer gül bitermiş, sevenlerin anısına, ama iki mezar arasında bir de kara çalı çıkarmış. iki sevgiliyi, iki gülü ayırmak için.

*
devamını gör...
günümüzde yaşıyor olsalardı konuşmalar şöyle olabilirdi.*

ferhat : senin için dağları deldim şirinim..

şirin : ıyy amele..!
devamını gör...
hikayenin kendi içinde barındırdığı ironi o kadar komik ki, ahahahaha gülmekten yerlere yatıyorum şu an. dağları delmek nedir aga?

düz duvara filan tırman. hadi kesmedi, empire state'e koşarak tırman(dış cephesinden) ama kendini bu kadar belli etme it herif. köpek. şerefsiz. Allah belanı versin!
devamını gör...
ferhat'ın şirin'e kavuşamaması isabet olmuş aslında. dağları delik deşik eden adam o kızcağıza kavuşsa neler neler yapardı düşünemiyorum. Allah kurtarmış şirin'i.
devamını gör...
güzel olmayan kızlara "şirin" denmesi, demek ki taa o zamanlarda da modaymış.
ferhat şanssızlığı bu olsa gerek.

devamını gör...
rivayete göre çiftimiz beraber uyurken şirin araya yastık koymuş.

ferhat ne dese beğenirsiniz: ' canını yediğim utanmadan bi de aramıza yastık koymuşsun. ben senin için dağları deldim, ufacık bi yastığı mı delemicem' demiş.

efsane de olabilir bi yerden duymuştum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar