fotoğraf çekmek

herkesin rahatlıkla yapabildiği fakat göründüğü kadar basit olmayan eylemdir.eğer ki sıradan bir fotoğraf çekmek istiyorsanız deklanjöre basar geçersiniz fakat iyi bir kare almak istiyorsanız öncelikle iyi bir makinaya ve iyi bir lens e ihtiyacınız vardır.fotoğraf çekmeden önce daha çok hangi tarz fotoğrafları tercih ediyoruz bunlardan bahsedelim.

karışık ve basit;çoğu zaman eşimizi dostumuzu arkadaşımızı yada kendimizi çeker muhakkak arkaya bir şey alırız,ya manzaradır,ya bir objedir yada farklı bir mekandır.bu tarz fotoğraflar çekerken kendinizi yada kimi çekiyorsanız muhakkak onu kadrajın tam ortasına alın,ne sağına ne soluna ve bunu yaparken kenarlıklara muhakkak dikkat edin.(orantılı olsun)

manzara ; çekerken asla kendinizi şartlandırmayın baktığınız zaman gördüğünüzü değil en çok hangi aralığı benimsiyorsanız onu kadraja sığdırın ve lensi ona göre ileri yada geri oynatın.eğer ki ''evet bu'' dediğiniz aralığı yakalamış iseniz deklanjöre basın.

makro ; genel de tercih edilmeyen çekimdir. ancak prof. makinanız olduğu zaman makro çekimleri http://seveceksiniz.ve bunun için kesinlikle iyi bir lens'e ihtiyacınız var.

gece çekimi;en zor çekimdir.kesinlikle sıkı bir makinaya ve tripota ihtiyacınız var.

tüm bu çalışmaları yaparken ışık ve enstantene ayarlarına dikkat etmeniz gerekiyor.çektiğiniz fotoğraf hayata bakış açınızı ve o an ki haliyeti ruhiyenizi yansıtır.maddenin soyutlandırılmasıdıhttp://r.ve asla unutulmaması gereken şudur ki neyi görürseniz onu çekersiniz.çekmeden önce muhakkak beyninizde o fotoğrafı çekin.
devamını gör...
yaşanan ve akan anları karelemek. çok gereksiz bir eylem olarak görürüm fakat en popüler hobiler arasındadır. insan dondurduğu bir andan neler çıkarır ya da neler düşünür gibi. bir anı dondurmak aynı zamanda o ana hapsolmaktır. hadi manzara resimleri anlaşılır da insan resimleri en anlamadığım fotoğraf çeşididir. bazılarına göre sanat. resim çizmenin ruhi bir yanı var ama bir makinenin somutluğu karşısında donan insan suratının nasıl bir soyut etkisi olabilir diye ergen zamanlarımda uzun uzun düşünmüştüm.

şimdi ergenlikten mezun olan düşünce boyutum şu noktada fotoğraf konusunda; insanların dondurulmuş gülümsemeleri, ağlamaklı suratları ya da vücudunu resmeden güzel profillerin bir sonraki günde hiç bir anlam ifade etmemesi gibi bir geçeğin olduğunu söylüyor. akışı durdurmayan sadece donduran bir olgu fotoğrafçılık. donmuş resim insana nefs duygusundan başka hiç bir ruh esintisi katmaz. bence çok faydasız bir eylem nihayetinde.
devamını gör...
her fotoğraf bir cümledir aslında fotoğrafçı için. hikayesini yazmaya çalışır, belki de hayalini. bir güzelliği çekmez aslında fotoğrafçı, hayalidir o gerçeğe büründürdüğü. kimi zaman bir yağmur damlasının lale üzerinde hüznünü yakalar kimi zaman vapurları konuşturur martılarla ve noktasını koyar cümlesine deklanşörün bir sesi ile. bağımlılk yaratır vücutta, belki de durmadan yürütür sizi tüm istanbul'u, kim bilir buradan geliyordur belki de insanın hayalinin peşinden koşma isteği ama bir damla yorgunluk hissetmezsiniz yaşatırken hayalinizi. yalnız çekilen fotoğraflarıdır tadı olanlar, tek muhabbet edebildiğiniz kendinizdir çünkü. o yüzden eleştiriyi hak etmez fotoğraf, fotoğrafçısı ilerleyen yıllarda yapacaktır zaten yeterince.
fotoğraf çekmek nefes aldırmaktır bir nevi bedeninize..
devamını gör...
sanattır diyenler var çok fazla. oysa fotoğraf çekmek sanat değildir.
çektiğiniz fotoğraf kullandığınız ya da eklediğiniz şeye ya da sunuş biçimine göre sanat eseri olur yahut olmaz.
fotoğraf çekmek sanat olsaydı her fotoğraf çekene sanatçı demek lazım gelirdi..
elbette yok öyle bir şey.
devamını gör...
ingilizce'de "pull a picture" olarak degil de "take a picture" olarak ifade edilen fiil. ben turkce'de bizim neden fotograf "almadigimizi", "cektigimizi" dusunmus ve su sekilde bir sallayista bulunmustum; bizdeki ilk foturaf (fotograf degil, foturaf fahrettin, alnini garislarim!) makinelerinin ip gibi bir uzantisi vardi ve fotografci bize "cekiyorum!" derken aslinda o ipi cekiyor oldugunu soylerdi, zamanla bu islem fotograf "cekme"ye donustu. bugun ip mip yok hicbir yerde, cekilecek bir sey de yok, fakat biz hala fotografi "cekiyoruz".

oyle tahmin ediyorum ki fotografla ilk bu yillardaki dijital makineler vasitasiyla tanissaydik fotograf cekmeyecek, fotograf "basacaktik", zira malum eylemi gerceklestirmek icin yapilan islem makinenin ustundeki dugmeye basmaktir.

bu da boyle bir teorimdir, lakin gayet mantikli gozukmektedir. (bak oradan beni duzeltiyor bak, gozukmek degil de gorunmekmis! tipe bak hele! sen once tipini bir duzelt! tipsiz! sinirlendirme beni sabah sabah!)
devamını gör...
anı kaydetme işidir. fakat bir anı ne kadar çok kaydederseniz anlamını o kadar kaybeder. en güzeli hafızada tutmaktır. yıllar geçtikçe hafıza o anı güzelleştirir. bırakın sadece hafıza kaydetsin güzel anları böylesi gerçekten daha güzel.
devamını gör...
imrendiğim ve yapmak istediğim eylem. öyle güzel manzaralara silüetlere denk gelince fotoğraf makinasını alıp dağ bayır dolaşmak istiyor insan. ama en güzeli silüetlerde yer buluyor kendine.

ama iyi bir eğitim almayı gerektiriyor.
devamını gör...
anı ölümsüzleştirmektir ve onu tekrar tekrar yaşamaktır. kadrajınızdaki güzellikleri insanlarla paylaştıkça mutlu olmaktır fotoğraf çekmek. makinanızı alıp sabahtan akşama kadar yürüyerek gezmektir. insana farklı bakış açıları kazandırır ve inanılmaz stres attırır.
devamını gör...
anın ölümlü olduğunun altını çizmektir. zira kayıt altına alınan her şey vakti gelince yitecektir, insana bu gerçeği duyurur. bunun yanında harikulade bir eylemdir. belli bir çizgi edinmek, kendi rengini, stilini bulmak önemlidir. ne kadar çok fotoğraf çekilirse insanın o kadar özgün olma şansı artar. devamlılık önemlidir. özledim kendisini. edebiyattan sonra fotoğraf da mı terk etti acaba beni, bak hiç farkında değilim sözlük.
devamını gör...
fotoğraf çekmek, görebilmektir. hayatın koşuşturmada olduğu anda, bir ağacın yapraklarının arasından sana göz kırpan güneşi görmek...ve o lahzayı saklamaktır. unutmaya meyilli bilincimize bir başkaldırıdır fotoğraf çekmek.

2009'dan beri tutku ile yaptığım eylem. insanın tamamen özgür olduğu ve kendini aştığı alanlardan biridir. bana göre de en güzelidir. fotoğraf çekerken kendimi kaybediyorum. istediğim açıyı yakalamak için şekilden şekile girip şartları zorluyorum. bu yüzden fotoğrafçılar çok kaza geçirir ya da kaza atlatır. ben de çok kere kazaların ucundan döndüm. ve en pahalı hobilerden biridir. makinesi ayrı lensleri ayrı pahalıdır. ama ortaya çıkan sanat eserine değer. eskiden cep telefonu ile fotoğraf çekmeye çok karşıydım. sonraları fotoğraf çekmek konusunda katı sınırlarımı kaldırdım ve özgürlüğü keşfettim.
devamını gör...
yeni telefon almamla birlikte isteğinin uyanmış olduğu eylem. Allah'tan arabam falan yok. yoksa drift falan yapardım heralde.

görmemişin telefonu olmuş, tutmuş kamerasını öpmüş.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar