first blood

ailece hayatımızda önemli yeri olan film.
john rambo abimizin karakolda hortumla yıkandığı sahneden etkilenen babam kardeşimle ben ne zaman yaramazlık yapsam banyoya sokup aynısını uygulardı.
devamını gör...
reis in ara ara post travmatik stres bozukluğu belirtileri gösterip ölen arkadaşları için ağladığı film. tamam can ciğer kardeştiniz de sizin ne işiniz vardı birader vietnamda. onu da sorgula. beni siz gönderdiniz demek kolay hacım.
devamını gör...
öncelikle şunu yazayım ilk kan filmi içinde çok fazla ateşli ve delici-kesici silahlı şiddet barındırsa da askeri temalar epey baskın olsa da anti-militarist bir filmdir.
ilk kan devam filmleri bu içerikte değildir onu da ekleyeyim. (son rambo'yu izlemedim)


süper asker diye bir şey yoktur abd bunu 1970'lerin içinde denedi sonuç eğitimi eksik , kafa ve kol gücünü beraber kullanamayan herhangi bir operasyonu bitiremeyecek kapasite de asker çıktı meydana proje iptal edildi,komando ve özel birlik sistemine -eğitimine döndü abd. bizde de kıbrıs harekatı sonrası özel birlikler kuruldu .
rambo bir kurgudur ve militarizme bir eleştiridir.
en iyi asker emir -komuta zincirine uyan eğitimini aksatmayan akıl ve beden gücünü beraber kullanan askerdir. cesaret derseniz ben istihkam derim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar