frida kahlo

yaşŸam kaynağŸım,ruhumdaki derin iz.kadın olmanın öğŸrenilmişŸ ve insan olmaktan gelen öz hallerini en güzel yansıtan;hayata,insana,aşŸka duyulan çocuk inadının temsili meksikalı kadın http://ressam.başŸımdaki kavakların yelleriyle sarhoşŸtum onunla ilk tanışŸmamızda.bedenin içindeki demir aksanı acılarım ;başŸındaki çiçekler umudum ,toprağŸım ,memleketim ;aşŸkı imkansızım olmuşŸtu.salma hayek'e sevdalanma sebebim.saçımda kocaman çiçekler,basma bi elbise,kafamdan büyük küpelerimle bana özel bi ritüelle izlemişŸtim hayat hikayesinin anlatıldığŸı filmi.senelerce o çiçekler yüzünden eşŸe dosta malzeme olduk ya olsun be biraz da fütursuz olabilmektir (bkz: frida).olduk mu olduk valla.ansiklopedik bilgi sereserpe aşŸağŸıdadır.ama frida kahlo'nun resmiyle tanışŸmak bi kerecik olsun güzel bi kadına sevdalanmak isteyenler için linklere gözatmanız ısrarla tavsiye edilir.


http://www.fridakahlo.com/art.shtml


Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon, (6 Temmuz 1907- 13 Temmuz 1954) Meksikalı ünlü ressam. Ressam diego riveraâ’nın eşŸi. resimlerinin yanı sıra inişŸli çıkışŸlı özel yaşŸamı ve politik görüşŸleri ile tanınır.

1907â’de mexico cityâ’nin güneyindeki coyoacanâ’da, macar yahudisi fotoğŸrafçı wilhelm kahlo ve kızılderili asıllı matilde calderon gonzalesâ’in dört kızından üçüncüsü olarak dünyaya geldi. 6 temmuz 1907 günü doğŸmuşŸ olmasına rağŸmen, kendisi doğŸum tarihini, meksika devriminin gerçekleşŸtiğŸi 7 temmuz 1910 günü olarak ilan etmişŸ, yaşŸamının modern meksika'nın doğŸuşŸuyla başŸlamışŸ olmasını istemişŸtir.

altı yaşŸındayken geçirdiğŸi çocuk felcinin sonucu olarak bir bacağŸı özürlü kalmışŸ, kendisine "tahta bacak frida" denmişŸti. bu özrüyle başŸetmesini bilen frida, gençkızlık çağŸında, dönemin en iyi eğŸitimini veren ulusal hazırlık okuluâ’nda okudu. bu okul, onu sanat, edebiyat, felsefe gibi alanlara yönlendirdi. ilerde meksika düşŸün yaşŸamının önemli isimleri olarak anılacak alejandro gomez arias, jose gomez robleda, alfonso villa okul arkadaşŸları oldu. okulda, anarşŸist bir edebiyat grubuna dahil oldu; güçlü bir kişŸilik oluşŸturmaya başŸladı. 19 yaşŸında geçirdiğŸi bir trafik kazası bütün hayatını değŸişŸtirdi.

17 eylül 1925 okuldan eve dönerken bindiğŸi otobüsün tramvayla çarpışŸması sonucu çok kişŸinin öldüğŸü kazada, trenin demir çubuklarından birisi fridaâ’nın sol kalçasından girip leğŸen kemiğŸinden çıkmışŸtı. kazadan sonra tüm hayatı korseler, hastaneler ve doktorlar arasında geçecek; omurgası ve sağŸ bacağŸında dinmeyen bir acıyla yaşŸayacak, 32 kez ameliyat edliecek ve 1954â’te çocuk felci nedeniyle sakat olan sağŸ bacağŸı kangren yüzünden kesilecektir.

kazadan bir ay sonra hastaneden çıkan kahlo, ailesinin teşŸviki ile sıkıntı ve acıdan kaçmak için resim yapmaya başŸladı. yatağŸının tavanındaki aynaya bakarak oto-portreler yaptı.

1927 yılı sonunda yürümeye başŸlayan kahlo, bu dönemde sanat ve politika çevreleri ile yakınlaşŸmaya başŸladı. küba'lı önder julio antonio mella ve fotoğŸraf sanatçısı tina modotti ile tanışŸıp yakın arkadaşŸ oldu. birlikte, dönemin sanatçılarının davetlerine, sosyalistlerin tartışŸmalarına katılmaya başŸladılar. kahlo, 1929â’da meksika komünist partisiâ’ne üye oldu.
frida kahlo (ortada) ve diego rivera, 1932, carl van vechten tarafından çekilmişŸ.

resim çizmeye devam eden kahlo aynı dönemde bir gün, meksikalı michalangelo olarak anılan ünlü ressam diego rivera'yı görmeye ve resimlerini göstermeye gitti. iki sanatçı, 21 ağŸustos 1929â’da evlendiler. kahlo 1930â’da eşŸiyle beraber abdâ’ye gitti ve 1933â’te rivera aldığŸı duvar resmi siparişŸlerini bitirinceye kadar orada yaşŸadılar.

frida ile riveraâ’nın fırtınalı bir evlilik yaşŸamları oldu. sağŸlık sorunları nedeniyle bir çocuğŸunu aldıran ve ardarda iki düşŸük yapan frida, eşŸinin sadakatsizlikleri nedeniyle 1939 yılında ondan ayrıldı ama 1 sene sonra yeniden evlendiler ve fridaâ’nın çocukluğŸunu geçirdiğŸi mavi evâ’e yerleşŸtiler.

fridaâ’nın da evlilikleri sırasında çeşŸitli erkeklerle ilişŸkileri olmuşŸtu. bunlarda birisi de rus devriminin önde gelen isimlerinden lev troçki iledir. troçki, riveraâ’nın meksika cumhurbaşŸkanından aldığŸı özel izin ile 1937â’de meksikaâ’ya gelmişŸ ve fridaâ’nın evine yerleşŸmişŸti. aralarındaki ilişŸkiyi troçkiâ’nin eşŸinin farketmesi üzerine frida, troçkiâ’den ayrılmışŸtır. troçkiâ’ye düzenlenen suikastın ardından suikastçı ressam siqueirosâ’un arkadaşŸı olması nedeniyle sorgulanan frida, bir süre meksikaâ’dan ayrılmayı uygun bulumuşŸ; o sırada san fransiscoâ’da bulunan eski eşŸi riveraâ’nın yanına gitmişŸ ve çift orada yeniden evlenmişŸlerdi.

sık sık sağŸlığŸı bozulan frida, dayanılmaz acılarla başŸa çıkmak için bütün gücüyle resim yapmışŸ, yalnız ülkesinde değŸil, amerika ve fransaâ’da sergiler açmışŸtır. 1938â’de new yorkâ’ta açtığŸı sergi ona büyük ün getirdi, 1939â’daki paris sergisi ile övgüler topladı 1943â’de 'la esmeralda' adlı yeni bir sanat okulunda öğŸretim üyeliğŸine başŸlayan frida, sağŸlık durumu kötüleşŸmesine rağŸmen ders vermeyi sürdürdü; 1950â’de omurgasındaki sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve 9 ay hastanede kaldı. 1953 yılı nisan ayında mexico cityâ’de bir kişŸisel sergi açtı; temmuz ayında sağŸ bacağŸı kesildi.

frida kahlo, 13 temmuz 1954â’te, akciğŸer embolisi teşŸhisiyle son nefesini verdiğŸinde; arkasında bıraktığŸı son tablosu; yaşŸasın yaşŸam isimli bir natürmorttu.(gbkz: )
devamını gör...
şişko ve çirkin kocası diego rivierayla birlikte incik boncukla dolu bir evde yirmi yılını geçirmiş kadın. 'zihnimde diego' tablosu ve düşük öncesi otoportrelerini yanyana koyunca 'ezik lan bu kadın !..' diye düşünebilirsiniz. zaten öyledir. bir yandan kaşlarını absürde ederken diğer yandan kısa bacağını sakladığını farkedince gözümde o kadar alçaldı ki, ne yalan söyleyeyim eski sevgilimi anımsadım.
devamını gör...
ressam. chiristina burrus tarafından biyografisini kaleme aldığı kitabın adı. çev. elif göktepe. yapı kredi yayınları.
devamını gör...
pera müzesinde sergisi vardı yaklaşık bir yıl kadar önce o kadar bile olmayabilir. gitmek kısmet olmadı keşke bir daha yapılsa bu sefer de ankarada olsa.
devamını gör...
sürrealist bir kadın ressam. fazlaca taklidi vardır. hayatı depresyonla geçmiştir. ayrıca salma hayek in rol aldığı, frida nin hayatını anlatan film, uçan süpürge film festivali nin olmazsa olmaz başyapıtlarındandir.
devamını gör...
gıcırdayan bir inat, alınmamıs kalın kaslar, pervasız bir sevda, komüne benzeyen bir hayat ama en fenası omurgasındaki hasar yüzünden hep dislerini sıkması. diego rivera'ya duydugu hastalıklı tutku sonunu da hazırlamıstır.
devamını gör...
resimlerinde kendi ruhunun med-cezirlerini yansıtmış meksikalı kadın ressam..delilik sınırına varmış bir deha da kendinde ve eserlerinde görülür..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar