franz kafka

pesimist bir yazardır kendileri,genel olarak varlık felsefesi içindedir diyebiliriz.bügün okudunuz bütün kitapları arkadası max brod'un ihaneti sayesinde ortaya çıkmışŸtır zira kafka ölüm döşŸeğŸindeyken bütün notlarını yakması için o'na vermişŸ lakin brod bunları yakmamışŸ sonrası malum.
edit:bi iki de kitap ismi diyelim tam olsun;dönüşŸüm,bir savaşŸın tasviri,dava ve kısa hikayeleri mevcuttur aforizmalar diye bi kitabı yoktur daha sonra yayıncılar tarafından notlarından derlenmişŸtir.
devamını gör...
1883 yılında dünyaya gelmiş alman yazar.en baba kitapları dava ve şato'dur. 41 yaşında veremden ölmüştür. genelde burjuva hayatının yapmacık samimiyetini irdeler
devamını gör...
"bir sabah tedirgin düşlerden uyanan gregor samsa,devcileyin bir böceğe dönüşmüş buldu kendini. ....."

değişim adlı hikayesi bu cümleyle başlar. zavallı gregor iğrenç bir böcük olmuştur ama böcük haliyle daha çok insanlaşır.

okunası adamlardandır f.kafka. özellikle kamuran åžipal çevirilerini öneririz efenim
devamını gör...
eger arkadası ona ihanet etmeseydi su anda kitaplarına ulasamazdık. arkadasına tum notlarımı yak demistir.arkadası ise hepsini derleyip kitap haline getirmistir.
devamını gör...
babası almanya'nın ilk kağıt fabrikalarından birini kurmuştur. (şu anki ismiyle haindl olan augsburg şehrindeki fabrika olabilir) bu fabrikada çalışması için kendisine defaatla baskı uygulamıştır. onu kendi istediği üniversite bölümünü okuyup fabrikada görev almaya zorlamıştır.

hep içine atan franz çevrede suratsız olarak dolanıp durmuş, içine kapanık kişiliği ile dikkat çekmemiştir. bir ara baba sevgisine belki mazur kalır düşüncesiyle sadece kanı yahudi olan her avrupalı yahudi gibi "yahudiliğe giriş" mahiyetinde ibranice derslerine başlar. öğrenip öğrenmediğini bilmiyoruz ama babasının onu sevmeye başlamadığını biliyoruz. babası kendisini aynı zamanda cılız ve iş görmez gördüğü için çok defa zorunlu olarak amelelik yaptırmıştır.

yukarıdakilere benzer durumları franz kafka'nın hikayelerinde görebilirsiniz. hikayelerindeki baba/oğul çatışmaları oğulun kaybetmesiyle ve babasından önce ölmesiyle son bulur. keza kendi hayatı da öyle.

*yinede gülümser şekilde kankalarıyla okul kantini fotoları ortaya çıkmış. acaba o kadar da psikolojik ızdırap çekmedi mi, diye edebiyat bilimlerini yorumlama teknikleriyle uğraşan bizim gibi zavallıları düşündürmüştür.

*sadece geceleri yazardı. baba ocağından çıktıktan sonra bile bu alışkanlığını sürdürmüştür.


devamını gör...
kişinin,genel geçer normların dışına çıkıldığında ya da braz farklılaşıldığında nasıl dışlanıp toplumdan uzaklaştırılıp ölüme terk edilmesinin anladıldığı muhteşem alegorik eser olan dönüşüm kitabının yazarı
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar