frans hals

bir dokumacının oğlu olan frans hals 1581 ile 1585 arasında bir tarihte anvers’te doğdu. arnold houbrakentarafından yazılan biyografisinde belirtildiğine göre, ailesi 1585’te ispanyollardan kaçarak haarlem’e yerleşmişti. hals karel van mander’in yanına çırak verildi. 1610’da ressamlar loncasına üye oldu; böylece kendi atölyesini açarak yanına çırak ve yardımcı almaya hak kazandı. yardımcılarından biri gerrit berckheyde, muhtemelen bir diğeri de kardeşi dirck hals’dı. çağdaşlarının “kaba üslup” dediği serbest resim tarzıyla ünlendi. bu üslup yüzyıllar içinde hem hayranlıkla, hem de aşağılanmayla karşılandı. hals daha çok portre resimlerinde yoğunlaştı ve milislerin bazı kusursuz grup portrelerini yaptı. 1666’da öldüğünde haarlem’in en büyük kilisesi olan st bavokerk’e gömüldü. *
devamını gör...
yaptığı son iki büyük resim sayesinde eli para görmüş hals'ın. yoksul yaşlılar bakımevi yöneticilerini resmetmiştir o son iki büyük işinde. ödeme iki yük tezek ile yapılır. ve hals tezeğin bir bölümünü satarak karnını doyurur. yani hals'ın ana rendi siyaha çalan bir rşeydir ama tam tanımı yoktur. ve konuyu şuraya bağlayıp tüyeyim: açlık çoğunluktadır!
devamını gör...
17.yüzyılın önde gelen portre ressamlarından biridir. serbest gevşek fırça kullanımını geliştiren frans, portlerinde kişilere yeni ve farklı bir türde canlılık kazandırır.
devamını gör...
hollanda barok sanatının önde gelen isimlerinden biri olan Hals bir dokumacının oğlu olarak Antwerp(u: )’te doğar. Ailesiyle birlikte İspanya güçlerinin işgal ettiği güney Hollanda’dan kuzeye göçer. 1591 yılında ressam ve yazar Karel van Mander’in öğrencisi olarak Haarlem’de yaşar. 1610 yılında ise st. lukas loncası’na kabul edilir. 1649 yılında filozof descartes’in portresini yapar. 1654 yılında para sıkıntısı nedeniyle mülklerini satışa çıkarır ve 1666 yılında maalesef hayatını açlık ve sefalet içinde kaybeder.

tablolarına bakıldığında sol üst köşesinden gelen (kuvvetle muhtemel görünmeyen bir pencereden) doğal ışık dikkat çeker. bu ışık tablodaki figürleri genel ve doğal bir şekilde aydınlatır. renk skalasında patlak renklere yer verilmez. genellikle doğal tonlar (bej, sarı, hardal, siyah, kırmızı, beyaz, gri gibi) kullanılmıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar