flüt

çalması kolay olduğŸundan ilkokuldaki temel müzik eğŸitiminde kullanılan, blok, yan, panflüt şŸeklinde türleri olan üflemeli bir çalgı.
devamını gör...
fiziksel işkence aleti olarak da iş gören enstrüman. blok flütün alt kısmındaki küçük parça kemik kırmasın diye çıkarılır. ondan sonra işkencenin muhatabı olacak kişi elini açar ve işkenceci ele birkaç defa vurur. çok acıtır.
devamını gör...
yıllardır okullarda flüt aldırılır, çocuklar çalsın diye. yıllardır milyonlarca flüt satılmıştır bu ülkede de dünya çapında bir flüt sanatcımız mı çıkmıştır sanki. boş iş. flüt sanayi kalkınmış, saz sanayi gebermiştir. Allah hayrını versin ankara merkez ihl deki müzik hocamız beni flütün yok diye döverdi, babamda ben flüt almam derdi. yıllar sonra o hocam işyerime gelirdi, beraber çay içerdik. birgün "hocam flütün yok diye beni niye döverdin?" dediğimde "ya bizde cahildik o zamanlar" diye cevap vermişti.
devamını gör...
esasında flüt denilince akla ilkokulda çalınan blok flüt gelir ancak gerçek olan bizim yan flüt dediğimiz çalgıdır flüt.çalmasını bilene güzel alettir
devamını gör...
ivan radoyev şiiri.

ölüyüm ben.
üstelik de iyiyim.
daha soğuğum bir felaketten
- bir yangından karda kışta.
yani ben, bir neden değil, sonucum son hesapta.
ey, kondüktör bey,
biz ölüler,
ücretsiz yolculuk eden vatandaşlarız
-yeniden doğuma, sakın inanma!
ölüyüm ben.
iyiyim de üstelik.
geçen gün bir uyluk kemiği bile buldum,
kızılderili baltasına benzeyen.
bir zamanlar anatomik görevini yapıyormuş o da
-küçük bir düzenleme sonunda flüte dönüştü hemen.
ah, ne sesler çıkıyor ondan
-yuvarlak ve dengeli sıfırlar gibi!
hiç işitmediniz mi? dinleyin beni, ey diriler!
cennete inanmayın!
dinleyin beni, ey diriler
-o, çoktan ölmüş, anlayın!
cennetten söz edilince ölüler dalga geçiyor güle güle...
burada hiçbir şeycik yok. dahası korku bile!
devamını gör...
ulkemızde yan flut olarak bilinir. oysa kı bızım flutten anladıgımız ılkokulda caldıgımız blok fluttur.o yuzden eger flut calıyorsanız yan flut dıye acıklama yapmanız gerekır.
devamını gör...
12.
flüt, üç parçanın birleşiminden oluşan bir enstrümandır.

-baş (ya da ağızlık)
-gövde
-kuyruk

bu müzik aletinin satın alınırken verilen bir temizleme çubuğu bulunur. çalgının başına pamuk konularak flütün içi temizlenir çalgının baş bölümünde bir üfleme deliği vardır. bu nedenle bu bölüme "ağızlık" da denir. üfleme deliği çalıcının alt dudağına dayalıdır. sağ omuz yönünde, yere koşut olarak tutulur. sol el ağızlık tarafında, sağ el ise kuyruk tarafında tutulur. iki elin baş parmağı alttan flütü destekler. flütün borusu silindir şeklindedir. çapı 1,9 cm'dir. flüt ağızlıktan başlayarak kapalı uca dek 67,2 cm'dir.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar