#özgürler 

tabiki baslik ve tanımlamalar düzeyinde. benim gibi rahat bir insanın (benden rahatı gevşektir) bir ortamda bu tip baslik ve tanımlamalardan rahatsız olması düşündürücü. amaç cinsellikten daha çok birilerinin egosunu tatmin etmeye yönelik ibarelerden ibaret. cinsellik ihtiyaç olabilir ama orta yerde sevismek ihtiyaç mı bu tartışılır. ahlak sınırları dediğimiz olgu her ne kadar göreceli bile olsa en azından sözlük ortamında bunun bir pik noktası var. yazılı olmayan bazı kuralları da buna dahil edersek neyin ihtiyaç neyin olup olmaması gerektiği açıkça ortaya çıkacaktır. tamam sevisin hayata renk katın ama fantazilerinizi aktarmanız gerekmiyor.
devamını gör...
dörtte üçü bilgiyle kaplı küfürsüz sözlük sloganıyla internet çöplüğünde safını belli eden sözlüğün geldiği noktadan açıkçası son derece rahatsızım. sözlük en başında neden kurulduğunu hatırlasın, dert neydi hatırlasın, temiz kalma mücadelesi neydi hatırlasın. bazı şeyleri unutmuş olmak durumumuzu daha da kötüleştirmeye neden oluyor. özgürlük sınırsız bir mefhum değildir. senin özgürlüğün benim sınırlarıma zarar vermeye başladıysa orda duracaksın; yoksa bu dünyada düzen namına hiçbir şey kalmaz. kirli fikirler, sapık zihinler yüzünden açılan başlıklar ve girilen tanımlar midemi bulandırıyor. buna ‘okumak zorunda değilsin.’ tepkisini vermek beyhude bir serzeniştir. çünkü asıl tepki görmeyi hak eden ahlak temeliyle kurulmuş sözlükte bu ahlaksızlıklara müdahale etmeyip göz yummaktır.

sözlüğün içinde bulunduğu ahvâlden, verdiği tavizden, içine düştüğü edebe muğayir tavrından ve gidişatından hayli rahatsızım.

burası tıkladığınız o sitelere benzemez, buna yönetim müsade etse; biz müsade etmeyiz. burayı kimseye yedirtmeyiz. ahlak sınırlarının muhafazası için ben şahsi olarak her daim rahatsızlığımı dile getirip düzelmesi için mücadele edeceğim çünkü niyet neyse akıbet de odur.
devamını gör...
dünya sözlük anayasasına göre;

madde 8- sözlüğe kayıt olan her kullanıcı iş bu anayasayı kabul etmiş sayılır.

peki kabul edilen yasalar arasında başlığa ilişkin neler var?

madde 4- türkiye cumhuriyeti yasalarına ve sözlük kurallarına riayet etmek kaydıyla herkes sözlüğe üye olabilir ve özgürce paylaşımda bulunabilir.

fakat buna bir parantez geliyor;

madde 17- içeriklerde gayri ahlaki, çirkin ve kışkırtıcı üslup kullanılamaz, reklam yapılamaz, yasa dışı faaliyetler meşru gösterilemez, terör örgütleri övülemez ve sempatizanlık yapılamaz. uyuşturucu ve pornografik içerikler oluşturulamaz ve bunlar özendirilemez.

dünya sözlük yönetiminin bu durumda tutumu nasıl olmalıdır?

madde 33- dünya sözlük yönetimi, dünya sözlük anayasası'nın yürütülmesini sağlamakla görevlidir. bu görevi yerine getirirken kimseye danışmaz, icazet almaz ve sırf bu görevi yerine getirdiği gerekçesi ile sorumlu tutulamaz.

moderasyon ekibi, iletilen tüm şikâyetleri değerlendirme altına almakta ve yazarların kişisel görüşlerini bile dikkate alarak yanıtlama suretiyle ilgilenmeye gayret etmektedir. yönetimi işlevsiz bulup gerekirse biz ilgileniriz demek, moderatörleri bırak derviche moderne'i bile saf dışı bırakmak olur ki gayenin bu olmadığını, sözlüğün esenliğinin düşünüldüğünü biliyorum. fakat bir şeyleri onarmaya çalışırken yıkıcı ve kırıcı üslup kullanılmaması taraftarıyım. fazla mesai yapar, her gün çevrimiçi olur olmaz en başa gidip okunan tanımları gerekirse iki kere okuruz ama dünya sözlük çizgisinin bozulmasına müsaade etmeyiz.

sağlıcakla kalınız...
devamını gör...
türkiye cumhuriyeti anayasasını kimse iplemiyor bırak anayasayı adalet iktidarın arka bahçesi olmuş ,admin demişsiniz nea dmini , içişleri bakanı anayasa mahkemesi başkanına posta koyuyor anayasa mahkemesi başkanına benim içişleri bakanlığımı yaptığım ülkede bisikletle dolaşamazsın yerler seni demeye getiriyor hatta diyor..

onun için tartışma ,dalaşma olacak ki (küfür olayına bende karşıyım küfür aciz insan işidir ama ufak sürtüşmeler olmalı) insanlar merak etsin sözlüğe girsin onlarda gerekirse katılsın.
zamanında meta sözlük diye bir sözlük vardı üniversite devamlısı yada mezunu olmak gerekiyordu bir kaç tartışma bilgi alışverişi yaptım üniversite mezunuyum diyenler süzme cahil çıktı başta meta sözlük admin'i ne oldu battı gitti.
karşılıklı teati şarttır britanica sözlük olmamak lazım.

tabi şifre kimde ise o ağadır ama köy ağası.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar