filtre

telsiz, radyo, megafon, telefon, tv vb etkilerin yaratılması için ses masasından mikrofona yapılan ayar. konuşma eğer filtre gerektiriyorsa çevirmen tekstte bunu (f) olarak belirtir. günümüzde digital sistem kullanan stüdyolarda bu söz ya da cümleler (replikler) işaretlenir ve senkron - miks ünitesinde bu ayar yapılır.
devamını gör...
objektifin önüne yerleştirilerek film yüzeyine ulaşan ışığın değiştirilmesini sağlayan cam veya plastikten aksesuardır. filtreler ışığın ve değişik tonlarının rengini veya kalitesini değiştirmek, ışınlar ve yansımaları azaltmak veya özel efektler (etkileme) yaratmak amacıyla kullanılırlar.
devamını gör...
analog ve dijital cihazlarda elde edilen sinyalin süzülerek belli frekans aralıklarının elenmesi için kullanılan donanımsal ya da yazılımsal yapı denilebilir. örneğin, alçak geçiren, yüksek geçiren, all-pass, bad-pass filtre gibi bir çok filtre çeşidi vardır. sinyalin belli frekans aralıkları tutulurken, bir kısmı elenebilir. seste tek boyutta bir filtreleme gerçekleştirilirken, görüntü de bu filtreleme iki boyutlu bir hal alır. tabi bunlar hep, frekans aralığında filtreleme. bununla da bitmiyor ki. uzamsal filtreler de var mesela. bunlarda bildiğim kadarıyla görüntüler üzerinde düzeltmeler ya da değişiklikler için kullanılabiliyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar