flört

evlilik öncesi/dışı arkadaşlık da denebilir. islam alimleri arasında kahir ekseriyet caiz olmadığını düşünür. bir kısım fakih ise, ilişkiye cinsel bir boyut katılmadığı ve fazla başbaşa kalınmadığı müddetçe sakıncasının olmadığını söylerler. elbette ki buradan ahkam kesecek değilim ama insanların hareket alanlarının hayli genişlediği(kadın-erkek), hayatın temposunun bu denli arttığı, kadın-erkek ilişkilerinin daha sıkı hale geldiği, evlenmenin ciddi bir soruna dönüştüğü şu zamanda, fıkhi hükümlerin, insanların ihtiyacını ne derece karşıladığı ayrı bir merak konusudur.
devamını gör...
flört olmadan nasıl evleneceksiniz be islam alimi hoca arkadaşlarım. hiç tanımadan, konuşmadan, görmeden. gerçi siz tanırsınız. kalp gözleriniz açık olduğu için bir bakışta karar verirsiniz doğru kişi olduğuna. size lafım yok o zaman. saygı duyarım.
devamını gör...
batılı ve batıcıların anlam dünyasındaki karşılığı ile samimi müslümanların anlam dünyasındaki karşılığı incelenesi kelime.
devamını gör...
dinimizce yasak olmasına rağmen, çoğu insanın çok rahatlıkla yaptıkları eylem. başörtülülerin hakkını savunurlar, namaz kılmayanı, oruç tutmayanları kınarlar falan ama flört etmekten, el ele tutuşmaktan, öpüşmekten falan geri durmazlar. üniversitelerde böyle tipler çoktur. dindar geçinir ama mesele kız/ erkek olayına gelince işler birden değişir. nefis denen bir şey var haliyle.insanlar buna yeniliyor anlıyoruz ama müslüman herşeyiyle örnek olmalı. namaz kıl, oruç tut, kapan gibi telkinler verip de sen mesela kampüs köşelerinde sevgilinle el ele tutuşursan olmaz böyle. kimse kaale almaz seni. sonra dindarlar şöyle yapıyor, böyle yapıyor diyorlar. bir bakıma haklı adamlar. öz eleştiri yapmak lazım bazı konularda.
devamını gör...
islam'da bekar olan kadın ve erkeğin yalnız kalmamak şartıyla yan yana bulunması serbest olduğuna göre normal olan davranış. istenen şey zinaya yaklaşılmamasıdır. yalnız kalmayan, toplum içinde, çarşıda pazarda gezen, birbirini seven çiftler zinaya bulaşamazlar. ayrıca şu hadisi hatırlatmakta yarar var:

"evlenmek için bir kadına talip olan kimse yapabilirse nikahlamasına cezbeden yerine baksın."
kaynak: ebu davud, k.nikah 1783 ahmed bin hanbel, müs. mükessirin 14059
devamını gör...
eski kim bunlar ın solistinin solistliğini yaptığı grup
astomkonte, modern ortam romantikleri, bize dervişler geldi aklımda kalan parçaları.
devamını gör...
gönül eğlendirmenin lügâttaki karşılığıdır.

ha sen karşımdakini "tanımak istiyorum" dersen söz gibi, nişan gibi durumlarımız var töremizde. en azından arada bir seviye olur. ama nedir; işte benim kız/erkek arkadaşım, sevgilim filan.. görüyoruz sonra iki hafta sonra başkalarıyla..

hadi bazı erkekler böyle çakal oluyor. e kızların kendilerini kullandırmalarına da ben bir erkek olarak anlam veremiyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar