fırat kalkanı operasyonu

amerikan destekli terör örgütü ypg'ye haddinin bildirileceği harekat.

"asıl düşmanın ışid olduğu unutulmamalı" diye açıklama yapmış amerikan dışişleri sözcüsü.

hayır; asıl düşman "pkk-pyd-ypg" ve arkasındaki "abd"...

türkiye zaten pkk'nın kobani ve afrin kantonlarını birleştirmesinin önünde tek engel olan cerablus'u, -pkk'ya karşı topraklarından geri çekilmesiyle meşhur- ışid'den temizleyip bölgeye kendine bağlı türkmen grupları yerleştirmek istiyordu...

darbe (işgal) girişiminin ardından, son günlerde rusya (erdoğan-putin görüşmesi) ve iran'la (dışişleri bakanlarının gidip gelmesi) atılan karşılıklı adımlarla, türkiye elbette bu harekat için anlaşma sağlamayı amaçlıyordu...

amerikan genel kurmay başkanı ve yine amerikan nato bilmemnesi ise ypg'ye yönelik bir askerî müdahalenin önüne geçmek için, türkiye'yi buna ikna etmek amacıyla gelmişti...

şimdi abd, oradaki kuklaları olmadan, hiç olmazsa başkanlık seçimlerine kadar bilfiil işin içine giremez... zaten bu çok zor bir ihtimal...

velhasıl, suriye bunlara mezar olacak!

çok iyi oldu, çok da güzel iyi oldu...

edit: ışid, cerablus'tan tamamen çekildi.

demirtaş ne söylemişti, hatırlıyor musunuz?

- "ypg fırat'ı geçecek, siz de mal mal bakacaksınız."

ne oldu, suriye'ye girdik...

aynı şekilde, daha birkaç saat önce salih müslim, "türkiye, suriye bataklığında çok şey kaybedecek." demişti.

ne oldu, ypg sözcüsü redur xelil, "amerika'nın desteklediği sdg'nin isteği üzerine ypg olarak fırat'ın batısından çekiliyoruz." açıklaması yaptı.

ne diyelim, daha karpuz kesecektik.*
devamını gör...
rabbim muzaffer eylesin inşallah. muvaffakiyetlerini de bize göstersin. inşaallah bizleri de ümmeti muhammed adına düşmana galebe çalanlardan eylesin.
devamını gör...
başbakan binali yıldırım'ın zamanında söylediği suriye'de güzel şeyler olacak söyleminin meyvesi. harekatın amerika birleşik devletleri başkan yardımcısı joseph robinette biden'in gelişine denk gelmesi tesadüf olamaz sanırım. darbenin püskürtülmesi, rusya ile ilişkilerin normalleşmesi, ardından gelen bu harekat ülkenin karar alma mekanizmasının artık kimsenin tekelinde olmadığını göstermekte.

zayiatın en az seviyede olduğu başarılı bir operasyon olması umuduyla. Allah yardımcıları olsun.
devamını gör...
şimdi bizim amacımız ne? sınırlarımızın dün taciz edilmesi, boşaltılan kasabamız için geri atis yapılmalıydı. ama 63 noktanın iki yüz kusur defa vurulması, isid in temizlenmesinin hedeflenmesi ve 90 kusur km lik sınırın korunması amaç olabilir lakin böylesi büyük operasyon asıl kime yarayacak?

özgür suriye ordusunu sınırda güçlendirmek, ypg ve isid i zayıflatmak, insanı koridoru açmak ne kadar mümkün veya destek almadan ne kadar gerçekleştirilebilir? umarım hedeflenen neyse başarılır, bu olurken de daha evvel cerablusu işgal edenler gibi kentler yakılıp yıkılmaz, masum suriyelilerin bir kısmı da bizim yuzumuzden ölmez.

bu arada bu operasyonla resmen bir ülkenin iç işlerine dahil olduk, rejim ve yönetim belirleyecek adımlardan birini attık, yarın bir gün suriyedeki savaşla mülteciler haricinde bir ilgimiz yok diyemeyeceğiz çünkü amaçlara bakilirsa abd nin daha evvel suriye, ırak için yaptığı müdahalenin bir benzerini de biz yapıyoruz. tarihi bir adım mi atıyoruz, girmememiz gereken bataklığa mi dalıyoruz emin değilim. ama şu var sonuç ne olursa olsun herhalkukarda suriye olayına daha beter girdik ve ileride uluslararasi bir şey olursa, ki olacak gibi sonuçta abd rusya yetkilileri her gün turkiyede damliyor, ulkecek karar vereceklerden olmak için basvurulacaz.
devamını gör...
demekki fetö unsurları devlet kademelerinden ayıklandıkça idarecilerimizin eli güçleniyor ve sağlıklı kararlar alabiliyorlar. Allah'ın izniyle bu operasyon başımıza bela olan tüm terör maşalarının sonunu getirecek harekatlar dizisinin başlangıçı olur.
devamını gör...
henüz yorum yapabilmek için çok erken ancak, üzerindeki ölü toprağını atmakla eş değer bir şey.

bunun dışında konuyla bağlantısı olduğu için belirtmekte fayda var; türkiye önü alınamayacak bir şekilde büyüyüp güçlenecek. bir tahtırevalli düşünün, bunun bir ucunda rusya bir ucunda amerika oturuyor. ortadaki denge çubuğu türkiye. önümüzdeki 25-50 yıllık süreçte yepyeni bir konfederatif birlik görüntüsü oluşacağı kanaati var bende. tr, suriye, ırak, lübnan, ürdün, filistin ve hatta israil.
çünkü petrol rafa kaldırılıyor. yeni enerjiler başlayacak. bu yapının oluşması için
1 petrolsüzlük
2 bölgede güçlü bir abi

güçlü abi için bu operasyonlar şarttı.
devamını gör...
pyd pacavrasi sozdd lideri salih muslimin zirlamalarina bakilirsa ne derece olumlu bi harekat oldugu gozlenebilir.
sinirda olusturulmaya calisilan cani bir kürt kantonu hayalleri sekteye ugrayacak gibi duruyor.
benim korkum ulke icinde konuslanmis pkk-isis hucrelerinin harekete gecip bir katliam zinciri planlamalaridir.

devamını gör...
güvenli bölge politikası gereğince fırat'ın batısına yapılan konuşlandırma harekatı.

sanırım amaç; azez - mare hattına benzer bir hattın oluşturulması. böylelikle güvenli bölge'nin batı doğu sınırı kontrol altına alınacak.

peki buraya kim konuşlandırılacak?

özgür suriye ordusu denilen mal değnekleri. yani türkiye oraya bir korkuluk koyacak ve arkadan sürekli gözetleyecek. zaten şu an öncü kuvvet olarak türk özel kuvvetleri ilerliyor. sonrasında öso gelecek.

şu açıdan da değerlendirmek lazım; devlet söylemden eyleme geçiş yaptı. bu güzel bir gelişme.

Allah yar ve yardımcımız olsun.
devamını gör...
bu olayı eleştirmek istesek yerden göğe kadar haklı sebepler bulabiliriz.
bu olayı desteklemek istesek yine yerden göğe kadar haklı sebepler bulabiliriz.
o yüzden biraz ortaya karışık bir tanım yapayım.

artı yönleri;

- suriye ile en uzun kara sınırına sahip tek ülkeyiz ve buna rağmen olayların dışında kalmamız beklenemez.
- sınırn diğer tarafı ışid in elinde olursa onların canlı bombacılarını kontrol edemez pyd nin elinde olursa bu seferde onların canlı bombacılarına engel olamayız.
- göç sorunu var sessiz kaldıkça göç daha da çok çoğalıyor.
- dünyanın her ülkesinden operasyonal güçler varken bizim olmamamız söz hakkı olmamamıza da gelir.
- orada bir mezhep çatışması var her an buraya da sıçraya bilir bir an önce bitmesi lazım.
- orada olmazsak orayı pyd ile birleşik devletlere esad ile rusya'ya bırakırız.

eleştirel yönleri;

türbenin taşınmasına oldum olası üzüldüm. zira o türbe arazisi söz hakkımızın olmasına işaretti. mesela iran kutsal türbeler için birleşmiş milletlerden yasal bir onay aldı ve 100 bin asker gönderme hakkı aldı.
türbeler şimdi onların yasal bölgesi bizde öyle yapabilirdik.

orada senelerdir çatışma içinde bulunmuş savaşçılar var hava destekli esad ve pyd orduları bile ilerleyemiyor bizim askerlerimiz için iş zor. zira fetö olayı ile gördük ki özel kuvvetlere sızmaları dolayısı ile 2 gün ormanda aç kaldılar rezil oldular. nedeni torpil ile girmeleri idi.

eğer olur da orada taraf seçerse işler çok karışır. hem dünya arenasında hem iç arenada.

Allah göstermesin asker ölümleri çok olursa tepkiler çoğalabilir.

bu örgütlerin türkiye'deki hücreleri ani harekete geçebilir.

operasyon başarılı olursa orada kalmamız lazım geri dönersek bir kaç hafta sonra ya pyd ya öso ya da esad geri girer

her neyse oynanmış karmaşık bir oyuna kapıyı açıp sonradan girdik Allah hayırlısı ne ise onu versin.

devamını gör...
çok önemli bir operasyon. bizlere dûa etmek düşüyor. " rabbim, üstümüze (gürül gürül) sabır yağdırsın, ayaklarımıza sebat versin ve kâfir topluluğa karşı bizi muzaffer eylesin.!"
devamını gör...
24 ağustos 2016, tsk'nın cerablus'a yaptığı operasyonun adı; fırat kalkanı.
devamını gör...
yavuz sultan selim'in mercidabık muharebesinin 500. yıl dönümünde başlatılmış harekattır.

netice itibariyle; devlet hafızadan ibarettir.
devamını gör...
elin rusya ve amerika'sının at koşturduğu ata topraklarına operasyon.
500 yıl barış içinde yaşayan osmanlı topraklarına ikinci yavuz harekatı.
(bkz: mercidabık savaşı)

edit : mercidabık demiştim, kaderin cilvesine bak, bugün mecidabık savaşının yıldönümü imiş.
devamını gör...
umarım bizim için bataklık değilde ata toprağımızda bir zafer olur.

Allahu ekber.
devamını gör...
bordo-berelilerin suriye'ye girdiği yönünde iddialar bulunmakta.

şu ana kadar hava kuvvetleri tarafından 12 hedef tam isabetle vuruldu. topçu, çnra, havan tüm ateş destek vasıtalarından açılan atışlar sonucunda 70 hedef tam isabetle vurularak imha edildi denilmekte.
devamını gör...
eğer türkiye geri çekilirse pyd'ye sınırı vermekten başka bir işe yaramayacak operasyon. ayrica pyd konusunda samimiyse turkiye afrini vursun nubl zehrayı vursun. kobane, tel abyad say say bitmez...
devamını gör...
inşallah başarıyla sonuçlanacak operasyon. rabbim yar ve yardımcıları olsun...
devamını gör...
20 tank ve 50 bordoberelinib komutasındako 3bin civari türkmen ve öso askerinin gerçekleştirdiğine dair bilgiler olan operasyon.

Allah hayr etsin inşallah.
devamını gör...
türkiye bu müdahaleyi yapmasa ne olacaktı:

- pyd abd'nin desteğiyle cerablus'u alacak, suriye'nin kuzeyi şerit halinde tamamen pkk'nın eline geçecekti. bu neden önemli ? zira kuzey ırak'ta bir kürdistan özerk yönetimi var, gene abd'nin oluşturduğu. eğer suriye'de tamamlanırsa, geriye bir tek türkiye'nin güneydoğusu kalıyor. eğer cerablus pyd'nin olursa türkiye 10 sene içinde ya bölünür, ya da büyük bir savaşa girer.

- pyd kuzeydeki birliğini sağlayınca türkmenleri katledecekti. yahut türkmenler türkiye'ye göçmek zorunda kalacaktı. ayrıca suriyeli muhaliflerin elinde olan akdeniz kıyısı da kürtlere verilerek sözde kürdistan'ın akdenizle bağlantısı sağlanacaktı. böylece barzani türkiye'ye bağımlı olmaktan kurtulacak, petrolünü pyd üzerinden akdeniz'den satacaktı. bu türkiye için hem ekonomik kayıp, hem de güneydoğu'nun kendisinden kopmasının çok kolaylaşacağı bir durum olur.

şimdi hala buna suriye'nin içişlerine karıştık, yok işgalci olduk diyen varsa: hewal lütfen ötede oyna... 30 senedir içimizde kürdistan kurmaya çalışan örgüt suriye'nin 3'te 1'ini ele geçirecekken, en uzun sınırımızı pkk alırken bizim oraya müdahalemiz içişlere karışma falan değildir. bu bizim iç meselemiz zaten !
devamını gör...
vurun şanlı silahınızla gönül mülkü düzelsin dediğim operasyon. Allah'ım yar ve yardımcınız olsun.
devamını gör...
yapılan müdahalenin ülke açısından önemi var. kendi bekası için güneyinde bir kürt koridoru, özellikle terör olarak gordugu güçlü bir ypg ve isid istemeyen turkiye devletinin attığı adımdır. ozellikle muhalifleri ki muhtemelen onları kullanabileceği için bölgeye koymak isteyen devlet muhaliflere girmiş oldu bu operasyona. hatta denilene gore muhaliflerin operasyonunda onlara yardım etmek için girdik.

bu yapılan bir ülkeye müdahaledir. kendi çıkarı için adım atmaktır. ayıp mı, yasak mı? bildiğim kadarıyla değil. ama buna tutup kutsal bir gaye yukelemek saçma. abd nasıl ki petrolu almak için demokrasi ayağına içine etti ortadogunun biz de şu anda o petrol başkasının eline değil bizim tarafımızdan olanın elinde olsun, yarın bir gün sinirimi taciz edilmesin diye giriyoruz. arada abd nin aşırı emperyalist oluşunun dışında bence pek bir fark yok.

ama dediğim gibi yapılan gayet de ülkeler arası dinamiklerde her ülkenin gerekli donanımı olduktan sonra kolayca yapabileceği birşey, yapmak isteyeceği turden. lakin tutup buna yok suriye de bunu istiyor, amacimiz Allah rızası vs demeyin. çıkarsınız var, orta karar güçlü ülkeyiz ve istediğimizi almak ve dengelerde rol sahibi olmak için adım atıyoruz.

Allah az kişinin öleceği ve kat'i sonuç alınıp rahata kavusacagimiz bir bitiş nasip etsin. insanlar olecekse ve buna göz gore girip elimiz boş doneceksek eli kanlı başka devletten hiçbir farkımız olmaz o zaman.
devamını gör...
türkiye yaklaşık 4 senedir zaten muhaliflerin yanında. biz zaten bu savaşın içindeyiz. ortada bir suriye devleti yoktur. suriye'nin kuzeyi şu anda paylaşılamayan bölgedir ve esed rejiminin egemenliğinde değildir. hal böyleyken bu bir başka ülkenin "içişlerine karışmak" diye nitelendirilemez. zira suriye meselesi şu an zaten dünyanın meselesi, karışmayan ülke mi kaldı ? algı kasmayalım.

yok kardeş kendi menfaati için falan da tam karşılamıyor. basbaya da kutsal bir meseledir. türk silahlı kuvvetleri aynı 1974'te kıbrıs türklerini nasıl soykırımdan kurtarmaya gittiyse ve onlara kıbrıs türk halkı nasıl "mücahitler" dediyse işte şimdi de olan bu. türkiye terör örgütlerine karşı mağdur halkın güvenliğini de sağlamaya gidiyor. stratejik gayesi kendi iç bütünlüğü için bölgenin demografik yapısıyla oynanmasına izin vermemek. bunu amerika'nın petrol alma gayesiyle karşılaştırmak kusura bakma andavallıktır. biri ekonomik ve emperyalist bir gaye iken diğeri kendini ve kardeş halkları müdafaaya dönük bir harekat. nasıl bunları aynı kefeye koyarsın... hayret ya...

aşağı not: yine kıbrıs harekatından örnek olacak. bu harekat yapılmadan da "türkler gidemez, gitse de yapamaz, yapsa da kalıcı olmaz" deniyordu. ne olduğunu gördük. imkan oluştuğunda, cesaret edildiğinde bal gibi de oluyor. suriye bizim olsun halep'i alalım falan değil burdaki mesele. olay stratejik bir bölgenin müdafaası. ütopik bir durum yok. eğer bugün bu harekat yapılmazsa yarın "ben pkk yı sınırımda istemiyorum" dediğinde kimse seni iplemez. alan razıdır veren razıdır.
devamını gör...
reel politik ve icraatte işid e saldırılırken çoğu muhafazakar-islamcı, lafa gelince kürd kardeşliğinden iman bulan sözlük yazarlarının (hiç bir suriye gerceğini tanımadan) frekanslarını tümü ile ypg üzerinden kürdün tırnağı uzamasın fakat türkün gönül mülkü ihya olsun algısı ile harek ettirmesi bir hayli düşündürücü. sosyoloji aslında belli iken şimdi bir daha gerceğe, ete kemiğe büründü.
soru şu: abd destekli büyük bir darbe girişiminden kıl payı kurtulmuşsun, hala bu darbenin artcı sonuçlarının olacağını söylüyorsun, bütün dünyanın sana düşman olduğunu söylüyorsun. muhakkak operasyon için nato yetmiyor muhtemelen rusya dan izin (yada yönlendirilmesi) alıyorsun. bütün dünya bana düşman diyorsun..(eğer düşman ise bir gecede biten bir düşmanlık nasıl oluyor, eğer düşman değillerse bu nasıl oluyor) 20 tank ve 150 asker ile girmişsin. 5 yıldır suriye de desteklediğin bütün islamcı-muhalif oluşumlar ve onları vekaletine almış istisnasız bütün ülkelerin politikaları bir şekilde bumerang gibi geri sana dönmüş ve sen hala kazandığını- kazanacağını sanıyorsun. onu öyle san da.. kazanmanı istemiyorsam namerdim. hersey olayım da senin bu saçmalıkların banada kaybettiriyor be kardeşim..insanlığımdan -duygu, düşünce ve değerlerimden- alıyor.. biraz uyanık olurmusun. olaki bu halinden ben de aydınlanmış olurum bir nebze.
devamını gör...
Allah askerlermize başarı nasip etsin.

sabrın taştığını gösteren operasyon.
devamını gör...
öso güçlerinin cerablusa girerek çatışmaya başladığı operasyon. Allah yardımcıları olsun.
devamını gör...
türkmen grupların kırmızı öso birliklerinin mavi kol bandı taktığı operasyon.
devamını gör...
ışid'in cerablus sorumlusu ebu hafs el-şami nin öldürüldüğü operasyon. maşallah operasyon akıyor.
devamını gör...
türk f-16 larının cerablus un güneyini bombalaması ile devam eden operasyon.
devamını gör...
umarım ki bu operasyon sadece cerablusla sınırlı kalmaz, pyd nin fırat nehrinin diğer tarafında kalması lazım en azından. zira cerablus ve azez muhalif grupların elinde olsa bile değişen bir şey olmayacak. çünkü pyd kürt koridorunu daha aşağıdan yani mare, bab ve münbiç hattından birleştirecek. şuan mare ve münbiç zaten pyd nin elinde. bu iki şehrin ortasında bab şehri var. çok yakında pyd, işid in elindeki bab şehrine abd desteği ile saldırarak kürt koridorunu daha aşağıdan birleştirecek. dış işleri bakanımız cavuşoğlu, cerablus operasyonunun "abd nin bilgisi dahilinde" gerçekleştirildiğini söylüyor. galiba abd ağzımıza bir parmak bal daha çalıyor.
devamını gör...
sırada pkk. gümbür gümbür geliyoruz. sempatizanlar simdi siz düşünün!
devamını gör...
gündeme türkiye 'darbesi'..

bir hafta olmadı.. 'korkmayın gidin savaşın' dedim.. geçte olsa doğru karar oldu.. bu ülke emperyalistlere boyun eğicek bir toplumdan oluşmuyor.. başımızdakiler bizim gücümüze inansın.. biz Allah ın izniyle hep arkalarındayız.. rabbim muzaffer eylesin.. dualarımız güçlü türk ordusuyla..!!

(bkz: oyuna gelmeyeceğiz zırvası)


devamını gör...
an itibariyle temizlik seviyesi %60 olan operasyon.
devamını gör...
cerablus'u almak önemli. şu ana kadar başarılı gidiyor her şey. ama daha önemlisi elde tutabilmek. bunun için her an teyakkuzda olmak gerekecek. pyd cerablus'u almaya çalışırsa bizzat gidip aldığımız ve öso ile türkmenlere bıraktığımız için daha fazla söz ve müdahale hakkımız olabilir. ışid'in de sürekli bombalı eylemleri olabilir şehre karşı.
devamını gör...
suriye türkmenleri derneği başkanı ekrem dede şöyle demiş .

"türk askeri sadece türklerin değil bizim de askerimizdir. türk askeri mehmetçiktir, peygamber muhammed mustafa'nın askerleridir. türkiye, islam ülkelerinin son karargahıdır. bize yardıma geldi, bizi kurtaracaklar çok teşekkür ediyoruz."
devamını gör...
hiç normal gelmeyen bir operasyon kalkışması. umuyorum ki askerimize zeval vermez Allah. ama hiç inandırıcı gelmiyor. ingilizin beslediği işid amerikanın koruması altındaki ypg böle çat çat vurulup bitti gitti denilecek değil gibi geliyor. biz böle askerimiz ile ordumuzla göğsümüzü kabartarak övünürken sanki birileri bizle çok pis dalga geçiyor gibi bir his var. daha çok şey göreceğiz gibi.
devamını gör...
darbe olur tiyatro..
müdahale olur normal gelmiyor dersin de..
sen normal misin çocuğum..
devamını gör...
türk silahlı kuvvetleri (tsk), abd öncülüğündeki koalisyonun da desteğiyle suriye'nin cerablus kasabasına dün sabahtan itibaren müdahale etmeye başladı.

'fırat kalkanı' adı verilen harekata tsk'nın tankları, savaş uçakları ve özgür suriye ordusu'na (öso) bağlı güçler katılıyor.

gazeteci fehim taştekin, yapılan müdahalenin amacı ve olası sonuçları hakkında bbc türkçe'ye değerlendirmede bulundu:

* cerablus, 2013'ten bu yana ışid kontrolündeydi. türkiye neden daha önce müdahale etmedi, neden şimdi ışid'e karşı cerablus'ta operasyon düzenliyor?

“şimdi müdahale etmesinin beş nedeni var. birincisi, türkiye, ışid'i cerablus'tan atan gücün kürtler olmasını istemiyor. malum kürt koridoru endişesi.

“kürtler, kobani ile afrin arasında bağlantı kurmak için bu bölgeye özel önem veriyor. tabi rojava üzerindeki ışid baskısının bitmesi için de bölgenin temizlenmesi lazım.

“ikinci neden cihatçı grupların türkiye'nin kapıları açması sayesinde bu bölgeyi ele geçirmiş olması. sonradan ortaklarını kovup tek başına hükmeden ışid buralarda temizlik yaparken de türkiye ses çıkarmadı. zaten türkiye-ışid bağlantısı da bu olaylar nedeniyle kuruldu. ardından türkiye ışid'in rojava'ya karşı saldırılarını kolaylaştırdı. son olarak da ypg'nin önüne konan fırat'ın batısına geçemez kırmızı çizgisiyle esasen ışid'e de dolaylı olarak kalkan olmuş oldu.

“bu pozisyon türkiye üzerindeki baskıları artırdı. türkiye, ypg liderliğindeki suriye demokratik güçleri'nin cerablus'a operasyon yapmasını önlemek için kendi güdümünde gruplarla operasyon yapmak zorunda kaldı. hem ışid'i destekliyor görüntüsünden hem baskılardan kurtulmak için bunu yapma gereği duydu.

“üçüncüsü, ışid artık türkiye'yi de incirlik üssünü açtığından beri artan oranda tehdit eder hale geldi. artık hükümetin eli kolu bağlı kalamazdı. gerçi içerdeki hücrelerle samimi ve ciddi olarak mücadele etmemesi de ayrıca sorgulanmalı.

“dördüncüsü, türkiye rus uçağını düşürdükten sonra suriye'de oyun dışı kalmıştı. bu şekilde oyuna dönme fırsatı buldu.

“beşincisi, bu operasyonla esad karşıtı güçlere desteğin önünü açmak istemiş olabilir. bu güçler halep'te çok zor durumda.

* rusya ve abd'nin bu operasyona yaklaşımı nedir? onaylıyorlar mı?

“ruslar ve amerikalılar operasyonu onaylıyor, ama onayladıkları şey erdoğan'ın deklare ettiği gibi hem ışid hem ypg/pyd'ye karşı operasyon değil.

“rusya'nın onayı olmadan suriye hava sahasına türk savaş uçakları ya da karadan tanklar giremez. ruslar s-400'ler ile hava sahasını türklere kapatmıştı. ilişkiler normalleşirken bu konuda da anlaştılar.

“abd ile zaten bu konuda mutabakat sağlanmıştı. erdoğan son abd ziyaretinde, "siz havadan destek verirseniz, biz de müttefikimiz olan muhalifleri cerablus'a sokarız" demişti. bunu iki kez el rai'ye yönelik olarak denediler, ama başaramadılar.

“ama operasyon kürtlere yönelirse abd frene basabilir, çünkü ypg artık sahada amerikan müttefiki.

“ruslar da ypg'ye karşı savaşı onaylamaz.

“suriye ile anlaşma olduğunu sanmam. esad, kürtleri erdoğan'a altın tepside sunup mutlu etmez. tabii halep'teki gruplara türk desteği kesilirse durum değişir.

* türkiye cerablus operasyonuyla neyi hedefliyor, asıl stratejisi nedir? amacına ulaşır mı?

“resmi açıklamaya göre, cerablus'u ışid'den temizlemeyi ve pyd/ypg ile mücadeleyi. ama asıl hedef tabi ki kürtlerin kontrol alanını sınırlamak. sdg'yi (suriye demokratik güçleri) cerablus'tan uzak tutabilirler ama menbic'ten çıkartamazlar ve el bab'a yönelmekten de alıkoyamazlar.

“ayrıca sahadaki sdg operasyon planlamasının abd ile birlikte yapıldığını unutmamak lazım.

“türkiye, ışid niyetine hedefi büyütürse abd ile karşı karşıya gelir. ayrıca sahayı ışid sonrası nasıl tutacakları konusunda ihtimal hesaplarının sağlıklı yapıldığını sanmıyorum. türkiye'nin çalıştığı grupların kapasite ve kabiliyetleri sınırlı.

“bunlara amerikanvari bir destek sağlanmadığı sürece el rai'deki hezimet tekrarlanabilir.

* türkiye'nin suriye'ye geçişlerine yardımcı olduğu öso militanları kimlerden oluşuyor?

“türkmenler ve bazı arap birliklerinden oluşuyor.

* cerablus kürtler için neden önemli? alternatif güzergâhları var mı?

“kürtlerin tahayyülünde derik'ten afrin'e bir coğrafyayı federatif bir yapıya dönüştürmek var.

“türkiye gibi suriye yönetimi de buna izin vermek istemiyor. şam yönetimi üçlü kantonu müzakere edilebilir buluyordu, ama federasyon başka bir perspektif ve bölünme korkusunu besliyor. bu korkuyu tetikleyen başka bir husus da amerikan askeri varlığının kalıcı hale gelmesi ihtimalidir.

“eğer cerablus olmazsa kobani-afrin bağlantısı türkiye sınırlarının 30-40 km kadar güneyinden menbic ve el bab üzerinden bir koridorla sağlanabilir. şu an üzerinde durulan güzergâh da burası.

* ışid suriye'nin kuzeyinde zayıflarsa türkiye içinde eylemlerini arttır mı?

“elbette artırır. türkiye sınırlarına ihtiyacı olduğu ve ankara'nın laçka politikasından istifade ettiği için türkiye'deki eylemlerini üstlenmiyordu. artık düşmanlık doğrudan ve aleni hale gelebilir.

* cerablus operasyonu türkiye ile suriye'de esad hükümeti arasındaki ilişkiyi nasıl etkiler?

“türkiye, suriye politikasında bir değişikliğe gidecekse bir şey almak istiyor; o şey de rojava'yı yıkmaktır. esad ile ortaklığın şartı kürtlere karşı ortak cephe kurmaktır.

“ankara ypg konusunda amerikan politikalarından dolayı mutsuz. şimdi iran ve rusya ile yeni ortaklığı kürt karşıtı bir zemine çekmeye çalışıyor.

“ancak iran pkk konusunda türkiye ile aynı hassasiyete sahip olsa da rojava konusunda ankara ile aynı dalga boyunda değil. rusya da öyle.

“iki ülke için kürtler, şam ile anlaşır ve özerklik kurarsa sorun olmaz. ayrıca iki ülke de abd'nin “kürtler üzerinden bölgenin geleceğine kendi çıkarlarını saplamasını istemiyor.

“türkiye'nin izlediği bu yol en çok öfkelendiği amerikan senaryosuna yarar.”

*sorular bbc türkçe'ye ait.
devamını gör...
sıranın hewallere de geldiği operasyon. vurun kahpelere!

--- alıntı ---

türk silahlı kuvvetleri, cerablus'un güneyinde ypg'li bir grubu top ateşiyle vurdu.

suriye'deki "fırat kalkanı" operasyonu kapsamında ilk kez ypg de vuruldu.
akşam saatlerinde keşif uçakları, bir grup ypg'linin cerablus'a hareket ettiğini belirledi.
menbiç'ten yola çıktığı tahmin edilen grup, karkamış'ta konuşlu fırtına obüsleriyle vuruldu.
ypg'liler, cerablus'a 10 kilometre kala etkisiz hale getirildi.
tsk, önceki gün suriye sınırının ışid'den temizlenmesi amacıyla operasyon başlatmıştı. "fırat kalkanı" adı verilen operasyonla, pyd/ypg'nin fırat'ın batısına geçmemesi hedefleniyor.
abd dışişleri bakanı john kerry bugün telefonla aradığı dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu'na pyd-ypg güçlerinin fırat'ın doğusuna çekilmeye başladığını söylemişti.

--- alıntı ---
*
devamını gör...
şu silahımız kullanılmıştır. az önce mete yarar cerablus operasyonu sırasındaki atışların videosunu gösterdi. aşağıdaki video başka.

devamını gör...
herkes tarafından söylenen operasyonun amaçları; tsk'nın bozulan imajını düzeltmek, ışid'ı geri püskürtmek, pyd'yi fırat ın doğusuna çekilmeye zorlamak, başta öso olmak üzere ılımlı muhaliflerce kontrol edilecek azez-mare, cerablus menbiç hattını birleştirmek, orada mülteciler için güvenli bir bölge oluşturmak. benim yorumum ise bu amaçların hepsinin gerçekleştiğini varsayalım bundan sonra türk ordusu halep'e yönelirse şaşırmayın.

devamını gör...
istanbul dan gönderilen 105 tankın sınıra ulaştığını düşününce bir kaç güne hızlanacak operasyon. zaten ypg ye iki gün süre vermişler gitmezlerse ki gitmeyecekler ondan sonra terörist kıyımı izleyeceğiz.
devamını gör...
opearsyonun resmi ismi fırat kalkanı operaysonu'dur.
devamını gör...
-haber doğruysa- ilk şehidimizi verdik. tanksavar füze ile tankımız isabet almış. 1 şehit ve yaralılarımız mevcut. Allah rahmet eylesin. yaralılara da acil şifalar.

pkk/pyd'nin elinde hem bu anti-tank füzelerinden hem de rus yapımı manpadsler var. elbette fırsatını buldu mu kullanıyorlar. ypg'nin menbic'ten tamamen temizlenmesi lazım. yoğun bombardıman ve karadan temizlik yaparak fırat'ın doğusuna sürülmeliler. orda durdukları her-gün tanklarımız isabet alır ve şehit sayısı artar.
devamını gör...
obüsler ile afrin in uçaklar ile cerablus un vurulması ile devam eden operasyon.
devamını gör...
sonuna kadar desteklediğimiz sınır ötesi operasyondur. 24 ağustos 1516 mercidabık savaşı'ndan 500 yıl sonra aynı bölgeye girilmesi de tesadüf değil tevafuktur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar