front squat

ciddi bir bilek, sırt ve merkezi bölge(core) esnekliği gerektiren bir hareket olup, ağırlıklı olarak bacakları çalıştıran bir squat asistanı.
bar standart squat aksine arka omuz da değil ön taraf göğüs üzerinde sabitlenerek yapılır. çok fazla öne almak ya da dengesiz tutmak öne doğru düşmeye sebep olabilir. bence ağır kilolarla yapılması için biraz amatörlüğü aşmış olmak lazım çünkü göründüğü kadar kolay bir hareket değil, yapabiliyor olmak değil önemli olan doğru postür ve doğru hareket modelini uygulamak önemli.
devamını gör...
squat varyasyonlarının kralı egzersiz. deadlift artırmak için ek olarak yapılacak yegane destek hareketidir. core, quats,abductor ve kalça kısmını muhtazam şekilde güçlendirir. tek bir alt vücut hareketi seçin dense bu benim için kesinlikle front squat olurdu.

buna rağmen yapılması çok sevilmeyen ve faydaları bilinmeyen bir harekettir. standart back squatta cheating yapma şansı fazla olduğundan daha yüksek ağırlıklara girilebiliyor fakat bu front squatta mümkün değildir. hareket esnasında vücudu dümdüz bir şekle getirir eğer core bölgesi yeteri kadar güçlü değilse ağırlık öne doğru düşer ve barın duruş şeklinden dolayı boyna baskı uygular aynı zamanda yeteri kadar kol esnekliği yok ise bilekleri çok zorlar bu ve bunun gibi sebepler yüzünden genelde tercih edilmeyen bir harekettir. fakat front squat vücuttaki güç dengesizliğini ortaya çıkaran harikulade bir harekettir. bununla birlikte yaptıkça bu dengesizligin düzenlemesini ve çok daha kuvvetli bir posterior chain e sahip olmanızı sağlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar