ferhat kalender

rahatsız etmeyen sözden rahatsız yazar.

--- alıntı ---

Rahatsız etmiyorsa nedir ki söz?
Hikmetin, hakikatin ve bilincin üstündeki perdeyi aralayamıyorsa nedir ki söz? Dünyayı, bilimi, kültürü ve varlığı saptırılmış anlamlarından arındırarak ilahi hikmet çerçevesinde yeniden tanımlayamıyorsa nedir ki söz? Kökeninde Allah’a karşı başkaldırıyla yeryüzünü ifsada uğratmayı yol edinmiş ve hayatı tehdit eden modern illüzyonları fark ettirmiyorsa nedir ki söz? Aşka, öfkeye ve inanca kapı aralamıyorsa nedir ki söz? Omurgasızlaştırma politikalarına ve kirletilmiş bilgiyle bilinci deforme etmeye dönük çabalara dikkat çekmiyorsa nedir ki söz? Enformatik faşizmin kustuğu albenili yaşam formunun içeriksizleştirdiği / (Dr. Ali Şeriati’nin deyişiyle) eşekleştirdiği bir nesne olmanın ötesini gösteremiyorsa nedir ki söz? Evet benim talip olduğum yaşam biçimim, bu yaşam biçiminin en somut örneği Müslümanlığım ilermeye yani; milyonlarca ötekinin kanını emerek saltanat sürmeye, yüz binlercesini köleleştirerek dünyalık yığmaya, dinini karşılaştığı ilk dünya kuruntusuna göre evirip çevirmeye manidir diyemiyorsa nedir ki söz? Duruşumuzu, oluşumuzu, algımızı ve ruhumuzu özgürleştiremiyorsa nedir ki söz? İbrahim’in dilinden dökülüp en büyük putun boğazına dolanmıyorsa, Musa’nın asası olup firavun hilelerini deşifre etmiyorsa ya da Fırat kenarında ağabeyinin kanı henüz kurumamışken, Yezid’in sarayındaki küstah bakışlara Zeyneb’in dili olmuyorsa nedir ki söz?Hayatın her alanına yayılan sefalet, insanı pragmatik nesneye dönüştüren yozlaşma, direncimizi kırmaya yeltenen modern bağnazlığa karşı harekete geçmiyorsa nedir ki söz? Her tür putlaştırmaya, tüm aşağılaştırıcı siyasi ve ekonomik düzenlere, sahte tanrı pozundaki obje, fetiş ve sembollere meydan okumuyorsa nedir ki söz? Tarihin düz bir çizgi olarak ilkellikten modernliğe doğru akmakta olduğu yalanını propaganda ederek, gençlerimize üçüncü sınıf insan efsununu yutturmaya çalışan soysuzlaştırmayı deşifre etmiyorsa nedir söz? Bize korku ile umut arasında onurlu ve soylu bir duruş kazandırmayacaksa nedir ki söz? Ulaştığı insanı cehaletten, esaretten, kin ve nefretten alıkoymuyorsa nedir ki söz? Dünyayı yeniden kurmayı ve her şeyi paraya tahvil etmeyi ilke edinmiş kapitalizm denen insanlık dışı mekanizmanın ülkemizdeki yeni gözdesi neo-muhafazakarlığın kurmaya çalıştığı Emevi Sultasına direnemiyorsa nedir ki söz? İnsanlığın gözünü boyayarak sürüleştirmeye çalışan sirk ve kablo medeniyetini ifşa etmiyorsa nedir ki söz?
Nedir ki söz; rahatsız etmiyorsa!

--- alıntı ---

devamını gör...
uzun yıllar yolcu dergisinin yayın yönetmenliğini yapmış bir edebiyatçı. duygu ve mantığın güzel bir söz dizimiyle buluştuğu metinleriyle her zaman için ilgimi çekmiş bir yazardır kendileri.
devamını gör...
yolcu dergisinde ve yazılarında ferhat kalender ismini mahlas olarak kullanan edebiyatçı. aslında edebiyatçı değil tarih hocasıdır. gerçek ismini ifşaya gerek yok, kısa bir araştırmayla bulunabilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar