fosfor

*

a metal p-blok elementidir. ilk olarak 1669 yılında hennig brand tarafından keşŸfedilmişŸtir. fosforun beyaz, kırmızı ve siyah olmak üzere üç tane allotropu bulunmaktadır.
devamını gör...
sodyum ampullerinin yapımında kullanılan camların eldesinde önemlidir. fosforik asit, özellikle gübre eldesindeki kullanımıyla, son yıllarda tarım ve hayvancılıkta büyük önem taşır hale gelmiştir. havai fişek, kibrit, deterjan ve diş macunu yapımında etkindir.
devamını gör...

--- alıntı ---
Fosfor insan vücudunda kalsiyumdan sonra en fazla bulunan elementtir. İnsan vücudu fosfora kemik ve diş oluşumu, hücre büyümesi ve onarımı, enerji üretimi, kalp kasının kasılması, sinir ve kas hareketleri, böbrek işlevleri açısından ihtiyaç duyar. Fosfor ayrıca vitaminlerin kullanımı ile besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde yardımcı olarak vücuda yarar sağlar. Fosfat (fosforun %85 kadarı kemikte fosfat formunda depolanır) hücre içi sıvıların ana anyonudur. Fosfatlar dönüştürülebilir olmalarından ötürü, birçok koenzim sisteminin ve metabolizma fonksiyonlarının işlemesi için gerekli bileşiklerle birleşme yeteneğine sahiptir. Fosfatların birçok önemli reaksiyonları özellikle ATP, ADP ve fosfokreatinin işlevleri ile ilişkilidir.Fosfatlar, pirofosfatlar ve ATP fosfor kaynağıdır. Özellikle sütlü besinlerde bulunur. Diyetle alınan fosfatların serbest formu ince bağırsaklardan emilir. Vücutta kemiklerde % 90 kalsiyum trifosfat, kalsiyum fosfat (Ca3(PO4)2) ve hidroksi apatit kristalleri halinde, plazmada ise 0,03-0,04 mg anorganik formda bulunur. İdrarla inorganik fosfat halinde atılır. Serum düzeyi parathormon ile sağlanır. Günlük fosfor ihtiyacı 2 g´dır.
--- alıntı ---

devamını gör...
en çok balıkta bulunmasına karşın balığa hiçbir faydasının dokunmaması düşündürücüdür. yeryüzünün en hızlı unutan canlısının bir hafıza güçlendiricisi olması ironiktir. balık ne kadar derinde ise fosfor bakımından o kadar zengin olur. kalkan balıkları bu bakımdan en zengin fosfor kaynağıdır denilebilir. insan beyni için önemli bir elementtir.
devamını gör...
akıllara ısaac asimov'un sözünu getiren elementtir. " hayat, fosforun tamamı yok olana kadar çoğalabilir, fakat sonrasında hicbir şeyin engelleyemeyeceği acı bir durgunluk olacaktır."
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar