fethullah gülen'in bedduaları

korku filmi gibidir. çoluk çocuğunuzun yanında sakın açmayın!
(bkz: #1030181)
sadece beddualar kısmı için 18'nci dakikadan sonrasına bakın. 18'nci dakika +18 tevafuk olmuş.(u: )
devamını gör...
eğer hakeden varsa iki tarafa da beddua etmiştir. eğer bu cemaate atılan iftiralar doğruysa cemaate beddua etmiştir. doğru değilse gideceği adres bellidir. olayın bundan gayrısı yok. cemaate gösterilen güç o kadardır ki ''cemaat kafamı bozmasın onları terör örgütü ilan ederim görürler'' diyenlere karşı kaç vakit sabretmiş bir cemaat var karşınızda. her şey anlaşılacak ilerde azcık sabretmek lazım. işte o zaman bir takım kimseler belki utanılar. hoş yolsuzluk sürecinde yolsuzluk yapanlar değil yine cemaat suçlu çıktı. uğraşacaklar sürekli uğraşacaklar... beddualar bardağı taşıran son damlanın neticesidir. çünkü bu ikazlar zamanında çok yapıldı. hani derler yumuşak atın çiftesi diye...

fakat bu işten maddi anlamda cemaat zararlı çıkacak. fakat onlar bunu göze aldılar. manevi anlamda zarar almaktan korusun Allah. sonuç olarak cemaat küllerinden yeniden doğar inşallah.
devamını gör...
aynen iade ettiğim beddualardır.

(bkz: hem hıristiyan hem müslüman) diye başlık atan gazetenin,
(bkz: avukat da kiralayacaksın hakim de kiralayacaksın) diyen adamın,
kelime-i tevhidden ve ezandan resul-i ekrem'in (sav) mübarek adını çıkaran zihniyetin,
kafirle iş tutup mümini arkadan vuranların,
gizli kapaklı işlerle seks kasetleri imalarıyla millete eziyet edenlerin,
haksızlık yaparak, insanların kul haklarını yiyerek, sınav sorularını çalıp servis ederek devlette kadrolaşanların,
şahsiyet suikastleriyle insanların şerefleriyle oynayanların,

Allahu teala binbir türlü belasını versin,
tuzaklarını darmadağın etsin,
bellerini doğrultturmasın,
zehrini akıttırmasın,
ümmetin gençlerini bunların kıskacından kurtarsın!

amin,
elhamdülillahi rabbil alemin.

bu mel'un beddualarını duydum ya bu şahsın,
artık ben de bu duaları her sabah namazından sonra okuyacağım.

Allah ya kahhar,
sen gizli düşmanlarını kahret,
ümmeti felaha kavuştur.
amin.
devamını gör...
--! spoiler !--

Allah bizi de onları da yerlerin dibine batırsın, evlerine ateş salsın, yuvalarını başlarına yıksın. ama öyle değilse, hırsızı görmeden hırsızı yakalayanın üzerine gidenler, cinayeti görmeyip de masum insanlara cürüm atmak suretiyle onları karalamaya çalışanlar.. Allah onların evlerine ateşler salsın, yuvalarını yıksın, birliklerini bozsun, duygularını sinelerinde bıraksın, önlerini kessin, bir şey olmaya imkan vermesin.

--! spoiler !--

burada hem cemaate hem de ona karşı olanlara beddualar vardır. aslında bu şekilde konuşmak kendini tehlikeye atmadan karşı tarafa mesajı iletmektir. yarın öbürgün biri birşey dediğinde "ben hatayı önce kendimde aradım" demek içindir. kendini bu şekilde sağlama alan insanları kelime oyunlarını sevmiyorum. müslüman dediğin mert olacak kıvırmaya müsait sözler söylemeyecek. her tarafa çekilebilecek sözlerin de bir ehemmiyeti yoktur gözümde. yukarıdaki beyanda ne demek istediği ilk bakışta anlaşılmıyor. ancak adamın yaptıkları ile birleştirilirse lafın nereye gittiği anlaşılabilir. lafın gittiği yer de çok belli.

manevi zararı düşünen insan bu şekilde davranmaz. kardeşinin hatası karşısında tağuta sarılıp ona düşman olmaz. hizmetin içinde oylarımızı daha önce de chp ye vermiştik yapmadığımız birşey değil diyenler var. ne demek chp! bu ülkedeki başörtü sorunları eğitim şu bu hiç mi umrunuzda değil! bu kadar mı basit bu işler. bu kadar mı kolay harcanır?! Allah ıslah etsin ne denir ki.


--! spoiler !--
devamını gör...
ıslam davasını sahsilestiren zat-ı muhterem in konuşması.bundan sonra yapacağı tek şey kaset kaldı zoru gördü.dun tehtid ediyordu.bugün her iki tarafta da yanlış varsa diye dua ediyor.artık sarıgül e muhtaç.haberal ile yaptığı anlaşma çabuk bozulacak.
devamını gör...
--- alıntı ---

Allah her şeye nigehbân. dünyada kıtmir gibi insanların bir dikili taşı olmadı. altmış senedir değişik imkanlar onun da önüne geldi. Allah’a hep dua ettim, “allahım, kardeşlerimi birilerinin iş yerinde, fabrikalarda çalışmadan halas eyleme. Allahım, beni onlarla utandırma.” dedim. işçi olarak çalıştılar, işçi olarak emekli oldular ve hiçbir şeye sahip olmadılar. çoğu kira evinde oturuyorlar. kendi adıma da öyle düşündüm, onlar adına da öyle düşündüm. cami penceresinde üç sene yatarken esasen, işte o dünyanın metaına temas etmemek için, altı sene bir tahta kulubede döşeksiz yatarken, dünya mal u menaline meyletmemek için aynı şeyleri yaptım. Allah buna şahit. ama başka türlü harâmîlik yapıp, milletin malına menâline el uzattıkları halde hala müslüman olarak görünüyorlarsa öbür tarafta neyin ne olduğu belli olacaktır.

--- alıntı ---

zannedersem burada dunyanin en zengin 13. basbakanina gonderme var..
devamını gör...
samimi müslüman kardeşlerimin kanını halen döken ameri"kan" yanın pensilvanyasın da 137 dönümlük arazide 8 villa içinde 100 hizmetkarla yaşayan birisinin beddualarıdır. Allah tüm zalimlerin belasını versin diyoruz. yaşasın zalimler için cehennemi de ekliyoruz. hesap günü pek yaman.
devamını gör...
öyle sanıyorum ki saltanatı süresince ettiği ilk beddua ya da en seslisi.
şaşıyorum, üzülüyorum, kandırılmış hissediyorum.
rabbim hipnotize olmuş tüm kalbi temiz kardeşlerimizin yardımcı olsun ve şu günlerden bizi hakla, adaletle temize çıkarsın.
sabahları şu şarkıyla uyanır oldum artık:

devamını gör...
operasyon istenen sonucu vermedi ya
otorite olan israilin ve abd'nin dediklerini gerçekleştiremedi ya,
o eller nasıl yukarı doğru nefretle ve hınçla kalkıyor iniyor.
rabbim ıslah eylesin, hidayet versin, iman nasip eylesin.

(bkz: hezeyanlı kişilik)
devamını gör...
izlerken tuylerim diken diken oldu. saf kin ve ofkeye sahit olmak karanliga bakmak gibi, seni icine cekmesinden korkuyorsun.
devamını gör...
aslında bu biraz da rahatlattı hoca, sağolasın. yıllardır kitaplarını okuduk evlerine yurtlarına girip çıktık, elli cemaatten elli bin tartışmaya girdik. iyi misin kötü müsün hep arada kaldık. dini konular üzerinde sarf ettiğin çelişkili sözler, darbe sonrası gazetende yer alan anlamlandıramadığımız manşetler, mavi marmara açıklaman vesaire.. hiçbiri senin nasıl biri olduğun hakkında kesin görüş bildirmemize sebep olamadı. senin gerçek bir hoca ve islam önderi olduğunu düşünmekle yıllarımızı geçirdik ama o bedduaları sarf ederken cemaatine "artık tarafınızı seçin" mesajını vererek cemaatini ülkesine karşı kışkırtacak kadar gözünün döndüğünü bize de gösterdin ya, sağolasın.
devamını gör...
bazılarının fena halde üzerlerine alındıkları duadır.
kim alçaklık şerefsizlik yolsuzluk yetim hakkı yeme kul hakkına girme işi yaptıysa onlara beddua etmiş.
eğer bizsek bizim Allah belamızı versin demiş!
yüreği yeten amin der.
yarası olan gocunur...
devamını gör...
müslümanları katledenlere karşı duymadığımız beddualardır. Allah ıslah etsin.
devamını gör...
bazı yerlerde amin olan,bazı yerlerde olmayan bedduadır.bizi de kahretsin ibaresinden sonra amin yok dikkat ettim http://de.ne olur ne olmaz her yerde tedbir sakata gelmek istememiş hazır bulunan cemaat,bravo valla.
devamını gör...
hırsızın üzerine gidenleri yakalayanlara beddua ediyor. ve hiçbirini tanımam diyor. bugüne kadar bu kadar büyük bir beddua kim için etti acaba. neyi dillendiriyor. bizim elemanların görev yerleri değiştirildi ondan mı beddua ediyoruz diyor.
devamını gör...
yazık.

bu akp ne yaptı da bu bedduaları hak etti acaba ? gazze'ye bombalar mı yağdırdı, uluslararası sularda 9 müslümanı mı öldürdü ?
devamını gör...
hiç hoş değildir.
hocaefendi'den soğuttu beni.
ne gerek vardı yani; edepli, adaplı görünen sen iken ne gerek vardı?
kusura bakmayın bu saatten sonra erdoğan gözümde mazlumdur.
devamını gör...
eğer şu öfke nöbeti geçirilirken samimice dile getirilmiş beddua müslümanlara zulmedenlere edilseydi emin olun ne amerika ne de israil ayakta kalırdı. onların zulmü bu kadar büyüyemezdi. filistin'e yapılan zulüm ve amerika'nın dünyanın her yerinde yaptığı zulümler karşısında bu öfke geçirilmedi. hep tolerans, hep hoşgörü.. bunlar mı?

-mavi marmara'da israil'e otorite denildi. hüseyin gülerce bugün gazetelere düşen röportajında çatlağın o gün başladığını söyledi.
-israil'le olan anlaşmazlıklardan rahatsısız denildi.
-28 şubatçılara demokrat denildi.
-"eğer şefaat hakkı verilirse şefaat ederim" denildi birileri için.

ama bugün müslüman bir yönetime içlerinde çıkan çürükler yüzünden yapılan bedduaya bakın. benim vicdanım titredi. gönlüm bu kurumun yaptığı hizmetlere hep hayranlıkla bakardı. içlerinde çok samimi insanlar da gördüm. onları çok da seviyorum. fakat bugün bu harekete karşı ne hüsn-ü zan ne de su-i zanla bakarım. benim gözümde sıfır değerindeler. bugünden itibaren yapacakları ise yani bu ve benzeri her adımları, medya kurumlarında yapacakları her gaddar haber onları gözümde eksiye çekecektir. cemaat benim için bitmiştir. içlerinde olup samimi bir şekilde hizmet eden arkadaşlarımın da bir an önce yolun sonunu görüp ona göre adım atmalarını diliyorum. kolay değil. yıllardır içlerinde bulundukları kurum gerçek yüzünü göstermeye başlıyor sanki. onlar için de zor olduğunu sanıyorum. Allah yardımcıları olsun.
devamını gör...
izleyip kendi adına korktuğum beddua.. yakin zamanda o koskoca çiflik ateşe verilip dağılmazsa, daha da ben hiçbir şey bilmiyorum.
devamını gör...
bir tarafta taifte kafirler tarafindan taşlanan, eli yüzü kan içinde kaldiği halde helak olmamalari için ya rabbi bilmiyorlar diye dua eden hz peygamber, öbür tarafta dünyalik için ağzini ayira ayira müslümanlara beddua eden biri. Allah islah etsin demekten başka bir şey diyemiyorum. kimse elbette peygamber değildir ama peygamberin yolundan gittiğini söyleyip bu kadar da uzak düşülmez.
devamını gör...
çok çok üzücü beddua.demesini beklerdim ki;adalet neyse cezasını versin.yolsuzluk yapsa da bir adam arkadaşlar Allah için söyleyin,ocağı ,evi niye yansın?

vallahi ben mi anlamıyorum bilmiyorum böyle beddua doğru mu?cezası neyse çeksin.adamın evini,barkını,ocağı niye karıştırıyorsun.

Allah en iyisini bilir.
devamını gör...
hezeyanlı kişiliğin çaresizliğini gösteren beddualar silsilesidir. cemaat bu olaylar sonucu milletin nazarında sıfırlanmıştır, hatta eksidedir. artık kimse bunlara inanmayacak ve illegal ilan edilecekler. edilmeseler bile milletin itibarını kaybettikleri için bütün işleri yavaş yavaş sonlanacak. hezeyanlı kişilik siyasi hesaplar konusunda bir dahi olduğu için bunları öngörmektedir. operasyon da istenilen sonucu vermeyince ve millet neyin ne olduğunu anlayınca yenilmeyi bilmeyen sümüklü çocuk misali çirkin beddualar etmektedir. mesele bundan ibarettir.
devamını gör...
kesin öldü bu da hoca değil. haa o ise de evvelden beri hakim olan bir görüş vardı ki, cemaati bile hocasını kukla gibi kullanıyor, pek çok meseleden habersiz yahut eksik bilgi ile işbu hale getiriliyor.

beddua risklidir. hakkı olan bile beddua etmeye korkar, Allah hesabını soracakken kulun bedduayı hadsizlik saydığı çoktur. peygamberimiz bile bedduadan çok rahmet duası eylemiştir en azılı kafirler için bile. haklı değil ise döner o, dönmüştür de. dönecektir de. hoca bihaber belli ki. başka açıklaması olamaz.
devamını gör...
harpte zalim kafirlere karşı yapılan bedduların müslümanlara yapılmış olan versiyonlarıdır. bilmeyenlere bir mevzuyu anlatmak lazım, Allah rasulü aleyhissalatu vesselam bu ve benzeri duaları kafirlere karşı yapmıştır. ey emekli vaiz! kutsal topraklarda (pensilvanya) yaptığın bu bedduaların sana geri döneceğini hiç düşünemedin mi? be Allah'tan korkmaz. etrafındaki üç beş sümüklüyü ağlatınca zafere gark olacağını mı sandın? o açtığın ellere göklerden yardım inmesin! ettiğin beddualar sana geri dönerse o belin bükülür bir daha oturamazsın bile. rabbinden istememektesin, Allah bu bedduayı başına döndürür!

bu oscarlık oyununa karşı sana academy ödülü az kaldı gelecektir, nasılsa koordinat olarak da yakınsın, az sonra gelirler. böyle bir oscarlık performansı marlon brando'dan görmemiştik, şükür onu da gördük.

ey Allah'tan korkmaz, müslümanların dirliğine, birliğine saldırma, otur oturduğun yerde, ağla ve ağlatmaya devam et.

müslüman adama böyle beddua edilmez, o evinin çatısı tepene biner. yardımsız bırakılırsın sonra!

devamını gör...
ak parti hükumeti için zor günlerin yaklaştığını üzülerek görmemize sebep olmuştur.
kader i ilahi muhafaza buyursun.

nitekim bediüzzaman menderes'e "tepe taklak olacaksın!" demiş ve yakın zaman sonra darbe ile devrilmiştir menderes.


yazık. arada haber götürüp getiren fitneci münafıklar,
çığırtkan medya yüzünden...

ne olurdu işinize bakıp siyasete girmeyeydiniz.
damarlarınızda dolaşan o enerjiyi ne olurdu sadece hizmet yolunda kanalize etseydiniz ey cemaat!

yazık.

devamını gör...
şeytan çıkarma ayini gibi olmuş.hocaefendi bu haliyle tüm birikimini bitirmiştir.
devamını gör...
dinin ruhuna aykırı harakete edenlere yapılmıştır.

-"bizi de onların içinde görüyorum" eğer böyle ise evimiz başımıza yıkılsın!

eğer bir aklama varsa bu aklamayı yapanlar içindir ağır beddualar.

erdoğan'ın acilen hükumet içi tasfiye yapması gereklidir, yiyicileri, rüşvetçileri, pilsikleri temizlemelidir, saflaştırmalıdır.

yoksa zor günler çok yakında.
devamını gör...
cemaate şu an hiç bir şey olmamışken,hiçbiri ne hapse atılmış ne de başka zulüm görmemişken bu neyin bedduası diye şaşırtan temenniler.
ne yapalım nasıl hüsnü zan edelim bilmem ki,çok zor durumda bırakıyorsun bizi hocaefendi,yapma Allahaşkına.
devamını gör...
bu paylaşılamayan şey ne müthiş bir ranttır, ne büyük bir paradır, ne kapsamlı bir hırsızlık ve kandırma projesidir ki, çıldırmış gibi herkes bu ülkenin paçalarından aşağı çekmektedir.

bir melun masum koyunlar sürüsü olaraktan bu vahşi çakalların kapışmasını büyük bir ilgiyle izlemekteyiz. kazaya bakarken kaza yapan şöförler gibi.
devamını gör...
ancak kafirlere karşı söylenince mana bulan sözler.

müslümanlara karşı bu kadar hınç, nefret ve öfke beslemek ise küfür alameti olsa gerek.
devamını gör...
amin diyenlerin neye amin dediklerini aklı selimle düşünmesi gereken tercümedir. bu dualar kafirlere karşı yapılmıştır vakti zamanında ve nasıl bir zamanda? artık müslümanların en rahatsız oldukları, en rahatsız edildikleri, mazlumca katledildikleri zamanda! soruyorum! mısır da binlerce insan katledildi! ses var mıydı? ırakta onbinler şehid edildi! ses var mıydı? afrika, asya, yemen de binler şehid edildi! ses çıkardınız mı? hayır.

her müslüman gibi bende naçizane soruyorum! sen kime ediyorsun bu bedduaları be emekli vaiz? hangi hakla? hangi selahiyetle? hangi ehliyetle? hangi titrle? hangi izan ve vicdanla? Allah'tan korkmaz, sureti haktan görünen değişik!
devamını gör...
son operasyonu kimlerin yaptığının tescilidir.

devamını gör...
gazze'de, suriye'de, misir'da, arakan'da, d.turkistan'da mazlum kani akitan zalimlere böyle galiz beddua etti mi acaba.
devamını gör...
"islam alemine inen darbeleri en evvel yüreğimde hissediyorum" diyen gülen'i tanımadan,
cahilce medyadan ordan burdan duyarak yorum yapılan konu.

he aslanım suriye'ye çok seviniyor gülen.
devamını gör...
islam tarihinde evliya olarak anılan kimselerin hayatlarına bakıldığında kendi şahsına yapılan saldırılardan dolayı iftira dahi olsa kimseye beddua etmediğini sabrettiğini görürsünüz. Allahü teala'nın sıfatlarından birisi de mekandan münezzeh olmasıdır dolayısıyla bu inceliğe hakim olanlar dua ederken gökyüzüne bakmak gibi bir hal ve harekette bulunmazlar.
devamını gör...
Allah dostu tavrı değildir. Allah dostunun tavrı "kim Allah'ın uhud dağı gibi şeriatına sırtını dayar ona kimse bir şey yapamaz" olmalıdır. yanlış yapmıştır.
devamını gör...
evet ben hala cemaatin tabanindakilerin ne dusunduklerini merak ediyorum.***
devamını gör...
kollarını yukarı kaldırıp şimşekleri çağıran lord raiden geldi aklıma. sonuçta hocanın bedduası şimşek kadar etkili.
devamını gör...
bu kadarina pes dedirten goruntuler. talebesiyim diye ovundugu said nursi hazretleri bunun gibi bir eli yagda bir eli baldayken degil turlu sikintilar ezalar cefalar cekerken bile beddua etmemistir. kendini alim sayan, cemaat lideri sayan ve hatta vaiz olan birisinin agzindan nasil boyle sozler dokulebilir.
olan ne olursa olsun, mevzu ne olursa olsun, bunlar soylenecek sozler degildir, bu statudeki birine yakisacak laflar degildir.
peygamber efendimiz (asv) taslandigi zaman cebrail (as) emredin yerle bir edeyim dediginde peygamberimiz (asv) bir gun hidayete ererler ihtimalini goz onunde bulundurara beddua etmemistir. sen kimsin ki agzindan bu tarz laflar dokulebiliyor.

bu sozum ona hoca'ya ve koru korune onun takip edenlere, eger ki bu olaylara karismislarsa, eger ki dertleri siyaset yapmaksa, eger ki maksatlari hukumete ayar vermekse, ekonominin durduk yere bozulmasina sebebiyet vererek, insanlarin ve dahi bizim huzurumuzu kacirmaya sebebiyet vererek, bu sikintilari cektirdigi icin hakkimi ehlal etmiyorum. her iki dunyada da ellerim yakalarinda olacak.
devamını gör...
o kadar sinirlendim ki, icimden hakaret etmek geliyor ama dusmeyecegim bu adamin sinifina.

sen ki zamaninda basortusune teferruat dedin, sen ki kadrolarinizi koruyun dedin eslerinin basini actilar sana inanan cahiller, senin yuzunden onlardan gozukmek icin alkol kullanani bile biliyorum, sinavlarda sorulari caldiniz kendi elemanlariniza servis ettiniz (okulu zar zor bitirmis adamlar ilk sinavlarinda savci oldular hakim oldular), siyaset yaptin, zamaninda solcularin dinci diye muhalet ettikleri tarafa cikarlarini karsilamiyor diye oy vermedin sol kesime bile oy verdirdin, ne kadar din dusmani varsa geldikleri gunden bugune uzerine yurudugu bu hukumete beddua ettin, sorarim sana seni kim kurtaracak? kimin ne zaman olecegi bilinmez ama sebeblere gore olume de yakinsin hic mi korkun yok? hic mi birsey ogrenmedin okuduklarindan yazdiklarindan verdigin vaazlardan? bu nasil bir hirstir? bu nasil bir dunya sevgisidir, koltuk sevdasiri, menfaat sevdasidir? hic mi okumadin ihlas risalesini (takipcilerine de soruyorum)?

zerre kadar degeri kalmamistir gozumde.
devamını gör...
beddualarini dinledim. kalbimi deldi. gönlümü titretti. bu ettiği bedduayı kelime oyunu görenler var. peygamberimiz sav de aynı şekilde beddua etti. olayı hatırlamıyorum ancak karşılıkla lanetleşelim dedi. neyse bunu kelime oyunu olarak görenler iyi bilmeyenler.
kendisine ve ilmine saygımdan ve sevgimden dolayı hocaefendi diyeceğim yine. onun bu dine hizmetlerinin zekatını bile bu din için yapmadım yapamadım. hocaefendi samimi olmasa bamtelini dinleyin her rasulullah deyişinde elini eteğini topluyor. hanginizde bu saygı var. hepimiz ezan okunurken götümüzü yayıyoruz. bilmem ne örneği çeşitlendirmeyeceğim.
benim merak ettiğim hocaefendiye sormak istediğim sorular var:
- a. şahin amentümüz bir dediğinde neden açıklama yapmadınız neden uyarmadınız?
- ezandan "eşhedü enne muhammeden rasulullah" kelimesi çıkarıldığında neden açıklama yapmadınız?
- urfada halil ibrahm camiinde papaz haham ve imam karşısında kıyılan nikaha neden cemaati ortak ettiniz?
- en önemlisi sayın hocam cemaat içine sızmış, cemaati kendi emellerine alet eden karanlık güçleri neden ayıklamıyorsunuz?
- hocam fatih sultan mehmetin babasına yazdığı mektuptaki gibi " ya devlet başa ya kuzgun leşe" cemaat onun bunun oyuncağı oldu. türkiye'ye gelip başına geçmeyecek misiniz?
- amerika'dan beddua ediyorsunuz lakin cemaatin türkiye'deki operasyonunu görmüyormusunuz gerçekten yoksa size anlatılmıyor mu?
-ahmet taşgetiren bugün gazetesinden istifa etti. istifa ettiği günki ve veda yazısını okusaydınız bu bedduaları etmeden önce bu konuşmalarınız daha farklı olur muydu?
- ayrıca sohbetin sonunda dediniz. müslüman gönülleri yıktılar. türkiye'de bir müsman cemaat mensupları kalmadı. bak gel bizim gönüllerimiz ne kadar yıkıldı.
- abdülhamit bilici diyor ki "filistin meselesi mütedeyyinlerin en hassas konusu, bu sebeple cemaati yıpratmak için israille adını yanyana koydular. bunun belgeside kozmik odadan çıktı ve sonra bu işleme konuldu cemaat yıpratılıyor." minvalinde birşeyler söyledi. pekala size soruyorum mavi marmara olayında otoriteden izin alınmalıydı dediniz. pekala o olayda şehit olanlara bir taziye neden göndermediniz? yoksa gönderdiniz mi? bilmiyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar