friedrich wilhelm nietzsche

alman filozof ve yazar.--- alıntı ---

"ebedi dönüş", "amor fati", "güç istenci" ve "üst-insan" kavramlarını felsefe dünyasına kazandırmıştır. çoğu edebiyat çevresince, avrupa’nın en büyük yazarı olarak kabul edilmektedir. yazdığı eserler zamana meydan okumuş ve 21. yüzyıl dahil tüm zamanların en fazla alıntı yapılan filozofu friedrich wilhelm nietzsche olmuştur. “thus spoke zarathustra”(böyle buyurdu zerdüşt), “ecce homo”, “die geburt der tragödie aus dem geiste der musik” (müziğin ruhundan tragedyanın doğuşu), “the twilight of the idol”s (putların alacakaranlığı) önemli eserlerindendir. 15 ekim 1844’te almanya’nın küçük kasabalarından biri olan röcken’de dünyaya geldi. prusya kralı 4. friedrich wilhelm’le aynı gün doğdukları için oğluna friedrich wilhelm adını veren babası karl ludwig nietzsche, röcken protestan kilisesi'nde papazdı. annesi franziska ehler nietzsche’nin de ailesinde papaz olması dolayısıyla friedrich’in çocukluğunda din faktörü büyük rol oynadı.

--- alıntı ---

http://www.biyografi.info/k...
devamını gör...
intiharı sevdirir. fazla okumamak, aptallığı ortadan kaldırmamak gerek. zira onu okudukça bilinen tüm yalanlar tek tek gerçekleşir. gerçeklerle yüzleşmeyi sevmeyenler okumasın.
devamını gör...
"tanrı öldü(i: )" diyerek tahrif edilmiş hristiyanlığın oluşturduğu batı metafiziğine en büyük darbeyi indiren ünlü filozof.
devamını gör...
''ben bu ağacı ellerimle sallamak istesem sallayamam.oysa bizim görmediğimiz yel onu dilediği gibi üzer ve eğer.bizi en çok görülmeyen eller eğer ve üzer..''
devamını gör...
nietzsche 19. yüzyılın sonlarında 'tanrı öldü' sözüyle ortaya çıkmış olan felsefe tarihinin ve batı felsefesi'nin en ilginç ve kendine özgü filozoflarından biri olarak kabul edilir. platon'dan beri süre gelen metafizik felsefe geleneğine ve yerleşik düşünce kategorilerine karşı ilk köklü itirazlar ve sorgulamalar nietzsche tarafından yöneltilmiştir.

yeni fikirlerini yeni bir üslupla dile getirmiş, felsefi metinlerinde şiirsel bir dil kullanmıştır. imge yoğunluğu ve dolaylı anlatımlarıyla felsefe tarihinin en zor anlaşılan, en çok yoruma açık olan isimlerinin başında gelir nietzsche. böyle buyurdu zerdüşt kitabında, kendisinin yüzyıl sonra anlaşılacağı kehanetinde bulunur, söyledikleri neredeyse doğru çıkar; postmodern düşünce bir anlamda nietzsche'nin yeniden keşfedilmesi üzerine kuruludur.

nietsche, değerlerin yeniden değerlendirilmesini ister, akla kuşkuyla yaklaşımı sürdürür, varoluşu felsefe tarihinin bildik kavramları ötesinde yeniden ele alır, iyinin ve kötünün ötesinde yeni bir ahlak arayışını dillendirir, doğruluk kategorisine şüpheyle yaklaşır.
devamını gör...
ona göre varolmanın amacı üstinsana ulaşmaktır ve tanrı'ya bağlı olduğu sürece insan aklı üstünsana ulaşmaya engeldir. bizim düşüncemizle çelişen noktası "hiç"liği reddetmesidir. biz "hiç"ten geldiğimizi ve ne yaparsak yapalım hep bir "hiç" olacağımızı bilir, hayatımızı buna göre şekillendiririz. nietzsche ise bu hiçliği tanrı'dan geldiği için kabul edilemez olarak görür ve hiçlikten kurtulmak için evvela tanrı olgusunun öldürülmesini gerektiğini düşünür. çünkü tanrı ilk ve tek hristiyan isa'yı bile çarmıha gerecek kadar acımasızdır ve insanlara mutsuzluktan, acıdan başka bir şey vermez. varoluş "hürriyet"ten gelir ve insanın hürriyetine vurulmuş en büyük pranga da dindir. egzistansiyalizm'in o dönemdeki en büyük temsilcisi kierkegaard varoluşun aslını tanrı'da bulurken, o tanrısız varoluşu öngörür. ve bu tanrısız varoluş öğretisi jean paul sartre ile doruğa ulaşır.
devamını gör...
10.
"en fazla tad verdigimiz zaman,kendimizi yedirmeyi durdurmalıyız.uzun zaman sevilmek isteyenler bunu bilirler" diyerek kendisinden yaklaşık altı asır önce yaşamış şeyh edabalı'nın "sevildigin yere sık gidip gelme muhabbetin ve itibarın zedelenir" sözüne istemeden hak veren ünlü alman filozof..(bkz: friedrich william nietzsche)
devamını gör...
"en güçlü ve en yüksek yaşama isteminin sefil bir varoluş mücadelesinde değil, savaş isteminde, güç isteminde, yenmek isteminde olduğunu duydum ilk defa."
devamını gör...
"kadının yanına giderken kırbacını unutma" sözünün sahibi. felsefeci olup olmadığı konusu tartışmalıdır zira metodolojik hataları, tutarsızlıkları olduğu noktasında çokça tartışmanın içinde geçer adı. güç istenci ve üst insan (übermensch) kavramına dair çözümlemeleri okunasıdır.
devamını gör...
neresinden bakarsan bak önce doğru söyleyip onu yanlışla çürüten düşünür...okumadım ama bolca aşinayım ki ben..
devamını gör...
şayet farabi ile çağdaş olsaydı, ona sadece yamaklık edebilirdi ve bundan öteye geçemezdi. elbette, efendisini bir gün haltetmek isteyen uşağın yaşayacağı buhranları taşıması da elzemdir.

bu yaklaşımı sergilememizi sağlayan en önemli unsur; farabi'nin erek insan dediği yere, niçe efendinin üst insan demesindendir.

şimdi ben bunları yazarken, düşüncemi de sergilemiş oldum ama gel gör ki, arkadaşın biri başlığıma niçe'sever/hayranı falan yazmış bulundu...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar