filtre kahve

#özgürler 

bir kahve türüdür..
french pressle yapılır
sade ve sütlü içilebilir
yumuşŸaktır
ve inanılmaz güzel tadı vardır
sigarayla iyi gider
bu kadar
devamını gör...
inanılmaz güzel olduğu doğrudur. starbucks'ın; sumatra ve sulavezi'si harikadır. protesto edeceğim diye alıp içemediğim, içemediğim için,için için üzüldüğüm kahvelerdir bu ikisi. müslüman olması istenenler listemde ilk sırayı işkal eder starbucks onların yüzünden.

not:sigara sağlığa zaralıdır! * * *

not 2: ne yapıyorum? kahve dünyasından alıyorum. nasıl mı? o da güzel...* *
devamını gör...
orta kalınlıkta çekilmiş kahve çekirdeklerinin kahve makinasında demlenmesi ile edilen kahveye verilen addır. kuzey amerika'da en yoğun tüketilen kahve türüdür.
devamını gör...
espresso' dan sonra tercih edilendir... jacobs monarch hiç fena değildir... nefcafe içmek yerine kendisini demledikten sonra filtrelemeden içirecek kadar iyidir... zaman, imkan kısıtlı olunca kafein ihtiyacını karşılayan kahraman kahvedir... zaman bolluğunda layığıyla yapmak adına iki yoldan biri olan french press kullanılarak yapılıyorsa kağıt değiştirmek işkencedir... *
devamını gör...
french press'i ayrı düşünürsek temel mantığı huniye benzer bir haznedeki kağıttan kahvenin süzülmesi olan pek güzel bir kahve yapma yöntemidir. genelde elektrikli makinelerde yapılır.

bir de bunu daha manuel olarak yapmayı sağlayan pour-over coffee maker * adındaki aparatlarlar vardır.

şöyle ki, bu yöntem için özel üretilen, kupanın üzerine koyulan, tercihen seramikten, hunimsi aparatın içine kağıt filtre yerleştirilir. uygun şekilde çekilmiş, uygun miktarda kahve koyulur ve kaynamış su yavaş yavaş gezdirerekten kahvenin üzerine dökülür.

ha bu kadar anlattım da çok sık mı kullanıyorum? pek değil. bu aparatı aldım fakat birkaç seferden sonra pek kullanmadım. çünkü kahve çabuk soğuyor ve elle yavaşça kahveyi dökmek için biraz zaman harcamak gerekiyor. ayrıca kahve soğumasın isterseniz seramik aparatı ve kupayı önceden ısıtmak gerekiyor. iş çıkarıyor yani.

yine de elektrik kesintisi olur, bilmem ne olur. her ihtimale karşı, nescafe'ye dönmek istemeyenler için evde bulunmasında fayda var.

şurada kısa bir anlatım mevcut: http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
sütlü olanına caffe misto denen sıcak içecek. kahve zincirlerinde öyle deniyor en azından. hatta direkt misto deniyor.

starbucks'ta ismi berkcan olanlar bu ürünü sipariş verirken genelde "bir tall caffe misto" diyor, ahmet olanlar "küçük boy sütlü filtre kahve" diyor. ahmet can'a hiç denk gelmedim.
her neyse, nihayetinde starbucks çalışanı ismi ne olursa olsun arkasına dönüp "tall misto" diye sesleniyor.

(bkz: gerçek bir hikayeden esinlenilmiştir)
devamını gör...
önceleri conilerin porsiyon anlayışı farklı olduğundan sabah kalkar kalkmaz dunkin donughts dan 20 oz sadece bir kerede içtiğim,şimdilerde akşam 1-2 fincanla yetindiğim kahvenin en mutlu versiyonu.
devamını gör...
demleme çayın kahve literatüründeki karşılığıdır. çay gibi 10dk'dan fazla demleme süresi istemez. 3-4 dakika yeterli.

sallama çayın çaya verdiği zararı, 3ü 1 arada'lar da filtre kahveye vermiştir. zarar vermiştir derken, sevenlerini çalmıştır. ama iyi olmuştur, zaten öyle hazır şeyler için davayı satacak kahvesever/çaysever olmaz olsundur.
devamını gör...
içine herhangi bir aroma katıldığında tadı tiksindiren kahve. bir defasında metro duraklarından birisinde kahve dünyasından filtre kahvenin içine muz aromsı koydurmuştum da, yarısını çöpe atmıştım. sadeyken sevilir. şeker de kabul etmez bu arada.
devamını gör...
herhangi bir makineye ihtiyaç duymadan, basit bir french press aleti ile de evde çok ucuza getireceğiniz kahve türü. püf noktası, suyu kaynarken değil, azıcık (90 derece) soğutup dökmektir. yumuşak içimli kahve sevenler için starbucks larda satılan kenya kahvesi idealdir. makina ve press için kahve kalınlıkları elbet farklıdır ve alırken belirtmenizde faide vardır.
devamını gör...
kesinlikle tchibo'dan alınıp yapılmaması gereken kahvedir. zira inanılmaz yumuşaktır tadı. türk damak lezzetine en uygun filtre kahveyi kahve dünyasından alabilirsiniz. onu da taze çektirin...
devamını gör...
amerikan film ve dizilerinde, kahvaltısından tutun da bütün öğünlerde tüketildiğini gördüğümüz kahve türüdür, daha doğrusu kahve kültürüdür, değişik bir kahve hazırlama yöntemidir.
adamlar bu yüzden her daim uyanıktır zira kahve miskinliğe iyi gelir.
bizde ise ayran tercih sebebidir. uyku getirir ama olsun.

bu arada filtre kahve makineleri oldukça ucuzdur. hatta french pres denilen basit sistem bile işinizi görebilir.
devamını gör...
gittikçe daha koyu demlemeye basladiginiz bir noktadan sonra icmediginizde muthis bas agrilari cekiyorsunuz.
makineleri ucuzdur ama alirken mutlaka inceleyin çünkü bazilarinda su tellere temas etmektedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar