benim uydurduğum bir haber, düşünsenize türk öğretmen "isa" yada "musa" ile ilgili septrilyon karikatür yada capstan birini gösteriyor öğrencilere,( büyük ihtimal gülüp geçerler) ama aralarından azılı bir hristiyan yada musevi bir delüğanlı çıkıp hocanın kafasını kıtır kıtır kesiyor. hristiyonofobi lik yapmayın hemen yaw. ne demek isa nın resmini göstermek.
devamını gör...
isa as'ın resmi mi? heykeliyle çıksa daha güzel olur sanki. dur dur brezilya'da devasal bi isa heykeli vardı, onu gösteriyim.yazarken mantık dahilinde yazın bence. eleştirmeye çalıştıgınız şeyle pek alakası olmamış. olmadı, otur sıfır. kurgu, birbiriyle mantıksal ilişki ve bilgiden yoksunluk var. konuyu iyi araştırıp senaryo üretmek lazım.

ayrıca bir dahakine hikayeyi fransız lisesi ile sınırlı tutmayalım, dünya'ya açılalım.

*yalnız senaryo tutsa bir anda heryerde gerçekmiş gibi yansıtılma ihtimali de çok var he. zengin olursun...
devamını gör...
neyse ki bizim müslümanların "başkalarının değerleri ile dalga geçerek öldürülme" gibi lüks ölümleri olamıyor.
vatanlarına virüs gibi çöreklenen israil ile savaşırken ya da hiç savaşamadan kundakta felan öldürülüyorlar mesela.
ya da rızık peşinde almanyaya sürüklenmiş oluyor. medeni almanya da topraklarına sığdıramıyor ama dışarı da atamıyor ne yapsın? e öldürsün, evini kundaklasın canım ne var.
ya da vatanlarına demokrasi geldiği için ya vatanlarında ya da sular üstünde botlarda ölme seçeneği sunulur mesela, ölü bedenleri kıyıya vurur vs. veya başka topraklarda sığıntı gibi sürünerek yaşama seçeneği de verilir, müthiş seçenekler var.
ama yok canım kellesi uçurularak ulu orta öldürülmemiş, öyle olsa bile medyaya yansımamış ne var bunda?
neyse, hayat güzel, müslümanlar da terörist zaten.
devamını gör...
empati yaptırmayı amaçlayan ama amacına ulaşmayan hayal ürünü sözler bütünü.

1- fransız kolejine bunu diyecek adamı almazlar.
2-dünyanın herhangi bir yerinde müslümanım diyen hiç kimse isa-musa peygamberleri dalga malzemesi yapmaz.

yeryüzünün en kaypak devleti fransa. sürekli sırtını bir yerlere dayayarak varlığını günümüze kadar uzatmış bişeref ulus-devlettir. inanç özgürlüğünün olmadığı insanların istedikleri gibi ibadetlerini gerçekleştiremedikleri bir ülke hem de. fransa’da çalışan bir yakınım şöyle diyordu:

“eğer fransa’da başarılı bir siyahiysen fransalısındır değilsen afrikalı.”

tabi ülkenin farklı kesimlerinin tümüne uygulayabilirsiniz bunu. yapmış oldukları bayağılıkları anlatmaya gücümüz yetmiyor. her durumda özgürlük ve demokrasi ahkamı kesen bu dingilleri medeniyet ölçütü olarak karşımıza koyanlara,örnek verenlere cidden üzülüyorum. teknolojik olarak gelişmişlik bir ülkenin medeni olabileceği anlamına gelmiyor.

empati olayına kafa kesme örneğinden değilde izlanda’da yaşanan ve onlarca müslümanın katledildiği izlanda olaylarından bakalım bu sefer. başı kesilen öğretmen için verilen tepkinin aynısını bu insanlar için neden gösterilmediğini öğrenmek isterdim. her yıl inancı için ezilen hakaret edilen avrupa müslümanlarını oturup da dinlemek güzel olabilir.

teşbih yapmaya çalışırken akıldan ve izandan uzaklaşmamak çok çok önemlidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar