fomo

nomofobinin kayınbiraderidir. teknolojik gelişmelerle artık son model cep telefonlar hemen herkesin cebine girdi. bununla birlikte artık bilgiye ulaşım daha da kolaylaştı. insanlar merak ettiği bir konuyu anında internet aracılığıyla öğrenebiliyor. hemen her konuda bilgi sahibi olmaya çalışmak insanı bir zaman sonra yetersizlik duygusuna iter. facebook, twitter gibi mecraların narsisizm üzerinde etkisi de yadsınamaz. sabah uyanır uyanmaz acaba paylaşımım kaç beğeni aldı? mesaj geldi mi? kim ne hashtag açmış? vs vs nedenlerle hemen telefona sarılıyoruz. bu korku genellikle sosyal medyayı oldukça etkin kullananlarda gözleniyor. sırf gündemden düşmemek için köyüne ayda yılda bir giden tanıdıklarım var. niçin? internet yok!

(bkz: twit atmasa ölecek insan)

devamını gör...
sosyal medyadaki gelişmeleri kaçırma korkusu .
daha çok 18-25 yaş arasında görülüyormuş . bu yüzden kişi vaktini fazlasıyla internette ve sosyal medyada geçiriyorsa, bu durum onun duygu durumunu negatif oranda etkiliyorsa, özgüven problemine ve çevresindeki insanlarla iletişimini, ilişkisini negatif anlamda etkiliyorsa kişinin tedavi edilmesi gerekliymiş.

kişi mutluyken, heyecanlıyken ve herhangi bir durumdan memnunken bir anda arkadaşlarının kendisi olmadan gittiği bir sosyal aktiviteyi görebiliyor. bilinçli olarak tercih etmese de insanların gidip eğlendiği herhangi bir ortamdaki fotoğraflar veya videoları da görebiliyor. bu da aidiyet ve güven hissini negatif derecede etkiliyor. kişi bir noktada aslında kendini dışlanmış, grubun dışında kalmış ve o gruba ait olmamış gibi hissedebiliyor. bu da duygu durumunda negatif geçişlere sebep oluyor.

sosyal medya fazla kullanırsanız, yaşadığınız ortamı da kaçırıyorsunuz. çevrenizde olup bitenleri, sesleri ve herhangi bir uyarıcıyı kaçırdığınız için anda da kalamıyorsunuz. fomo rahatsızlığının tedavisinde bağımlılık tedavisinin yanı sıra bilinçli farkındalık ilkesinden de bu anlamda yararlanılıyor.

kaynak haber
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar